Dünya:
Yemen'de Bazı Hedefler Vurulmaya Başlandı

 Suudi Arabistan'da, Arap Birliği Ortak Arap ordusu için oylama yapılacak.

Suudi arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinin Yemen operasyonu Gündeme Bomba Gibi Düştü. Arap Birliği dışişleri bakanları, Yemen'deki Şii Husi tehdidine karşı ortak bir ordu oluşturmaya hazırlanıyor. Hazırlanan taslak, yarın Arap Birliği zirvesinde oylanacak. Ülkelerin karar taslağı üzerinde uzlaştığı, Birleşik Arap Gücü'nün görevinin Arap ülkelerine karşı güvenlik tehditlerine hızlı askeri gücü gerçekleştirmek olacak. 
 
SİLAH DEPOLARI VURULDU
 
Askeri yetkililer Suudi Arabistan-Yemen sınırındaki Husilere ait bazı askeri noktalar ile ülkenin doğusundaki silah depolarının hedef alındığını söyledi. Başını Suudi Arabistan’ın çektiği ve Körfez ülkeleri ile bazı Avrupa ülkelerinin destek verdiği koalisyona bağlı savaş uçaklarının düzenlendiği saldırıda ölen olup olmadığı açıklanmadı.
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Husilere yönelik operasyonun belirlenen hedeflere ulaşıncaya kadar devam edeceğini duyurdu. 
Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Arap telekomünikasyon şirketlerine bir çağrı yaparak Yemen’de Husilerin lehine yayın yapan devlet kanallarının yayınlarının durdurulmasını istedi. Çağrı hemen yankı buldu ve kısa bir süre sonra Husilerin elindeki devlet kanallarının yayını durduruldu.

MISIRDAN AÇIKLAMA: OPERASYONA KATILIYOR
 
Mısır'ın, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Yemen'de Husi  Ensarullah hareketine karşı başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda yer  alacağı bildirildi. 
Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Yemen'in  çağrısı üzerine istikrarın geri gelmesi ve Arap kimliğinin korunması" için  Mısır'ın deniz ve hava kuvvetleriyle operasyonda yer alacağı belirtildi. Süveyş Kanalı'ndaki denizcilik kaynakları, öğle saatlerinde Mısır  donanmasına ait 4 savaş gemisinin, Süveyş Kanalı'ndan Kızıldeniz'e hareket ettiği  bilgisini vermişti.

ARABİSTAN'DA ALARM DURUMU
 
Bu arada Suudi Arabistan İçişleri Bakanı İkinci Veliaht Prens Muhammed  bin Nayif bin Abdulaziz Al Suud'un, ülke sınırlarında, tüm kamu alanları ile  petrol ve sanayi tesislerinde güvenlik önlemlerinin arttırılması talimatı verdiği  belirtildi. 
 
100 SAVAŞ UÇAĞI KATILDI...
  
Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki Arap ülkeleri gece Husilere yönelik  hava operasyonu başlatmıştı. Operasyona Birleşik Arap Emirlikleri, Katar,  Bahreyn, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Mısır ve Fas hava kuvvetlerinin destek verdiği  belirtilmişti. Operasyonda 100 uçak kullanılmıştı.

TÜRKİYE'DEN HAREKATA DESTEK AÇIKLAMASI GELMİŞTİ
 
Bugün Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ise "Seçimle işbaşına gelmiş meşru Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri başta olmak üzere bölge ülkelerinden oluşan bir koalisyon gücü tarafından Husilere karşı başlatılan ve ülkemize Suudi Arabistan tarafından önceden bilgisi verilen askeri harekatı destekliyor; bu harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Huti hareketini ve dış destekçilerini Yemen'de ve bölgede barış ve güvenliği tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırıyoruz." denilmişti.
 
OBAMA'DAN LOJİSTİK VE İSTİHBARİ DESTEK TALİMATI
 
ABD Başkanı Obama ise Yemen'e yönelik operasyona lojistik ve istihbarat desteği verilmesi yönünde emir verdi
 
İRAN VE RUSYA TEPKİLİ
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yemen'e düzenlenen operasyon konusunda açıklama yaptı.İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada, Cameron'u arayan Ruhani, İran olarak bağımsız ülkelere karşı yapılan her türlü askeri müdahaleyi kınadıklarını belirtti.
 
Görüşmede Ruhani, "Bölge ülkeleri bölgedeki krizi tırmandıracak her türlü eylemden kaçınmalı" diye konuştu.
 
İran'ın Yemen'de 3 hedef için çaba gösterdiğini kaydeden Ruhani, "Yemen'e karşı yapılan askeri müdahaleleri durdurmak, teröristlerin yeniden faaliyete geçmesi önlemek ve kapsamlı bir milli hükümetin oluşturulmasını" ülkesinin hedefleri olarak sıraladı. Kremlin Basın Servisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani'nin telefon görüşmesi sırasında Yemen'de yaşananları ve ikili işbirliğini masaya yatırdıklarını bildirdi.
 
Kremlin'den yapılan açıklamada, "Putin ve Ruhani Yemen'de yaşanan durum hakkında fikir alışverişinde bulundular. Rusya askeri eylemlerin en kısa zamanda sona ermesinin ve krizin barışsal yollardan çözülmesi için çaba sarf edilmesinin önemine dikkat çekti" ifadeleri yer aldı.
 
Yapılan açıklamalarda, devlet başkanlarının İran Nükleer Programı'na ilişkin düzenlenen "altılı ülkeler" toplantısında elde edilen olumlu değişikliklerden memnun oldukları belirtildi.
 
YEMEN CUMHURBAŞKANI RİYAD'DA
 
Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Suudi  Arabistan'ın başkenti Riyad'a ulaştığı bildirildi. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Hadi, Riyad  Hava Üssü'ne ulaştı. Hadi burada Suudi Arabistan Savunma Bakanı Emir Muhammed bin  Selman bin Abdulaziz ve İstihbarat Başkanı Halid bin Ali bin Abdullah el-Humeydan  tarafından karşılandı. Medyada dün Aden'den kaçtığına dair iddialar yer alan Hadi'nin,  Riyad'a nasıl ve hangi amaçla geldiğini ilişkin ise bilgi verilmedi. 
 
PAKİSTAN: SUUDİ ARABİSTAN'A SALDIRI OLURSA??
 
Pakistan, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğüne karşı  olası bir tehdide sert yanıt verileceğini duyurdu. İslamabad'da Yemen'deki kriz üzerine Başbakan Navaz Şerifin  başkanlığında yapılan toplantıdan sonra Başbakanlık Basın Bürosundan yapılan  yazılı açıklamada "Başbakan Muhammmed Navaz Şerif Ortadoğu'daki en son  gelişmeleri görüşmek için bu akşam üst düzey bir toplantıya başkanlık etti.  Toplantıda Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğüne karşı her hangi bir tehditle  Pakistan'dan sert yanıt verilecek kararı alındı" denildi. 
 
 BM'DEN AÇIKLAMA
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'deki  krizin çözümü için tek seçeneğin "siyasi diyalog" olduğunu bildirdi. BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Suudi  Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahaleyi Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine  gerçekleştirdiği açıklamasını not ettiği ifade edildi. Açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, konuya ilişkin 22 Mart'ta BM  güvenlik Konseyi'nde kabul edilen Başkanlık bildirisinin, "BMGK, Yemen'in meşru  lideri Cumhurbaşkanı Hadi'yi desteklerken, tüm ülkelerden Yemen'in birliği,  bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne zarar verecek her türlü eylemden  uzak durma çağrısı yapar. Konsey, tüm ülkeleri Yemen'de istikrarsızlığı ve  çatışmaları artıracak dış müdahalelerden de uzak durmaya çağırıyor" ifadelerini kullandı. 
 
  
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Rathke: Destekliyoruz


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Jeff Rathke,  Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin Yemen'deki duruma karşı kaygılarını anladıklarını ve bu nedenle "Kararlılık Fırtınası" operasyonlarını  desteklediklerini ama bunun "Şiilere karşı Sünnilerin tarafını tutma" gibi bir  durum olmadığını söyledi.

Rathke, günlük basın toplantısında, Yemen'deki durumda ilgili olarak  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK)  dışişleri bakanlarıyla tele-konferans yaptığını bildirdi.

Kerry'nin Husilere karşı askeri eylem için koalisyon çalışması  yapılmasına yönelik takdirlerini ilettiğini aktaran Rathke, Kerry'nin, Husi  hedeflerine karşı hava saldırılarına lojistik, danışmanlık, istihbarat paylaşımı  ve hedef belirleme yardımı da dahil ABD'nin desteğinden bahsettiğini kaydetti.

 Jeff Rathke, "Konferansa katılan bakanların hepsi Yemen'deki krizin  çözümünün en iyi yolu olarak siyasi müzakerelere desteklerini ifade etti. Ancak  bakanlar, askeri kampanya başlatanın da Husiler olduğuna dikkati çekti" dedi.

"Sadece askeri çözüm olmaz"
ABD olarak Yemen'deki duruma sadece askeri çözümün yeterli  olmayacağına inandıklarını, sorunun giderilmesinin en iyi yolunun siyasi  müzakereleri desteklemekten geçtiğini dile getiren Rathke, "Ancak, özellikle de  Husilerin anlamlı bir siyasi diyalog sürecine katılmakta başarısız kalması da  dikkate alındığında Suudilerin kaygılarını da anlıyoruz. Bu bağlamda, onların  (Suudi Arabistan ve KİK üyeleri) eylemlerini anlıyor ve destekliyoruz" diye  konuştu.

"Şiilere karşı Sünnilerin tarafını tutma durumu yok"
Rathke, bunun Suudi Arabistan'ın öncülüğünü ve organizasyonunu yaptığı  bir koalisyon olduğunu belirterek, ABD olarak koalisyonun çabalarını  desteklediklerini ama nihai amacın siyasi müzakere süreci olduğunu söyledi.

 Rathke, bir soru üzerine, "Şiilere karşı Sünnilerin tarafını  tuttukları" gibi bir durumun söz konusu olmadığını, diyalog sürecini teşvik  ettiklerini ama Husilerin diyaloğa girmeyi reddettiğini kaydetti.

 İran ile müzakerelere etkisi yok"
 İran ile nükleer müzakereler çerçevesinde İsveçre'de olan Kerry'nin, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e Yemen'deki durumu kısaca dile  getirdiğini ama görüşmelerin odak noktasının Yemen olmadığını kaydeden Rathke,  İran ile müzakerelerin nükleer konuya odaklı kalmaya devam ettiğini söyledi.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İran Savaş Gemisi Dalgakırana Çarptı
İran'dan yayın yapan Gil Nigah haber sitesine göre, "Demavend" adlı savaş gemisi, Hazar Denizi'ndeki...

Haberi Oku