Bilim ve Teknoloji:
Geleceğin otomobilleri, Hibrit otomobiller olacak!
 "Toyota'nın hibrit ve elektrikli taksi hususunda 40 senelik bir geçmişi bulunduğunu aktaran Bozkurt, elektrikli otomobili şarj edecek enerjiyi üretecek santrallerin kömürle çalıştığı ve batarya kapasitesinin günlük hayatta sadece elektrikli taksi kullanmaya elverişli olmadığı göz önünde bulundurularak hibrit fikrinin doğduğunu belirtti.


 Hem benzinli hem de elektrikli motorun bir arada bulunduğu melez sisteminde, vasıtanın giderken kendi kendini şarj edebildiğini ifade eden Bozkurt, böylece ortalama yakıt sarfiyatının düşürüldüğünü ve çevrenin daha az kirletildiğini belirtti .

 Bozkurt, bugünkü pil teknolojisinin elektrikli otomobilin trafikteki pratik kullanımıyla ilgili en çok büyük engeli oluşturduğunu ortaya koyarak , "Bir gün pil teknolojisi sabah şarjdan aldığınızda gece evinize dönene kadar kafanızı rahat ettirecek seviyeye ulaşırsa o vakit olabilir. Ama böyle bir teknolojinin gelişmesi için en az 10-15 sene olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bu zaman içerisinde hibrit bir akılcı çözüm" diye belirtti .


 Gelecek zamanda hibrit konusuna daha çok ağırlık verileceğini düşündüklerini aktaran Bozkurt, elektrikli araçların yaygınlık kazanabilmesi için lazım gelen olduğunu öngördüğü 15-20 senelik zamanda hibritin doğru bir geçiş teknolojisi olduğunu belirtti .

Bozkurt, elektrikli arabaların bahsedilen sıkıntıları aştığında bile hibritin önemli artılar sağlayacağını vurgulayarak, "Hibrit otomobiller bence hayatımıza en az 20-30 sene damgasını vuracak" diye belirtti .

Toyota'nın gelecek sene çıkaracağı hidrojenli otomobilde de hibrit teknolojisinin söz konusu olduğunu aktaran Bozkurt, "Hibrit, hem çevre hem yakıt ekonomisi açısından çok fazla önemli. Bizim artık gözümüzü kapamamamız lazım geliyor . Özellikle hibrit otomobilin sıkışık trafikte ortalama yakıt tüketimi o kadar düşüyor ki, Yalnızca kullanan kişiye değil memleket ekonomisine de katkısı olacaktır" ifadesini kullandı.


"HİBRİT OTOMOBİLDE ÖTV TEŞVİKİ , TERCİHİ ARTIRACAKTIR"

Dünya genelinde hibrit teknolojilerine çok fazla ehemmiyet verildiğine ve bunun teşvik edildiğine değinen Bozkurt, Türkiye'de de bu konuya yoğunlaşılmasından sevinçli olduklarını dile getirdi.

Bozkurt, "İlgili bakanlıklar huzurunda yaptığımız görüşmelerin tamamında şunu ayrım ettik ki konu çok fazla doğru algılanmış. Yaptığımız görüşmelerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız hibrit konusuna benden daha hakimdi. Bunları görmek güzel. Demek ki konu artık ciddi biçimde masaya yatırılmış ve çalışılıyor diye düşünüyoruz" diye açıkladı .

Ali Haydar Bozkurt, hibritlerle ilgili bütün dünyanın uyguladığı birkaç teşvikin yakın ilerki zamanlarda Türkiye'de de yaşama geçirilerek hibrit teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması hususunda adım atılmasını ümit ettiklerini belirtti .

Türkiye'de ne tür teşvikler uygulanabileceğine dair, Bozkurt, bunları açıkladı :

"Türkiye için de dünyada birden fazla memlekette olduğu gibi vergilerden teşvik uygulanabilir. Zira konvansiyonel modellerle kıyasladığınızda şu anda biraz pahalı bir teknoloji hibrit taksi . Elektrikli otomobilde ÖTV % 3'e indirildi. Hibritte benzer radikal indirim olacağını zannetmiyorum fakat olağan % 45 ÖTV'yi, hibrit versiyonlar için belki yarıya, % 22'ye çekebiliriz. Bu bile hibrit taksi tercihini bir miktar artıracaktır.

Avrupa'da nihayet 10-15 senede belirgin bir orana geldi. Burada da böyle bir tatbikat yaparsak önümüzdeki 5-10 sene içerisinde hibrit kullanımını % 10-15 gibi bir bantta gerçekleştiririz. Bu aslında totalde memleket ve iktisat olarak bize hiç de kötü sayılmayacak bir arka dönüş getirecektir. Ama önümüzdeki ikinci 10 yıldan bu yana arabaların neredeyse % 80-90'ının hibrit olacağını düşünüyorum kaçınılmaz olarak."

Ali Haydar Bozkurt, Toyota'nın bunu bildiği için 2020 yılına kadar tüm modellerinin kesinlikle hibrit bir versiyonunu satışa sunmayı hedeflediğini ve her sene yeni versiyonlar ekleyerek bu hedefe doğru gittiğini belirtti .

"YERLİ OTOMOBİLDE, DAHA ÖNCE YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER VAR"

"Birincisi, hemen yerli taksi üretelim heyecanıyla giderken bundan evvel yapılması lazım gelen şeyler var. Mesela şu anda Türkiye'de üretim yapan markalar var. Bu markaların ilave model üretmesini, burada üretmesini sağlamamız gerek .

"ikinci aşamada, burada ciddi adette satış yapan fakat üretim yapmayan, tamamını ithal getirip satan markalar var. Bunların da burada en azında bir-iki modelinin üretilmesini sağlamak gerek . Bu şu demek, yan sanayimizi geliştirmeliyiz, yeni yan sanayi yatırımları da demek.

"Üçüncü aşama, kendi sıfırdan markamız olmalı. Düğmeye bu sıralamayla basarsak kendi markamızı belki 5-10 senede üreteceğiz. Otomobilin öyle bir senede dizayn edilip banttan inmesi mümkün değil. Bugün düğmeye bassanız ilk modelinizi 5-10 sene içerisinde ancak üretebilirsiniz. Bu planlamaya bakmak gerek . Önümüzde adımlarımız var. Atlamamak gerek . Türkiye'de üretimi yapılan modellerde, hibrit versiyonun da üretildiğini düş edin. Olağanüstü bir şey. Buradan tekrar dünyanın tamamı ülkelerine ihraç edeceksiniz demektir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tissot Saatler
Saatler içerisinden kol saatleri üretimi yapan markalara bakıldığında bunlar içerisinde Tissot marka saatler...

Haberi Oku