Eğitim:
Eğitim gönüllüsü hanımefendiden kızlara özel lise

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Anadolu lisesi tercihlerini yapma etabında bulunan kız öğrencilere yeni imkânlar sunan Valide Sultan Anadolu Kız Lisesi 2014 – 2015 eğitim öğretim yılında 380 talebe alacak. Belli oranlarda burs imkânının da sunulacağı ilk yıl, erken kayıt yaptıran öğrencilerden yemek, elbise ve kitap ücreti alınmayacak.

İstanbul’daki karma eğitim kurumlarında eğitim gören kız öğrencilere yeni bir tercih şansı daha sunuluyor.Eğitimci Seher Başer’in girişimleriyle kurulan Valide Sultan Anadolu Kız Lisesi, bu sene ilk öğrencileriyle eğitim hayatına başlıyor. İşletmeci kökenli bulunan Seher Başer; basım-yayın, dershanecilik hizmetlerinin peşinden eğitim camiasına öncelikle kurduğu akşam liseleri ile girdi. Önceki yıl, Bağcılar hususi Başer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ni eğitim dünyasına kazandıran Başer, Valide Sultan Kız Koleji’nin kurum hikâyesinden itibaren kayıt çağında velilere cihet verecek konularla ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

- Kız koleji (lisesi) kurma düşüncesi nasıl doğdu?

S. Başer: Dünyada ve Türkiye’de karma eğitim kullanılan okullarda yaşanan sorunlarla ilgili yapılan bir araştırmayı inceledim, İstanbul’daki eğitimci dostlarımız bu konu ile ilgili karşılaştıkları sorunları anlattılar. Bu tip kurumlarda oldukça çok kız öğrencinin eğitim öğretim faaliyetlerini sıhhatli yürütemedikleri, sıkıntılarla karşılaştıklarını gözlemledim ve harekete geçtim. Çalışmalarımıza velilerden iri destek geldi. Bu da doğru bir iş yaptığımız sonucunu doğurdu.

- Neden önceliğiniz kızlar?

S. Başer: Okul çağındaki kızlarımızın daha içli ve korunmaya muhtaç olduklarını düşünüyorum. Bu günün genç kızları yarının anneleri olacak. Aileye ve topluma cihet verici ati nesiller, annelerin ellerinde büyüyüp yücelecek.  Bu nedenden kızlarımızın iyi yetişmelerine ciddiyet veriyorum. Onlar, türkiye ve milletimiz için iri ciddiyet arz ediyor.

- Valide Sultan Kız Koleji’ni diğerlerinden ayrılan bir kaç özelliğini sıralar mısınız?

S. Başer: -Anadolu Lisesi programı uygulanacak ve öğrencilerimize yaparak yaşayarak öğrenecekleri teknoloji destekli bir öğrenme ortamlarının sunulacak olması,

-Hazırlık sınıfı olması, iyi yabancı lisan eğitimi verilecek olması,

-Deneyimli ve özverili bir eğitim öğretim kadrosu,

-Öğrencilere ve velilere rehberlik edecek bir emek programının uygulanması,

-Temel ahlaki değerlere, görgü kurallarına, insan haklarına ciddiyet vermesi ve mezunlarına bir hanımefendi kimliği kazandırma gayretinin mevcut olması.

- Eğitim kurumunuz nerede hizmet verecek?

S. Başer: Bakırköy Meydanı’ndan 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan okulumuz, İstanbul Caddesi Reyhan Sokak’ta faaliyete geçti.

- Kayıt çağında aradığınız şartlar neler? 

S. Başer: Hazırlık ve lise 1 sınıfı öğrencilerinde kayıt için 8.sınıf mezunu olma şartı aranıyor. Ara sınıflarda ise geldikleri okulda disiplin derdi yaşamamış olmaları önceliklerimiz arasında.

- Okuldaki göze çarpan başlı donatılarınız neler?

S. Başer: Tam donanımlı sınıflarımız, akıllı tahta sistemlerimiz, tablet uygulamalarıyla desteklenen içeriklerimiz, fen laboratuvarlarımız, spor ve sanat faaliyet salonlarımız, hariç çevreden soyutlanmış bahçemiz, mescidimiz, kantinimiz mevcuttur.

 - Müfredat nasıl olacak? Eğitimcilerin profili hakkında kısa bilgi verir misiniz?


Okulun kadrosu

S. Başer: Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş bulunduğu ortaöğretim kurumlarında uygulanması gereken müfredatı uygulayacağız. Öğrencilerimize üniversiteye hazırlık sürecinde, dershaneye ve hususi derse gereksinim duymadan dersi derste öğrenebilecekleri etüt sistemimiz olacak. Burada farkı ortaya çıkaracak bulunan hazırlık sınıfı, ikinci yabancı dilin de kullanılabilir kurda öğretilmesini sağlayacak seçmeli derslerdir. Öğretmenlerimiz ise üniversitelerin öğretmenlik bölümlerinden mezun olup, yüksek lisans düzeyinde güncel bilgilere sahip, teknolojiyi eğitim öğretim ortamlarında kullanabilen ve sahalarında deneyimli tıpkı sürede hususi eğitim sektöründe başarıları ile tanınan plan ödüllü eğitimci ve yöneticilerden oluşuyor.

- Hazırlık sınıfı vs olacak mı? 

S. Başer: Hazırlık sınıfımız bulunmaktadır. İyi bir yabancı lisan eğitimi için ciddi bir destek sağlayacaktır. Ancak öğrencilerimize uygulayacağımız muafiyet sınavı ile hazırlık sınıfını geçebilecek öğrencilerimiz 9. Sınıftan öğrenime başlayacaklardır.

- Okul ve derslik mevcutları ne olacak?

S. Başer: Okulumuzun talebe kontenjanı 380 kişidir. Sınıf mevcudumuz 20-24 şahıs içinde planlandı.

-Sunulacak sosyal yönlü imkânları sıralar mısınız?

S. Başer: Öğrencilerimiz, periyodik şekilde düzenlenecek seminerlerle kamuoyunda gündemde bulunan kariyer sahibi insanlarla görüşme, düşünce alışverişinde bulunma imkânına sahip olacaklar. Gelenekselden moderne pek aşırı sanat etkinlikleriyle ( tezhip, ebru, minyatür, hat, yağlıboya) menfaatlerini geliştirebilecekler. Serbest saatlerinde sosyal mesuliyet projeleri üretebilecekler. Ulusal ve uluslararası plan yarışmalarına katılımlarını da teşvik edeceğiz.

-Bir aile, kızını sebep sizin kurumunuza göndermeli?

S. Başer: Öncelikle menfi hariç koşullardan soyutlanmış, güvenli bir eğitim öğretim ortamımız bulunuyor. Kızlarımıza bir lise programının birlikte ana ahlaki değerleri, görgü kurallarını, nezaket ölçülerini ve muhtelif becerileri kazandıracağız. Bunlar sözde değil öğretmenlerimizin uyguladığı programlar ile yaşam bulacak. Öğrencilerimizin aile ve cemiyet bünyesinde davranışlarındaki gelişimini velilerimiz de gözlemleyip paylaşacaklar.

- Velilere nasıl ulaştınız?

S. Başer:. Velilere birebir ulaşmaya çalıştık. Onlara mektup yazdık. Girişimlerimizi broşür dağıtımı ve billboard reklamları ile destekledik. En tesirli reklamın görüp yaşayarak olacağını biliyoruz. İlk adımda kız öğrenciler için böyle bir eğitim kurumunun ana bir gereksinim bulunduğu düşüncesiyle devinim ettiğimiz için gördüğümüz alaka zaman geçtikçe referansa dönüşüyor.

Öğrencilerin barınma- yemek - ulaşım bu şeklinde gereksinimleri konusu için destekleriniz olacak mı?

S. Başer: Pansiyonumuz şu an için yok. Öğrencilerimizin öteki eğitim kurumlarında bulunduğu bu şeklinde servislerle evlerden alınıp ve akşam gene evlerine götürülmesi planlanıyor. Yemek gereksinimi ise okulumuzun yemekhanesinde sağlık ve hijyen kuralları dikkate alınarak hazırlanıp verilecektir.

– Kayıtların peşinden talebe kabul edecek misiniz?

S. Başer: Başka okullara kayıt yaptırmış öğrenciler tasdiknameleri ile sene bünyesinde de okulumuza kayıt yaptırabilirler.

- Kurumuzun İdare yapısı konusu için da bilgi verir misiniz?

S. Başer:  Kurumumuz muhafazakâr fakat herhangi bir yapıya mensup olmayan bir İdare yapısına sahiptir. Milli manevi değerlere sahip bir İdare anlayışımız var. Herhangi bir cemaat tarikat vs bu şeklinde bağlantılarımız da yok. Hür düşünceye açık, demokrat muhafazakâr insanlarız. Siyaseti de eğitimin dışında yakalamak olmazsa olmazlarımız içinde yer alıyor.

- Bakırköy dışında şubeleriniz mevcut mı?  

S. Başer: Valide Sultan Kız Koleji sadece Bakırköy’de bulunmaktadır. Ayrıca Yenibosna ve Güneşli’de akşam liseleri, Güneşli’de Anadolu Sağlık Meslek Lisesi faaliyetlerini yürütmektedir.

-TOEG İmtihan neticeleri açıklanmak üzere. Aday öğrencilere mesajınız nedir? 

S. Başer: Öğrencilerimizin hayata atılmadan öncelikle ciddi bulunan dilek ettiği bir üniversitede tahsil görmesidir. İyi bir lise eğitimi onları hayallerine ulaştıracaktır. umut ediyorum ki, iyi bir tercih yapmışlardır. Hepsine lise yaşamlarında muvaffakiyetli çalışmalar diliyorum.

Erken kayıt avantajı

Seher Başer, erken kayıt takviminin eylül ayının sonuna kadar devam edeceğini belirterek, velilere ’’Erken kayıt yaptıran öğrencilerimize yüzde 30 öğretim bursu birlikte bu yıla mahsus olmak üzere yemek, elbise ve kitaplarını da kurumumuz karşılamaktadır. Bu avantajı kaçırmayın’’ çağrısında bulunuyor.

Bu burslar kaçmaz

Öğrencilerin başarılarının ödüllendirilmesi gerektiğini anlatan Başer, ‘’ Başarılı çocuklarımızı daha iyi yerlere taşımak bizlere gurur verecektir. TEOG sınavında yüzde 1’lik dilimde yer piyasa öğrencilerimize yüzde 100 burs, yüzde 5’lik dilimde yer alanlara yüzde 75,  yüzde 10’luk dilimde yer alanlara ise yüzde 50 tahsil bursu veriyoruz. Burslarımız mezun olana kadar, eğitim takvimine bağlı şekilde devam edecektir’’ mesajı veriyor.

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hiç Bir Öğrenci Açıkta Kalmayacak
TEOG ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım "hiç bir öğrencimiz açıkta kalmayacak"...

Haberi Oku