Dünya:
İsrail'in sinsi Golan planı

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

İlk plan, Golan'daki 30 bin mt. kare Suriye toprağının zirai kullanıma açılmasını öngörüyor. İkinci proje ise Golan'ın güneyindeki 400 kilometre karelik alanda olan gaz yataklarının işletilmesini hedefliyor. Genie Energy isimli ABD-İsrail şirketinin yürüttüğü projenin başında ise Irak işgalinin mimarlarından Dick Cheney bulunuyor.

Gazze'yi yakıp yıkan İsrail, şimdi de gözlerini 1967'den bu güne kadar işgal altında tuttuğu Suriye toprağı olan Golan bölgesinin yer altı ve yer üstü kaynaklarına dikti. Suriye'deki Nusra Cephesi ve başka muhalif grupların önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Ateşkes Gözlem Misyonu'nda (UNDOF) vazife oluşturan 44 Fijili askeri kaçırması ve 72 askeri de kuşatmasını fırsat bilen İsrail, Ocak 2014 ve Aralık 2013'te devreye soktuğu Golan'ı topraklarına katma stratejisine sürat verdi. Ocak 2014'te kabul edilen ilk plan, Golan'daki 30 bin mt. kare Suriye toprağının tarımsal kullanıma açılmasını öngörüyor.

750 YENİ ÇİFTLİK

Al-Marsad isimli insan hakları grubunun raporunda planın, 'İsrail hükümeti sebebi ile sağlanacak 180 milyon dolarlık yatırımla ati dört sene arasında tarımsal eğitim, sulama sistemlerinin iyileştirilmesi, kara mayınlarının temizlenmesi ve 750 çiftlik mülkünün kurulmasını' içerdiği bilgisine yer veriliyor.

Raporda bununla birlikte 'Bölgenin tarihsel ve siyasal etrafı göz önünde bulundurulduğunda, bu tarımsal genişleme sadece işgal altında olan Golan Tepeleri'ndeki Yahudi yerleşimcilere avantaj sağlarken, ilerde Suriyeli yerlileri daha çok çok ötekileştirecek' gibi bir İkaz da yer alıyor.

BM'NİN VARLIĞI ENGEL

İsrail'in Aralık 2013'te hazırladığı proje ise, Golan'ın güneyindeki 400 kilometre karelik alanda olan gaz yataklarının işletilmesini hedefliyor. 'Genie Energy' isimli Amerikan-İsrail şirketinin yürüttüğü projenin başında, Irak işgalinin mimarlarından ABD eski Başkanı George W. Bush'un yardımcısı Dick Cheney bulunuyor. İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı sebebi ile hazırlanmakta olan projenin Golan'daki BM varlığı nedeni ile aksadığı kaydediliyor.

ON YILLARDIR AYNI PROJE

Golan'daki Suriyeli yerli halkın haklarını savunan Al-Marsad grubu, yayımladığı kapsamlı raporda, 'Bu devinim uluslararası yasa kurallarını çiğnemektir ve bu sebepten yasa dışıdır' dedi. Al Marsad grubu aktivistlerinden Ömer İbrahim ise bu durumun yeni olmadığının altını çizdi. İbrahim, 'On yıllardır ilhak stratejisi izleyen İsrail, Golanlı Suriyeliler ile Suriye'nin başka bölgelerindeki yerliler arasındaki tüm kültürel, siyasal ve tarihsel bağı koparmak için uğraştı. Onun yerine Siyonist İsrail'i ve kurumlarını bölgede hakim kılmayı amaçlıyor" dedi.

Zaman ayarlı etnik temizlik

Arapça yayın oluşturan "Arabs48" isimli sitedeki bir rapora göre, 1970'lerden sonra Golan'a 21 bin İsrailli yerleşimci yerleştirildi. Bunlar sadece Yahudilerin yaşadığı 33 kolonide hayatlarına devam ediyor. Yaklaşık 6 bin 700 İsrailli yerleşimciye ev sahipliği oluşturan Katzrin yerleşkesi, İsrail'in işgalinden sonra sürülmüş yerli halka ev sahipliği oluşturan tarihsel Suriye köyü Kisrin'e ilişkin topraklar üstüne kurulmuş. Al-Marsad isimli mahalli insan hakları örgütüne nazaran de, İsrail 1967'de toprakları işgal ettiğinde 131 binden çok Suriyeli Golan'dan çıkarıldı. İsrail Golan'ı 1981'de resmen ilhak ettiğini ilan etse de BM işgalin uluslararası hukuka marjinal olduğunu duyurdu.

BM'de alarm

Suriyeli muhalif güçlerin 44 BM askerini kaçırmasının dünyada uyandırdığı yankı sürerken El Nusra'ya bağlı güçler, Fijili 44 BM askerini güvenliklerini sağlamak ve onları arbede sahasından ırak yakalamak için alıkoyduklarını açıkladı. BM de askerlerin güvende ve sıhhat durumlarının iyi olduğunu duyurdu. BM'nin açıklamasına göre, 72 Filipinli askerden oluşan bir başka BM Ateşkes Gözlem Misyonu (UNDOF) birliği ise bölgedeki Suriyeli muhalifler sebebi ile kuşatıldı fakat sıhhat vaziyetleri iyi. Avusturya, Japonya ve Hırvatistan, Suriye'deki çatışmaların yoğunlaşması üstüne alana gönderdikleri askerleri art çekmişti. BM sulh gücü askerleri, daha öncelikle de 2013 yılı Mart ve Mayıs aylarında silahlı gruplar sebebi ile alıkonulmuş, daha sonra güvenli biçimde hür bırakılmışlardı.

Sömürge siyaseti

Golan'da olan Suriyelilerin, okumak için ya Suriye'nin işgal altında bulunmayan bölgelerine uzun ve zorlu bir gezi yahut anti-Arap ırkçılığıyla ünlü İsrail üniversitelerine kayıt yaptırmaları gerekiyor. 2011 Mart tarihinden bu yana Suriye'deki vahşet arttığı için Şam'da veya başka yerlerde okumak daha da zorlaştı. İsrailli yetkililer Suriye'de okumayı seçen öğrenciler üstündeki kısıtlamaları sıklaştırdı. Ailelerini görmek üzere yılda en iyi bir defa art dönmelerine izin veriliyor. Önceden her sene yüzlerce talebe Şam'a okumak için giderken şimdi bu rakam gözle görülmekte derecede azaldı.

UNDOF NEDİR!

BM'ye bağlı UNDOF, resmen harp gibi olan İsrail ve Suriye arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması'nı izlemek üzere bölgede bulunuyor. Misyonda 31 Temmuz 2014 sebebiyle Fiji, İrlanda, Hindistan, Nepal, Hollanda ve Filipinler'den bin 223 sulh gücü görevlisi bulunuyor. Avusturya, Japonya ve Hırvatistan, Suriye'deki çatışmaların yoğunlaşması üstüne UNDOF'a gönderdikleri askerleri art çekmişti.

Sevde Haksal - Yeni Şafak

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Almanya'da Erken Seçim Mi Olacak ?
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları sonuçsuz...

Haberi Oku