Dünya:
Nahda'dan İhvan'a

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Tunus'taki Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Abdulfettah Muru, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan), özeleştiri yapması ve izlediği siyaseti tekrar gözden geçirmesi tavsiyesinde bulundu.

Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen 'Arap Ayaklanmalarında Mağrib İslami Hareketlerinin Tecrübesi' konulu panelde konuşan Muru,  Mağrib ülkeleri şekilde isimlendirilen Kuzey Afrika'daki ülkelerde etkinlik belli eden İslami hareketlerin, doğudaki benzerleriyle bir takım farklılıklar taşıdığını anlatım etti.

Mısır'da 'askeri darbeye' maruz kalan İhvan'ı işaret eden Muru, şunları kaydetti:

'Mağrib İslami hareketleri şekilde biz, doğudaki İslami hareketlerden farklılık arz ediyoruz. Ben burada darbeyle görevinden uzaklaştırılan ve büyük sıkıntılar çeken doğudaki İslami hareketleri hiçbir şekilde suçlamıyorum. Onlardan iyi olduğumuzu da tam olarak iddia etmiyorum.'

 Mısır'daki İhvan'ın bazı hatalara düştüğünü savunan Muru, İhvan'ın halihazırda yaşadığı vakalar nedeni ile hatalarına ait konuşmayacağını vurgulayarak, 'Yaşadıkları darbeye ve çektikleri sıkıntılara karşın izledikleri siyaseti gözden geçirmeli ve kendilerine yönelik eleştirel bir bakış açısı takınmalılar' tavsiyesinde bulundu.

Muru, “Doğu ülkelerindeki kardeşlerimizle siyasal adımların ve sorunlarla mücadelenin özelliği meselesi için teorik ve düşüncesi kurda anlaşmazlıklar var. Kardeşlerimizin öncülüğünü kabul ederiz lakin eleştirel bir gözle yaklaşıyoruz. Bazen öğrenci hocasından daha şuurlu olabilir” dedi.

“Doğuda İslamcılar gerçekleri görmezden gelip İslam dünyasından bahsederken, Mağrip'teki İslami hareketlerin 1970’lerde milli ülke ve milli siyasal oluşumların gerçeğini gördüğünü”  ifade eden Muru, şöyle devam etti:

“Mağrib'teki İslami devinim Müslüman olmayan vatandaşların, cemiyet içerisindeki azınlıkların durumunu, solcuların, sosyalistlerin ve diğerlerinin kendi oluşumunu kurma haklarının olduğunu kavradı. Davamız toplumun bir tarafına yahut İslamcılara has değil, tersine davamız siyasi ve ekonomik kurtuluştur. Biz diğerleriyle ortak ekonomik ve siyasal kurtuluşumuzu gerçekleştirmeye hazırız.'

Dünyanın yüzde 20’sinin arka kalan yüzde 80’inin kaderine hükmettiğini anlatım eden Muru, 'İslam çözümdür ve İslama dönüş gereklidir' diyenleri eleştirerek, bu sloganların 'ümmetin beklediği program ve saha okumalardan ırak olduğunu' anlatım etti.

Muru, hedefin sadece 'iktidarı elde etme' olmadığını, bunun önü ve arkasının da son derece ciddi olduğunu kaydetti. 

'Toplum İdare ile değişmez' diyen Muru, tersine toplumun yönetimleri dönüştüreceğini belirterek,'Bunun için İslamcıların yapması gereken, toplumda özgürlüklerin sağlanmasıdır' diye konuştu.

Bazı önde gelen İslamcı isimlerin 'toplumu İslamlaştırma' söylemini de eleştiren Muru, “İslam, bizim toplumlarımız için yabancı değildir ki biz toplumun islamlaşması için geldik diyorlar” ifadesini kullandı.

Nahda Hareketi Başkan Yardımcısı Muru, meşruiyet kavramını ele alarak, şunları belirtti:

'Sadece seçimlerde oylarının çoğunluğunu almak meşruiyet değildir. Meşruiyet dairesi içinde, seçmenlerin uygulanması için başa getirdiği yetkililerin, bu plan ve programları faal bir duruma getirmesi de yer alıyor.' 

Sandıktan İslami kesimin çıkmasına dikkati çeken Muru, 'Kimse İslamcıların kara kaşına, gözüne bakıp oy vermedi, taleplerini yerine getirecekleri meselesi için onlara güvendi. Meşruiyet iddiasında bulunan herkesin, yargının hükümlerini bilmesi gerekir' diye konuştu.

Konuşmasına Fas'taki Hürriyet ve Adalet Partisi gençliğine seslenen Muru, sözlerini şöyle tamamladı:

'Hata yapmaya meyyal olduğumuz için gurura kapılırsak, iyilikten uzaklaşırız.' 

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İran Savaş Gemisi Dalgakırana Çarptı
İran'dan yayın yapan Gil Nigah haber sitesine göre, "Demavend" adlı savaş gemisi, Hazar Denizi'ndeki...

Haberi Oku