Dünya:
'Irak'tan talep gelmediği sürece müdahale yok!'

Haberazim.com Gündem haberleri

Galler’de düzenlenen NATO Zirvesi'nin son gününde Rasmussen, NATO’nun Irak ve Rusya konusundaki kararlılığını açıklayan bir konuşma yaptı. Rasmussen, şunları söyledi:

'NATO' nun müşterek savunmasını kuvvetlendirmek için şu an yeni bir devinim planını kabul ettik. Bu bizim birliğimizin ve müşterek çalışmamızı perçinlemiştir. Her zamankinden daha güçlü şekilde ön görülemeyen güvenlikle ilgili koşullarla karşılaştık. Rusya Ukrayna'ya saldırıyor, İslami şiddet Ortadoğu’da tırmanıyor, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlık büyüyor. Bu arasında bulunduğumuz zor devir bize misyonumuzu gerçekleştirmek bize müttefiklerimizi savunmak ve tehditlerle savaşmak yönünde müthiş yükümlülükler getiriyor. Güvenliği sağlayabilmek için acil adımlar attık önlemler aldık. Bugün rotasyonel bazda NATO'nun var operasyonlarını sürdürebilmek için doğudaki müttefiklerimizle, kara hava ve deniz güvenliğine ait kararlar üstünde anlaşma sağladık. Bu fazla aşırı uluslu güç, bizi havada karada ve denizde bir araya getirdi. Bu efor dünyadaki herhangi bir yere müşterek savunma için yada kriz yönetimi için ivedilikle sevk edilebilir. Kara birliklerini içeren bu devinim gücü, kara deniz ve hava operasyonlarına yerden destek vermeye hazırdır. Özellikle Doğu’da takviye kuvvetlerini kolaylaştıracak bulunan kumanda denetim merkezleri kuracağız. Buralardan planlama ve teknik destek sağlanacak. Dolayısıyla tüm bu tahsil edilen karar net bir mesaj içeriyor. NATO hızlıca ve kati şekilde tüm tehditlerle savaş edebilir. Herharhangi bir potansiyel tehdite karşı NATO tüm müttefiklerini korur bununla beraber bir müttefiki diğerleri için herhangi bir potansiyel tehdit taşıyor ise, öteki tüm müttefikleri karşısında bulacaktır. Nereden gelirse gelsin NATO şu anki ve gelecekteki zorluklara karşı NATO güçlü, mesul ve hazırdır.'

SİBER SAVUNMA İLK KEZ DAHİL EDİLDİ

Rasmussen, zirvede ilk kez Siber Savunma'nın da müşterek savunma projelerine dahil edildiğini açıkladı.

Rasmussen, siber savunmanın önemine değinerek, şöyle konuştu:

'Siber savunma konusu ciddiyet arz etmektedir. Son 20 yılda Afrika Libya Bosna Kosova ve Afganistan'da mühim görevler yerine getirdi. Zor bir yoldan nasıl beraber çalışmamız gerektiğini öğrendik. Bu amaçlarımızı gerçekleşitirmek için Gürcistan, Moldovya ile anlaştık ve Libya'daki güvenlik desteği sağlamak için anlaştık. Talep edildiği takdirde Irak ile de bu konu için katkı sağlamaya hazırız. Gürcistan ile esas üyelik konularda anlaştık.'

IŞİD VE IRAK KONUSU

Genel Sekreter, Avrupa'daki değişen güvenlik ortamında, İslami terör IŞİD’e karşı tüm üyelerin tahsil edilen kararlar meselesi için hem düşünce olduğunu ve devinim planı için geniş bir destek aldıklarını söyledi. Bu planla Avrupa’nın dramatik bir biçimde değişen güvenlik ortamını garantiye aldıklarını da sözlerine ekledi.

İslami terörün durdurulması için Bireysel Müttefiklerin ve yardımların Irak meselesi için memnuniyet sağlayan olduğunu belirten Rasmussen, Eğer Iraktan bu konu için bir talep alırlarsa Irak’a yardıma hazır olduklarını yineledi. 2011’e kadar Irak’ta bir maksat sürdürdüklerini de hatırlatan Rasmussen Amerika’nın İslami terör örgütünü durdurmak meselesi için askeri operasyonlarından memnun olduğunu da söyledi.

Rasmussen, Irak'tan bir talep gelmese bile İslami terör meselesi için alana müdahale edip etmeyeceklerini soran gazeteciye ise Irak’a NATO’nun direk bir müdehalesinin henüz ele almadıkları bir konu olduğunu, böyle bir müdahalenin şu an söz konusu olmadığını ve NATO’nun alanda daha fazla aşırı müttefiklerinin savunma yapılarını güçlendiren çalışmalar yaptığını söyledi.

RUSYA KRİZİ

Rasmussen konuşmasında Rusya meselesi için da değindi, Genel sekreter şunları söyledi:

'Kural temelli geniş bir anlaşma bulunan NATO anlaşmasına hummalı sıkıya bağlıyız. Rusya geniş bir biçimde NATO ile arasındaki anlaşmayı çiğnedi.Rusya’dan Avupa'daki güvenlik sistemini esas sektör anlaşmaya uymasını bekledik. Rusyanın NATO ile bulunan üyelik anlaşması kurallarını geniş bir biçimde delmesine rağmen, Rusya ile aramızdaki güvenlik anlaşmasını terk etmek meselesi için henüz bir karar almadık.'

Rasmussen, Anlık Harekat Planı’nın Rusya'ya kati bir mesaj verdiğini ve müttefiklerin etkili, koruma ve savunması için tüm atılacak lüzumlu adımların tanımladıklarını söyledi.

Rasmussen konuşmasını şöyle noktaladı:

'Doğuda NATO’nun daha göze çarpan bir varlık sergilediğini göreceksiniz, bu Moskova için fazla aşırı göze çarpan bir mesajdır.'

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Almanya'da Erken Seçim Mi Olacak ?
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları sonuçsuz...

Haberi Oku