Dünya:
Beşiktaş'a neler oluyor?
Beşiktaş Spor Kulübünün Akaretlerdeki binasına Eski Başkan Demirören döneminden reklam şirketine olan borç için reklam şirketi haciz kararı ile kulüb binasının kapısına kamyonlarla geldiler.


YÖNETİM KATINA ÇIKTILAR

Toplamda, 8 milyon 839 bin dolarlık borç için haciz memurları Akaretlerdeki kulübün kapısına dayandı. Haciz memurlarının kulüp binasına gelmesinin ardından siyah beyazlıların avukatları alel acele kulübe gitti. Şirket avukatları ve haciz görevlileri kulübe geldiklerinde doğruca Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve yönetim kurulu üyelerinin oturduğu 13. kata çıktı. İlk olarak buradaki masa, sandalye gibi eşyalara değer tespit yaptırıldı.
ESKİ BAŞKAN YILDIRIM DEMİRÖREN DÖNEMİNDEN KALMA
İkinci başkan Ahmet Nur Çebi ve bazı yöneticiler, eski başkan Yıldırım Demirören döneminden kalan borç için bir süre önce Aktif Tanıtım Şirketi yetkilileri ile anlaşıp, rakamı 3 milyon dolara indirmişti. Ancak şirket avukatlarının ifadesine göre; 3 milyon dolarlık borcun 300 bin dolarlık son taksiti ödenmeyince anlaşma bozuldu ve avukatlar bu sabah Akaretler'i giderek binayı haciz işlemini başlattı.

SAAT 14.15'E KADAR HİÇBİR YÖNETİCİ YOKTU
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın konu ile ilgili olarak avukatlarla telefon görüşmesi yapıp bilgi aldığı belirtilirken, kulüp binasında saat 14.15'e kadar hiçbir yöneticinin olmaması dikkat çekti. 14.15 sularında yönetim kurulu üyesi Erdal Karacan ile kulüp müdürü Levent Çifter kulüp binasına gelerek avukatlarla görüşmeye başladı.

HUKUK BÜROSU AÇIKLAMA YAPTI
Reklam şirketinin hukuk bürosu ise yaptığı yazılı açıklamada, borcun Yıldırım Demirören dönemine ait olduğu, Fikret Orman yönetiminin borcu ödeme protokolüne bağlasa da protokole uyulmadığı gerekçesiyle icra takibine kaldığı yerden devam edilerek haciz işlemine başlanmıştır denildi.   

AVUKATLARLA HACİZ MEMURLARI ARASINDA ARBEDE OLDU
Hacizmemurları ve avukatlar kulüp binasına geldiğinde tatsız olayların yaşandığı, kulüp avukatlarının hacize gelen memurları ve avukatları içeriye almak istemedikleri öğrenildi. Bu sırada arbede yaşandığı belirtildi. İçeriden alınan bilgiler e göre sert tartışmalar oldu.

KULÜPTE PARA OLMADIĞI İÇİN ÖDEME YAPILMADI
Memurlar içeri girince yapılan görüşmede, kulüpte para olmadığı için ödeme yapılamayacağı anlaşıldı. İçerideki mallar için tutanak hazırlandı. Haciz işlemi yeniden başlatıldı. Haciz için gelen reklam şirketi yetkilileri 3 tane kamyon getirtti. Kamyonların 2'si kulüp binasının ön tarafında, diğeri ise arkada bekletiliyor.

HUKUK BÜROSU: 6 AYDIR TELEFONLARIMIZA BİLE ÇIKMADILAR
Haciz koyduran şirketin hukuki işlemlerini takip eden Dedeoğlu Hukuk Bürosu'ndan avukat Mehmet Dedeoğlu, büyük yankı yaşatan olayla ilgili olarak 'haber1903.com'a yaptığı açıklamada ilginç ifadeler kullandı. 6 aydır siyah beyazlı yetkililere ulaşmaya çalıştıklarını ancak, telefonlarına cevap bile verilmediğini öne süren Dedeoğlu,"Şu anda büromuzun avukatları Akaretler'de haciz işlemleri yapıyorlar. Son derece üzgünüz. Çünkü 2006 yılından bu yana devam eden bir alacak. Geçmiş dönem yönetimlerinden bugüne kadar ötelenmişti. En son sayın Fikret Orman tarafından protokole bağlamıştık. Vadeler çerçevesinde ödemeler yapılacaktı. Maalesef bunlara uyulmadı. Aşağı yukarı 1 yıldır tüm kanalları zorluyoruz. Artık ümidimiz kalmadığı için son çare olarak haciz işlemlerine başladık"dedi.

MAL VARLIKLARINI KAÇIRIYORLAR
Beşiktaş Kulübü'nün mal varlıklarını kaçırma yöntemi izlediğini belirten Dedeoğlu, "Bunu Beşiktaş Kulübü değerlendirecek. Biz bankalar dahil tüm mal varlıklarına haciz işlemlerini uyguladık. Onlar birtakım iktisadi teşekküller kurarak mal varlıklarını kaçırma yöntemini izliyorlar. Ödemelerini bu iktisadi teşekküller üzerinden yaparak hacizden kurtulmaya çalışıyorlar. Ancak kanun bu tür davranışları korumaz. Hukukun üzerinde hiçbir şey yok. Şu anda SPK'ya bile bildirsek çok büyük ceza alırlar. Çünkü Beşiktaş borsaya bağlı bir şirket. Ödemelerini başka bir şirkete kaçırarak yapamaz. Aslında yatırımcıdan dahi bazı şeyleri gizliyorlar. Dolayısıyla bunlar SPK tarafından incelenip görülmesi gereken şeyler. Çok fazla bu konulara girmek istemiyorum" diye konuştu.

KULÜP AVUKATLARI YENİ ANLAŞMA TEKLİF ETTİ
Alacaklı şirketin avukatları Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın odasındaki masa, sandalye gibi eşyaların tespitini yaparken, kulüp avukatları yeni bir anlaşma önerdi. Yönetim kurulu üyesi Erdal Karacan, tüm borçları bir hafta içinde ödeyeceklerini söyleyerek, hacizi durdurmalarını istedi. Şirket avukatlarıyla görüşmeler sürüyor.

HACİZİ DUYAN TARAFTARLAR KULÜBE KOŞTU
Haciz olayı Beşiktaş taraftarları arasında büyük tepkiye neden oldu. Haberi duyan Çarşı ve Karagümrük Beşiktaşlılar Birliği'nin çok sayıda üyesi kulüp binasının önüne geldi. Tribün liderleri, özellikle başkan Fikret Orman aleyhine sert açıklamalar yaparak, "Beşiktaş Kulübü sahipsiz değildir. Gerekirse buraya taraftar yığar, başkanın koltuğu dahil tek bir çöp dahi aldırmayız" dediler.

BAŞKAN ORMAN'IN ODASININ BOŞALTILMASI SON ANDA ÖNLENDİ
Başkan Fikret Orman ve yönetim kurulu üyelerinin odalarının bulunduğu 13. kattaki eşyaların haczedilmesi son anda önlendi. Saat 14.15'te kulübe gelen yönetici Erdal Karacan ve kulüp avukatları, haciz memurlarına, "Buradaki tüm eşyalar Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği'ne ait. Siz, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş'den alacaklısınız" dedi. Memurlar bunun üzerine 13. katı terkedip 1. ve 2. katlara yöneldi.

BEŞİKTAŞ'TAN AÇIKLAMA GELDİ
Haciz memurları halen kulüp içerisinde bulunurken Beşiktaş bir açıklama yaptı. Siyah beyazlılar açıklamada karşı dava açtıklarını ve yargı kararının beklenmesi gerektiğini belirttiler.  

"28.12.2012 tarihli Özel Durum Açıklamamızda belirtildiği üzere, Şirketimiz ile Aktif Tanıtım ve Matbaa Hizm. Tic. Ltd. Şti. arasında sulh protokolü imzalanmış olup, Şirketimiz protokol gereği tüm yükümlülüklerini/ödemelerini eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Ancak Aktif Tanıtım ve Matbaa Hizm. Tic. Ltd. Şti., protokolün ihlal edilmiş olduğunu öne sürerek alacakları ile ilgili olarak Şirketimiz aleyhine icra takibi başlatmıştır. Bunun üzerine Şirketimiz tarafından borçlu bulunmadığımızın tespiti amacıyla menfii tespit davası açılmıştır. Hukuki süreç devam etmekte olup, yargı kararının beklenmesinin gerektiği açıktır. Konu ile ilgili gelişmeler konusunda Kamuoyu bilgilendirilmeye devam edecektir."

Öte yandan Akaretler'deki kulüp binasına Genel Sekreter Ahmet Ürkmezgil, yönetim kurulu üyesi Hakan Özköse ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın amcasının oğlu Suat Orman avukatlarla görüşmek için geldi.  

KULÜBÜN ÖNÜNE ÇEVİK KUVVET İSTEDİLER
Haciz memurları ve alacaklı şirketin avukatları kulüp binası önünde biriken taraftarlar için çevik kuvvet çağrılmasını istedi. Ancak bu isteğe Beşiktaş Emniyet Müdür Yardımcısı karşı çıktı ve "Buraya çevik kuvvet sokmam" dedi. Önceki saatlerde 8 spor polisi kulüp önüne gelmişti ve halen burada görev yapmaya devam ediyorlar.

BİLGİSAYARLARI ALMAK İSTEDİLER KULÜP AVUKATLARI KARŞI ÇIKTI
Haciz memurları kulüp binasındaki bilgisayarları haciz etmek isteyince kulüp avukatları İSO 27001 ve ISO 9001 belgelerini göstererek haczi durdurmaya çalışıyor. Kulüp avukatları bilgisayarlarda kulübün gizli bilgileri olduğunu ve uluslararası hukukta kulübe bu güvencenin verildiğini savundular.  

"5 MİLYON DOLAR ÖDENMEDEN ÇIKMAYIZ"
Beşiktaş'ın Akaretler'de bulunan kulüp binasındaki haciz belirsizliği devam ediyor. Beşiktaş Emniyet Müdürü, alacaklı tarafın avukatları ve icra memurlarına sürecin 1 hafta ertelenmesi teklifni getirince avukat Pınar Horasan, "5 milyon dolar ödenmeden buradan çıkmam ya da tüm mobilyaları götürürüm" dedi. Avukat Horasan ayrıca Emniyet Müdürü'ne, "Sen benim güvenliğini sağlamak zorundasın" yanıtını verdi.

PARA 5 GÜN İÇİNDE ÖDENECEK
Gün boyu süren görüşmeler sonrası haciz memurları, avukatlara icranın ertelenmesi ve tespit edilen malların Yediemin'e teslim edilmesi ile paranın 5 gün içinde ödenmesi konusunda fikir birliğine vardı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İran Savaş Gemisi Dalgakırana Çarptı
İran'dan yayın yapan Gil Nigah haber sitesine göre, "Demavend" adlı savaş gemisi, Hazar Denizi'ndeki...

Haberi Oku