Eğitim:
2015 ALES Sınav Başvuru Tarihleri ve Detaylı Bilgileri

 Lisansüstü eğitim programı kapsamında öğrenim görmek isteyen öğrenilerin ALES sınavı girme zorunluluğu öğrencileri zorlasa da ellerinden gelen bir şey yok. Bu kapsamda ALES İlkbahar dönemi sınavı ve sonbahar sınav tarihleri açılandı.

ALES öğrenciler için gerçekten zor olsa da lisansüstü eğitim yapmak isteyenlerin girmekle mükellef olduğu sınavdır. ÖSYM, 2015 ALES ilk dönem sınavları 10 Mayıs 2015'te yapılacak olup, ALES Sonbahar dönem sınavları ise 22 Kasım 2015'te yapılacak.

ALES ilkbahar dönemi sınavına giriş için başvuru tarihleri 19 Mart 2015 ile 31 Mart 2015 tarihlerinde. Sonbahar dönemi ALES sınavı son başvuru tarihleri ise 1 Ekim 2015 ile 14 Ekim 2015'tir.

Geleceğin kariyerini yapmak için öğrecilerin girmekle hükümlü oldukları ALES'e şöyle bir bakarsak; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Sınava başvurmak isteyen öğrenciler, ÖSYM resmi sitesi olan osym.gov.tr adresinden başvuru detaylarına ulaşabilecekler. Burada ALES başvurusu için klavuzda bulunmaktadır ki Klavuzun içerisinde başvuru hakkında, sınav hakkında, sınavla sırasındaki gerekli bilgilere buradan ulaşabilirler.ALES SINAV VE BAŞVURU TAKVİMİ
İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 10 Mayıs 2015
İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 19 - 31 Mart 2015
SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ : 22 Kasım 2015
SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ : 1 - 14 Ekim 2015

SINAV HAKKINDA GELEN BİLGİLER VE ÜCRETLERİ
SAATİ VE SÜRESİ : 09.30, 150 dakika
SINAV ÜCRETİ : 70,00 TL (Sınav ücretlerine %18 KDV dâhildir.)
BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ : 3,00 TL
ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ : 5,00 TL
ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN FOTOĞRAF GÜNCELLEME ÜCRETİ : 10,00 TL
 
DİKKAT: Sınav ücretlerine %18 KDV dâhildir. Kılavuzda yer alan ücretlerin dışında; yeniden şifre edinme, sonuçlara veya sorulara itiraz, belge çıkarma vb. nedenlerle, adaylardan alınacak diğer ücretler, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve ÖSYM’nin İnternet sayfasından kamuoyuna duyurulur. Başvuru merkezleri ve bankalar tarafından, kılavuzda ve ÖSYM’nin İnternet sayfasında belirtilen ücretlerin dışında herhangi bir işlem için adaylardan ücret talep edilemez. Başvurusunu yapmayan, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran veya aynı işlem için birden fazla ödeme yapmış olan adayların ödedikleri ücretler geri verilmez/devredilmez. Ücretlerin doğru yatırılmasının sorumluluğu adaya aittir. Başvuru merkezleri tarafından başvurusunu tamamlayan adaydan sadece başvuru hizmeti ücreti alınır, başvuru esnasında ayrıca fotoğraf ve şifre için ücret alınmaz.
 
Türkiye'de bir öğrenci ya da okulu bitmiş ve lisansüstü eğitim almak isteyen kişi ÖSYM'nin düzenlediği ALES'e girmek zorundadırlar.
 
Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.
 
Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES'e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hiç Bir Öğrenci Açıkta Kalmayacak
TEOG ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım "hiç bir öğrencimiz açıkta kalmayacak"...

Haberi Oku