Dünya:
Obama'dan IŞİD'e yönelik çarpıcı açıklamalar

Haberazim.com Gündem haberleri

IŞİD hakkında şekilde yöneltilen bir soru için Obama, IŞİD ile savaş hakkında Sünni ülkelerden destek isteyerek, 'Bölgede savaşmakta bulunan peşmergelere ve Iraklı askeri güçlere yönelik şekilde sunduğumuz istihbari destek ve askeri teçhizat desteğimiz var. Burada Arap ülkelerinin sürece dahil olması aşırı önemli. Özellikle de Sünni çoğunluğa sahip bulunan devletlerin dahil olması aşırı önemli. Sünni devletlerin bunun gerçek Sünni İslam olmadığını bizimle ortaklaşa devinim ederek göstermeleri gerekiyor. İlk etapta IŞİD'i gerileteceğiz sonra yüzde yüz ortadan kaldıracağız' dedi.

'BU TERÖRİST TEHDİTE KARŞI ASKERİ ÇABALARIMIZI ARTTIRACAĞIZ'

Afganistan hakkında konuşan Obama, 'Biz Avrupa'nın ötesinde Afganistan'ın güvenliğini sağlamak üzere burada bulunan tüm Amerikalıları da takdirle karşılıyoruz. NATO'da Afganistan görevi 2 ay bünyesinde son bulacak. Ancak Afganistan'ın güvenlik güçlerine yönelik desteğimiz de devam edecek. Her iki cumhurbaşkanı adayı da iki taraflı güvenlik anlaşması imzalamayı kabul ettiler. Bu da iki taraflı iş birliğimizin devam edeceği anlamına geliyor. Ancak tabi ki cumhurbaşkanlığı seçimleri neticelenmeli. Bu sonucun gerçekleşmesi için her iki adayı da desteklemeye devam ediyoruz. Ancak seçimlerin düz bir biçimde sonuçlanması neticesinde Afganistan'la bulunan iş birliğimiz devam edecektir. Aynı sürede NATO'nun üyeliği de bizim yüksek standartlarımızı karşılayan üyelere adaylara açıktır. Biz küresel güvenliği arttırmak üzere Afganistan'da bizlerle müşterek iş birliği yapmış bulunan üyelerle müşterek desteğimizi sürdürüyoruz. Bizim misyonumuz yepyeni bir inisiyatif geliştirmek ve devletlerin savunma kapasitelerini arttırmak. Moldovya, Gürcistan, Libya bu şeklinde devletlerin bu listede ilk sıralarda yer aldığını hatırlatmak istiyorum. Aynı süre NATO müttefikleri IŞİD'in ortaya koymuş bulunduğu tehdidi bertaraf etmek üzere bir iş birliğine gidiyor. Irak'ta zaten bu iş birliği hakkında muhtelif adımlar attık. Iraklı ortaklarımızla müşterek onların savunma hatlarının güçlendirilmesi hakkında Amerika muhtelif adımlar attı. Bundan sonra ön saflarda yer piyasa NATO müttefik ortaklarımızın bu terörist tehdide karşı savaş edebilmesi için hem insani çabalarımızı hem diplomatik çabalarımızı hem de savaşa yönelik askeri çabalarımızı arttıracağız. Bizim misyonumuz IŞİD'in durdurulması ve kan kaybına uğratılmasıdır' ifadelerini kullandı.

'RUSYA UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE SAYGI GÖSTERMEK DURUMUNDA'

Ukrayna'da yaşanan haberleri hakkında şekilde ateşkes yaşama geçecek olursa Rusya'ya uygulamakta olduğunuz yaptırımları kaldıracak mısınız? sorusu için Obama, 'Ateşkes anlaşması hakkında şekilde tabi ki umut varız. Ancak geçmişteki tecrübelere dayanarak biraz temkinli yaklaştığımızı da anlatım edeyim. Ayrılıkçılar tabi ki anlaşmanın gereklerini yerine getirmek zorunda. Rusya da Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı göstermek durumunda. Biz haberleri takip edeceğiz. Bizim yaptırımlar açısından var vaziyeti gözden geçirmemiz gerekiyor ama başka taraftan da Şayet proje uygulamaya geçerse bu yaptırımların geleceğini takip ederek belirlememiz gerekiyor. Bu etapta ateşkesin ilan edilmiş olmasının nedeni zaten hali hazırda uygulanmakta bulunan yaptırımlar ve gelecekte uygulanması muhtemel bulunan yaptırımlardır. Bu yaptırımlar ciddi bir biçimde Rusya ekonomisi etkilemiştir. Rusya'yı dünya ekonomisinden tecrit etmiştir. Büyük devletler küçük devletleri siyasetlerini değiştirmeleri hakkında kuşatma altına alamazlar. Ben Ukrayna'da gerçekleşen bu kriz boyunca ortaya konan adımlardan ötürü aşırı mutluyum ve ABD de burada aşırı aktif bir rol üstlenmiştir' diye konuştu.

'RUSYA, UKRAYNA ÜZERİNDE SALDIRMA POLİTİKASI UYGULADIĞI TAKDİRDE NATO BU KONUDA ADIMLARI ARTTIRMAYA KARARLIDIR'

Acil Müdahale Kuvvetleri hakkında yöneltilen soruya Obama, 'Varşova'da 1 milyar dolarlık bir inisiyatif tahayyüdünde bulunmuştuk. Bu bütçenin bir kısmı sözünü ettiğim hazırlık fiil planının uygulanmasına tahsis edilecek. Rotasyon bazlı bir emek olacak. Personel rotasyonlu bir biçimde konuşlandırılacak. Baltık ülkelerine konuşlandırılması söz konusu. Diğer ortaklarımızın da desteği ile hava kuvvetlerini de arttıracağız. Asıl mühim bulunan husus şu, NATO Rusya'nın ortaya koyduğu siyaset karşısında aşırı kararlı bir yetinme ortaya koydu. Rusya, Ukrayna üstünde herhangi bir saldırma politikası uyguladığı takdirde NATO bu konu hakkında adımlarını arttırmaya kararlıdır' halinde cevap verdi.

'SÜNNİ ÜLKELERİN IŞİD'İN GERÇEK SÜNNİ İSLAM OLMADIĞINI BİZE DESTEK VEREREK GÖSTERMELERİ GEREKİYOR'

IŞİD'in karşısında İran ve Yemen bu şeklinde devletlerin rolünün ne olabildiği ve bu konu hakkında zirveden ne bu şeklinde somut planlarla ayrılıyorsunuz sorusu üstüne Obama, 'Geçtiğimiz son 2 gün bünyesinde aşırı ciddi bir tehdit unsuru olduğuna ait NATO organ vatanlarını aşırı ciddi bir biçimde tehdit ettiğine ait bir düşünce birliği vardı. Buna yönelik bir fiil geliştirmemiz gerektiğine ait de oy birliğine vardık. Burada oynamamız gereken kritik bir rol bulunduğu hakkında bu vahşi örgütü alanda kaosa yol açan bu örgütü geriletmemiz gerektiği hakkında herhangi bir soru göstergesi yoktu. IŞİD alanda hali hazırda ciddi bir biçimde problem olmasının yanı paradigma NATO devletleri açısından da bir tehdit anlamına geliyor. IŞİD bu şeklinde yüzde yüz ortadan kaldırmamız gerektiği hakkında bir düşünce birliği vardı. Irak'ta şimdiye dek 100 kadar hücum gerçekleştirdik zaten IŞİD'i geriletmeye yönelik olarak. IŞİD'in askeri imkanlarını mühim bir biçimde hasara uğrattık. Bölgede savaşmakta bulunan peşmergelere ve Iraklı askeri güçlere yönelik şekilde sunduğumuz istihbari destek ve askeri teçhizat desteğimiz var. Burada Arap ülkelerinin sürece dahil olması aşırı önemli. Özellikle de Sünni çoğunluğa sahip bulunan devletlerin dahil olması aşırı önemli. Sünni devletlerin bunun gerçek Sünni İslam olmadığını bizimle ortaklaşa devinim ederek göstermeleri gerekiyor. Irak'taki tecrübelerimizden şunu öğrendik. IŞİD'in gerçekten aşırı ciddi kabiliyetleri var. Terörist taktikleri geleneksel askeri taktiklerle ciddi bir biçimde bütünleştirip saldırabiliyorlar. Iraklı güvenlik güçlerini, peşmergeleri güçlendirmek için adımlar atmamız gerektiğini ayrım ettik. İlk etapta IŞİD'i gerileteceğiz sonra yüzde yüz ortadan kaldıracağız. Aynen El Kaide'ye yaptığımız gibi' dedi.

'BU KADAR GENİŞ BİR COĞRAFYAYA YAYILMIŞ BİR ÖRGÜTÜ ANCAK İMHA EDEREK KONTROL ALTINA ALABİLİRİZ'

IŞİD'e karşı yüzde yüz bir imha planı mı bulunduğu sorulan Obama, 'Açıkçası bu kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış bir örgütü çevreleme politikası ile denetim altına almanız olası değil. Bu kadar aşırı kişinin hayatını menfi etkilemiş, pek aşırı masumu öldürmüş, pek aşırı kadını köleleştirmiş bir örgütü çevreleme politikası ile denetim altında tutamazsınız. Tek yapabileceğiniz şey bunları yüzde yüz dağıtmak. Bu örgütü yüzde yüz ortadan kaldırmaktır. El Kaide ile yaşadığımız tecrübeye bakın. İlk şekilde onların arka çekilmesini sağlarsınız. Daha sonra sistematik şekilde onların elindeki imkanları, kabiliyetleri azaltırsınız. Faaliyet alanlarını yavaş yavaş dağıtırsınız. Daha sonra yavaş yavaş liderlerini denetim altında tutar, devreden çıkarırsınız. Bu örgütler gerçekte muhtelif yerlerde hala faaliyetlerini sürdürmeye çalışan örgütlerin kalıntılarının toplanmış halidir. El Kaide'nin kalıntıları yada El Şebab'ın Somali'deki kalıntılarını biz görüyoruz gerçekte IŞİD'de. Bu kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış bir örgütü lakin yüzde yüz imha ederek denetim altına alabiliriz. Hedefimiz de bu' açıklamasında bulundu.

'AMERİKAN ASKERİ BİRLİKLERİ SURİYE'YE KONUŞLANDIRMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ'

Suriye hakkında değerlendirmede bulunan Barack Obama, şunları kaydetti:
'Suriye'de olup bitenlere bakacak olursak bizler, Amerika'nın askeri birliklerini karadan Suriye'ye konuşlandırmayı düşünmüyoruz. Suriye'nin arasında çatışmaya konu bulunan bölgelere herhangi bir Amerikan askeri göndermeyeceğiz. Bu bizim hedefimize ulaşmamız hakkında da işe yaramayacaktır. Burada biz bir koalisyon çerçevesinde devinim etmek istiyoruz. Suriye'nin içerisindeki muhtelif kuvvetlerle de müşterek çalışmaya alışkınız. Suriye'de IŞİD'le savaş etmekte bulunan Suriye'deki muhtelif kuvvetlerin teçhizat ve insan desteğine gereksinimleri var. Ancak Amerikan kuvvetleri IŞİD'i zor halde bırakmayan arzulayan uluslar burada Suriye'deki kara kuvvetlerine destek olmaya hazırlar'

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Almanya'da Erken Seçim Mi Olacak ?
Almanya'da 24 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çalışmaları sonuçsuz...

Haberi Oku