Dünya:

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Tunus'un iktidardaki Nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi, Avrupa'da Müslüman toplumuna karşı adaletsiz ve ayrımcı yaklaşımların, Müslüman genç nüfusun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne sempati beslemesine sebep olduğunu belirtti. Gannuşi, 'Avrupa'da Müslümanlara karşı adalet yoksunluğu ve ayrımcılık var. Buna tepki olarak, Müslümanlar IŞİD'in ötekileştirilmeye karşı deva olabileceğine inanıyor' dedi.

Tunus'ta 2011'deki devrimden sonra iktidara gelen Nahda hareketinin lideri Gannuşi, Batı ülkelerinde Müslümanların kendini topluma entegre olmuş hissetmesini sağlayacak bir tertip olmamasını eleştirdi.

Gannuşi, 'Avrupa'da verilen eğitim ve Batı dünyasının değerlerine vurgu, oradaki Müslümanların çıkarlarını Muhammed yada Hatice şekilde tanıtması için yeterli değil. Bu kişiler toplumda kabul edilmiyorlar. Avrupa'da Müslümanlara karşı adalet yoksunluğu ve ayrımcılık var. Buna tepki olarak, Müslümanlar IŞİD'in ötekileştirilmeye karşı deva olabileceğine inanıyor' diye konuştu.

Avrupa'dan Suriye ve Irak'a savaşmak için giden Müslümanların, IŞİD'in politikasını Avrupa'daki ayrımcı politikalara seçenek şekilde gördüğünü anlatım eden Gannuşi, 'Avrupa'da Müslüman toplumuna karşı adaletsizlik IŞİD'e sempatiyi artırıyor' ifadesini kullandı.

Gannuşi şöyle devam etti:

'Batılı devletler (yapılan anayasayla) Irak'ı Şiilere teslim ettiler, (eski Irak Başbakanı Nuri el-) Maliki de Irak'ta tahakküm kurdu ve Sünnileri bir kenara itti. Bu menfi ortam IŞİD'in menfi bir tepkiyle devreye girmesine sebep oldu. Yani IŞİD, Amerika'nın ve Batı ordularının Irak'taki faaliyetlerinin sonucudur.'

IŞİD'in temsil ettiği İslam anlayışının, İslam'ın esasen temsil ettiği merhamet, adalet ve ahlak anlayışına kocaman ziyan verdiğini vurgulayan Gannuşi, İslam geleneğinin yüzyıllarca Suriye ve Irak'taki dini çeşitliliğin teminatı olduğunu ama IŞİD'in bu varlıklı tarihi mirası ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti.

Gannuşi, 'IŞİD dar görüşlülüğüyle karmaşık bir toplumdaki problemleri çözebileceğini iddia ediyor ama kargaşa yaratmaktan diğer bir şey yapmıyor' dedi.

Suriye ve Irak'ın kuzeyinde gittikçe genişleyen bir alanda kontrol sağlayan IŞİD, faaliyet gösterdiği yerlerde hilafet ilan ediyor. AB Komisyonu'na bağlı Radikalleşme Farkındalık Ağı (RAN), ağustos ayında verdiği bilgide, Ortadoğu'daki aşırıcı eylemlere katılımın arttığını belirtmişti.

RAN Yabancı Savaşçılar Çalışma Grubu Başkanı Dr. Magnus Ranstorp, Anadolu Ajansı'na geçen hafta verdiği röportajda, 'Avrupa genelinde Suriye yada Irak'a yolculuk edenlerin muhtemelen en çok Belçika'dan gittiğini söyleyebilirim. Belçika'nın yalnızca 11 milyonluk nüfusu var. Belçika'dan 300'den fazla, Danimarka'nın da 5 milyonluk nüfusundan 100'den çok insanın gittiği söyleniyor. İngiltere'ye bakarsak, 60 milyondan çok nüfuslu ülkede 600'den çok insanın Suriye ve Irak'a savaşmaya gittiği düşünülüyor' diye konuşmuştu.

Merkezi New York'ta olan uluslararası danışmanlık şirketi The Soufan Group'un haziran ayında yayımladığı araştırmaya göre, IŞİD'e dünya çapında eklenen 12 bin kadar yabancı savaşçıdan 2 bin 500 kadarı en fazla AB ülkelerinden olmak üzere ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Rusya'dan geliyor.

Avrupa'da Müslümanlara karşı ayrımcılığın somut örnekleri uluslararası firmaların yaptığı tetkiklerde da ortaya konuluyor. Uluslararası Af Örgütü'nün 2012 yılında yayımladığı 'Seçim ve Önyargı: Avrupa'da Müslümanlara Karşı Ayrımcılık' isimli raporunda, Müslüman nüfusun dininden dolayı yüzleşmek mecburiyetinde kaldığı çifte standarttan bahsediliyor.

'Dine dayalı ayrımcılık Müslüman genç nüfusun istikbalini karartıyor, özsaygılarını ve karşılarına çıkan fırsatları yerle bir ediyor, soyutlanma, dışlanma ve damgalanmayla sonuçlanıyor' ifadelerinin bulunduğu rapor, özellikle Müslüman kadının kıyafeti sebebiyle iş bulmakta ve emek alanında yaşadığı zorluklara dikkati çekiyor.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İran Savaş Gemisi Dalgakırana Çarptı
İran'dan yayın yapan Gil Nigah haber sitesine göre, "Demavend" adlı savaş gemisi, Hazar Denizi'ndeki...

Haberi Oku