Dünya:
Bütün Okul servisleri kaldırılıyor mu ?
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planlarından enerji başlığında, en az tüketen beyaz eşyalar ile çevre dostu araçların vergisi düşecek.Metro, tren gibi raylı sistem hattındaki okul, üniversite, işyeri servisleri kaldırılacak. Öğrenciler ve çalışanlar toplu taşıma araçlarına yönlendirilecek.

Servis aracı kullanıcılarına toplu taşıma bileti ve/veya ücretsiz veya indirimli kart verilecek. Yakıtı az, emisyonu düşük araçlar ile elektriği en az tüketen buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesinin vergisi de düşecek.  
Başbakan Davutoğlu'nun dün açıkladığı 'Öncelikli Dönüşüm Programı'nda milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kritik düzenlemeler yer aldı. 9 başlıkta açıklanan eylem planlarından Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Program’ında milyonlarca vatandaşı ilgilendiren adımlara yer verildi. 
2014-2018 döneminde büyükşehirlerde servis araçları kapasite, güzergâh ve araç teknolojileri açısından yeniden değerlendirilecek. Öncelikle mevcut raylı sistem hatları üzerindeki işyerleri, üniversite ve okullarda semt servisi uygulaması kaldırılacak. Yolcuların yüksek kapasiteli toplu taşıma sistemlerine yönlendirilmesi için tedbirler alınacak. Servis kullanan öğrenci, işçi, memurlara toplu taşıma bileti ve/veya kartlarının ücretsiz veya indirimli verilmesi uygulaması getirilecek.

Ulaşım sisteminde yenilikler

Büyükşehirlerde toplu taşımayı, yakıt sarfiyatını ve enerji verimliliğini öncelikle gözeten ulaşım ana planları ve uygulamaları yürürlüğe konulacak.

Öncelikle mevcut raylı sistem hatları üzerindeki işyerleri, üniversite ve okullarda semt servisi uygulaması kaldırılarak, yolcuların yüksek kapasiteli toplu taşıma sistemlerine yönlendirilmesine yönelik tedbirler alınacak. Servis aracı kullanıcılarına toplu taşıma bileti ve/veya kartlarının ücretsiz veya indirimli verilmesi uygulamaları getirilecek.

Büyükşehirlerde kent merkezine araç girişini ücretlendiren pilot akıllı ulaşım sistemleri uygulamaları başlatılacak. Raylı sistem istasyon projelerinin tasarımında otopark zorunlu hale getirilecek ve otopark ücreti ile ulaşım ücreti ilişkilendirilerek otopark-toplu taşıma sistemi entegrasyonu sağlanacak. Toplu taşıma sistemlerinin kent çeperindeki durak ve istasyonlarında park et-devam et uygulamaları yaygınlaştırılacak.

Kaza ve acil durum yönetim sistemi, dinamik trafik sinyalizasyon sistemi, yeşil dalga sistemi, yol sensörleri, değişken mesaj sistemi, trafik yoğunluk haritası, web/mobil bilgi sistemi ve benzeri uygulamalar artırılacak.

Bisiklet yollarının yaygınlaştırılması için 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kararları geliştirilecek ve bu kararlar etkin şekilde uygulanacak. Bisiklet yollarının tasarımına ve yapımına yönelik standartlar geliştirilerek topografik yapısı uygun güzergahlara bisiklet yolları ve bisiklet parkları yapılacak. Bisiklet yolları mümkün olduğunca araç trafiğinden ayrı planlanacak. Bisiklet ulaşımı diğer ulaşım türleriyle entegre edilecek. Bisiklet paylaşım sistemi uygulamaları yaygınlaştırılacak. Bisikletlerin otobüs ve raylı toplu taşıma araçlarında taşınmasına imkan veren düzenlemeler yapılacak.

Yaya ulaşım şebekesi kesintisiz hale getirilerek, yaya yollarının, yaya geçitlerinin ve yaya kaldırımlarının ergonomik, sürdürülebilir ve erişilebilir olması sağlanacak. Kent merkezlerinde, tarihi-doğal özelliği olan alanlarda ve kentin prestij noktalarında araç trafiği tamamen veya kısmen kapalı olan yaya bölgeleri oluşturulacak.

TRAFİK LAMBALARI AKILLANACAK
Kentlerde akıllı sinyalizasyon sistemleri yaygınlaştırılacak. Bunun için enerji verimliliği yüksek ve iklime duyarlı kentsel ulaşım stratejileri hazırlanacak. Böylece Büyükşehirlerde toplu taşımayı, yakıt sarfiyatını ve enerji verimliliğini öncelikle gözeten ulaşım ana planları ve uygulamaları yürürlüğe konulacak. 

Kaza ve acil durum yönetim sistemi, dinamik trafik sinyalizasyon sistemi, yeşil dalga sistemi, yol sensörleri, değişken mesaj sistemi, trafik yoğunluk haritası, web/mobil bilgi sistemi vb. AUS uygulamaları yaygınlaştırılacak.

Binalar "enerji dostu" olacak

Mevcut binaların enerji verimli niteliğe dönüştürülmesi konusunda kapasite oluşturma ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Yalıtımı düşük ve/veya yetersiz yalıtıma sahip eski binaları ısı yalıtımlı niteliğe dönüştürme işlemlerinde, bina sahiplerinin, uygulayıcıların, yerel yönetimlerin faydalanabileceği, binayı çevreleyen dış yapı zarfında ve ısıtma sistemlerinde kullanılacak ürünlerin seçiminde standartlara uygunluğu, uygulamada dikkat edilmesi gereken hususları içeren el kitabı niteliğinde yalıtım kılavuzu hazırlanacak.

Isı yalıtımı olmayan mevcut binalarda yalıtım uygulaması için gerekli ruhsat işlemlerinin vergi, resim ve harca tabi tutulmamasını sağlayan ikincil düzenleme yapılacak.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Almanya'da Erken Seçim Mi Olacak ?
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları sonuçsuz...

Haberi Oku