Dünya:
Madencilere 1 yıl Ölmüceksiniz Şartı Getirildi
 Madenlerde yaşam-sığınma odasından vazgeçen hükümet, maske değişim istasyonlarında karar kıldı. Şarta bağladığı bu uygulamayı da 1 yıl sonra uygulanacak.

 Madenlerde yaşanan sorunlar ve eksiklikler Soma'da yaşanan maden faciasından sonra gün yüzüne çıkmıştı. Maden ocaklarında yaşam odasının olmaması ne yazık ki şimdiye kadar birçok aileyi parçalamış ve nice canların yitip gitmesine neden oldu.  Yaşanan facianın ardından madenlerde yaşam odası zorunluluğu getireceğini söyleyen hükümet, bundan vazgeçti. Cumhuriyet'in haberine göre Kömür madenlerinde “sığınma, yaşam odalarından” vazgeçen hükümet, bunun yerine oksijen maskesi değişim istasyonları kurulması için yönetmelik değişikliği yaparak. Ancak bu istasyonların kurulması da “işçinin kaç metre koşabileceği” şartına bağlandı, işverene inisiyatif verildi. Uygulama ise tam 1 yıl sonraya uygulamaya geçicek

Maden Mühendisleri Odası , “Önce kazayı meydana getiren nedenlerin ortadan kaldırılması, ikinci olarak da toplu korunmayı temel alan sığınma odalarının tercih edilmesi” gerektiğine dikkat çekerek maske değişim istasyonlarının sorunu dahada felakete götürecegini idea etti.

Makse Değişim istasyonları kurulacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği”nde değişiklik yaptı. Değişiklik ile yönetmeliğe yeni madde eklendi. İşverene, kömür madenlerinde acil durum planında belirtilen kaçış güzergâhlarına uygun olarak tüm çalışanların sağlıklı ve güvenli şekilde tahliyesini sağlamak için bazı önlemler alma zorunluluğu var.

Buna göre, işveren yeraltı faaliyet alanının herhangi bir yerinde iş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek “göçük, gaz ve toz patlaması, zehirli veya boğucu gaz intişarı ve benzeri” durumlarda tüm çalışanların yerüstüne veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak zorunlıuluğu getirdi. Maske değişim istasyonlarının kurulup kurulmayacağı ise şarta bağlandı. “Çalışanların yerüstüne veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli şekilde ulaşma şartlarının sağlanamaması” halinde faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları zorunlu olarak yapılması gerekliliğine dikkat çekildi.

İşçi Yeraltında kaç metre koşacak?

Maske değişim istasyonu kurulup kurulmayacağına, kurulacaksa hangi mesafeler arasında olacağına da işçilerin dakikada koşabilecekleri metre çerçevesinde maskelerin özellikleri dikkate alınarak karar verilecek. Yönetmelikte, galeriler ve üretim alanlarındaki eğim ile çıkış ve inişlerdeki kaçış hızlarına da yer verildi. Örneğin, üretim alanında 45 derecelik eğimde çıkışta kaçış hızı dakikada 4 metre, inişte 8 metre olarak belirtildi. Bu kaçış hızları, kaçış yolundaki engeller gibi gerekçelerle azaltılabilecek.

Ayrıca kuyu dibine kaçan işçinin göçük halinde su ve gıda olmadan burada günlerce nasıl kalacağı sorusu da yanıtsız kalan sorular arasında kaldı. Grizulu veya yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda ise tüm çalışanlar, çalışma süresince, yanlarında en az 30 dakika kullanım süresi olan oksijen ferdi kurtarıcısı taşıyacak ve gerektiğinde de kullanacak. Ancak tüm bu değişiklikler 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. MMO 2. Başkanı Hüseyin Can Doğan, öncelikle kazaların nedenlerinin, tehlikenin ortadan kaldırılması, riskin en aza indirilmesi gerektiğini ısrarla dile getirdi.

İkinci olarak da “toplu korumanın” ön plana alınması gerektiğini ifade eden Doğan, “İşçilerin topluca kalabilecekleri, hava ve gıda gibi diğer gereksinimleri için sığınma odaları oluşturulmalı” dedi. Maske değişim istisyonları konusunda da Doğan, “Göçük halinde işçi maske değişim istasyonuna nasıl ulaşacak? İki istasyon arasında problem olursa ne olacak? İşçi panik halinde tek başına bu maskeyi takabilecek mi” sorularını gündeme getirdi.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Almanya'da Erken Seçim Mi Olacak ?
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları sonuçsuz...

Haberi Oku