Eğitim:
Nabi Avcı'dan öğrencileri rahatlatan açıklama

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı, ortaokulu bitirmiş liseye geçecek talebe sayısının 1 milyon 300 bin olduğunu belirterek, hiç bir öğrenciyi okulsuz, öğretmensiz bırakma lükslerinin olmadığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Habertürk Televizyonu’nda yayınlanan hususi Röportaj Programı’na misafir oldu. Programda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG), muallim ataması, hususi okul teşviki ve YÖK’ün değişim süreci ile alakalı soruları yanıt veren Bakan Avcı, 'Yerleştirmelerde, söz konusu bulunan ortaokulu bitirmiş liseye geçecek öğrencilerimizin sayısı 1 milyon 300 bin. Biz bu 1 milyon 300 bin öğrencimizi bir biçimde bir liseye yerleştirmek durumundayız. Çünkü 12 sene eğitim mecbur ve dolayısıyla lise eğitimi de zorunlu' dedi.

'Biz lise çağına gelmiş her öğrencimize bir İskemle edinebilmek zorundayız' diye konuşan Avcı, şöyle devam etti: 'Hiçbir öğrencimizi okulsuz, öğretmensiz bırakma lüksümüz yok. Şimdi yerleştirmelerde bu 1 milyon 300 bin öğrencinin 1 milyon 57 binini biz, 15 tercihinden birine yerleştirmişiz. Şimdi 15 tercihinden birisi dendiğinde konuyla aşırı merakı olmayanlar 15 tercih ne, başka tercih türleri ne onları merak edebilirler kısaca onu da özetleyeyim. Yerleştirme sistemimiz şöyle işliyor: Öğrenci e-okul sistemine girdiği süre karşısına bir A listesi seçeneği çıkıyor. Bu A listesinde puanına nazaran dilek ettiği 15 okul yazıyor. Ben şu okullardan birine girmek istiyorum diyor. Türkiye’nin herhangi bir yerinden 15 okulu yazabilir. Biz deriz ki, tamam 15 okul tercihini yap, fakat diyelim ki bu 15 okul tercihinden herhangi birine yerleşmeye puanın yetmedi, yerleşemedin. Bu 15 okula senden daha yukarıda puanları bulunduğu için başkaları girdi ve sen onlardan birine yerleşemedin. O süre bir B listemiz var. Bu B listesinde 6 adet okul türümüz var. İşte Fen Lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu iş lisesi, aşırı programlı lise gibi. Diyoruz ki, Şayet 15 tercihinden birine yerleşemezsen, şu okul türlerinden hangisine istersen müsait bulunan bir yerde biz seni yerleştirelim. Öğrencinin adresine nazaran bu okul türlerinden 4 tanesini seçmesinin ardından, bu dört okul türünden hangisinde sana müsait bir kontenjan varsa oraya seni yerleştirelim diyoruz.'

BAKAN AVCI: '1 MİLYON 57 BİN ÖĞRENCİ 15 TERCİHİNDEN BİRİNE YERLEŞTİ'

Yerleştirmelerde 1 milyon 57 bin öğrencinin yarısından fazlasının, 550 bininin ilk üç tercihinden birine yerleştiğini ve bunun kocaman bir muvaffakiyet olduğunu hatırlatan Bakan Avcı, 'Diyelim ki, öğrencimizi seçtiği dört okuldan birine de yerleştiremedik yani senin yakınında, çevrende yerleşebileceğin, puanına müsait o okul türlerinden bir okul yok. Bu halde sistem daha geniş bir tarama yapmaya başlıyor. Daha sonra nakillerle, bu yerleştiği okuldan kendisine daha yakın bir okula da geçme şansı oluyor. Sistem böyle işliyor. Şimdi 1 milyon 300 bin öğrencimiz düzene referans etmiş ve etmesi gerekiyor. Bu 1 milyon 300 bin öğrenciden 1 milyon 136 bin 546’sı düzene girmiş ve seçenekler yapmış. Bunlardan 1 milyon 57 bini bu tercih ettiği 15 okuldan birine yerleşmiş. Bunlarda bir problem yok. Geri kalan öğrencilerimizden de 78 bini, dört okul türünden birtanesini seçmiş ve bunlardan birine yerleşmiş. Peki, bu ırak okullar filan meselesi nereden çıkıyor yani hiç birine yerleşememiş, hiç tercih etmediği halde herhangi bir okula gönderilmiş. Bunlar düzene girmemiş bulunan öğrenciler, yani hiç düzene girmemiş. Biz bütün bu öğrencilerimizi düzene dahil ediyor ve otomatik yerleştirme yapıyoruz ki hiç bir öğrencimiz sandalyesiz kalmasın' ifadelerini kullandı.

'BAZI YERLEŞTİRMELER BİRAZ DA MAGAZİNE EDİLDİ'

TEOG sistemiyle yapılan bir takım yerleştirmelere yer veren Avcı, 'Şimdi bu günlerde en fazla konuşulan şuraya gönderildi, buraya sevk edildi konusu var. Bunlar doğru, fakat bunlar zaten hiç düzene girip tercih yapmamış bulunan öğrencilerimiz. Bugünlerde biraz da magazine edilerek, işte haham başının torunu da imam hatibe yerleştirildi deniyor. Hahambaşının çocuğu deyince, ünlü bir gazetecinin kızı olunca bunlar gündeme geliyor. Doğru, fakat o çocuğumuz ortaokulu hususi Musevi ortaokulunda bitirmiş ve düzene o sebepten dolayı girmemiş. Çünkü liseye de gene Musevi lisesinde devam edecek, hususi bir okulda devam edecek, dolayısıyla da düzene girmemiş. Ama dediğim benzeri biz hangi öğrencimiz hususi okula gideceği için düzene girmedi, hangi öğrencimiz o sırada fındık toplamaya gittiği için düzene giremedi. Hangi öğrencimiz düzene girmeyi başaramadığı için hata bir kodlama yaptığı için sistemde görünmüyor, bunları bilmediğimiz için bilemeyeceğimiz için sistemde hiç girmemiş benzeri görünen veya gerçekten hiç girmemiş bulunan öğrencileri de bir biçimde bir yere yerleştirmek zorundayız. Şimdi Şimdi hususi okullar kayıtlara başlayınca bunlar yerleştikleri veya yerleştirildikleri ülke okullarından kayıtlarını hususi okullara alıyorlar buradan bir boşalma oluyor. Bu bir defada da olmuyor yani bu hafta 13 bin hata şahıs hususi okula geçti geçen hafta, belki önümüzdeki hafta 20 bin kişi, ondan sonraki hafta 15 bin şahıs benzeri hafta peyderpey bunlar hususi okula geçiyorlar, o geçenlerin yerine de biz kontenjanları ilan ederiz oralara da minikler nakille gelebiliyorlar. Bir de açık liseye gidecekler mevcut onun kayıtlarını da dün açtık' açıklamasında bulundu.

'EYLÜL AYI SONUNA KADAR NAKİLLER AÇIK'

'Biz geçen haftadan başlayarak Eylül ayı sonuna kadar nakilleri açık tutuyoruz' diyen Avcı, 'Eylül ayının sonuna kadar Cuma günleri şu okullarda şu kadar kontenjan boşluğu var, tercihlerinizi yapın, bu kontenjan boşluklarına nakledebilirsiniz diye duyuruyoruz. Bu bilgiye istinaden Cuma günleri açıkladığımız bu beyhude kontenjanlara öğrencilerimiz Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri taşıma için talepte bulunuyorlar. Netice şekilde öğrencilerimizin aşırı kocaman bir kısmı yani 1 milyon 300 binin yüzde 93’ü zaten yerleşmiş durumda. Bu 5 hafta bünyesinde inşallah bütün yerleştirmeler tamamlanacak. İlk hafta minikler girdikleri süre kontenjanları göremediler, kontenjan boşluğu oluşmadı zira hususi okullara kayıtlar henüz başlamamıştı. Şimdi bu sistemin içerisinde, 1 milyon 300 bin öğrencinin bünyesinde hususi okula gidecek 70 ile 100 bin içerisinde bir talebe kitlesi var. Bu haftalarda öğrencilerimiz peyderpey hususi okula geçiyorlar ve o geçenlerin yerine de biz beyhude kontenjanları ilan ediyoruz. Oralara da minikler nakille gelebiliyorlar. Bir de açık liseye gidecekler var. Açık Lisenin kayıtlarını da 1 Eylül nedeni ile açtık' dedi.

'İMAM HATİP LİSESİNE GEÇMEK İSTEYEN ÖĞRENCİ SAYIMIZ KONTENJANIN ÜZERİNDE'

Türkiye genelinde yekün imam hatip lisesi kontenjanının 216 bin 190 olduğunu açıklayan Avcı, '15 okul seçme hakkı bulunan tercih listesinde imam hatibi tercih eden talebe sayısı ise 359 bin. Yani 216 bin 190 imam hatip kontenjanımız var, 359 bin talebe buraya gitmek istiyor. Biz bunların 150 binini yerleştirebilmişiz. İmam hatipleri birinci sırada 15 tercihinden birinci sırada tercih eden talebe sayımız 93 bin 979. Birinci sırada tercih edenlerden yerleştirebildiklerimiz ise 54 bin. Yani burada da 40 bin öğrenci, birinci sırada imam hatip okulunu tercih ettiği halde yerleştirilememiş. Şimdi kardeşim, o süre gitmek istemeyenin yerine onları yerleştirin diyeceksiniz. Fakat gitmek istemeyenin okulu ayrı, gitmek isteyenin tercih ettiği okul ayrı. Dolayısıyla puanına nazaran çocuk, Kadıköy İmam Hatip Lisesi’ni aşırı istiyor fakat orada aşırı istek mevcut oraya giremiyor. Buna mukabil Çemişkezek’teki imam hatip lisesinde aşırı istek olmayabilir ve orada arzulayan girmiştir ve ya beyhude kontenjan kalmıştır ve sistemde, oradaki öğrencilerden o okula yerleştirme yapmış. İmam Hatip Okulu’nda eğitim görmek istemeyen öğrencilerimizde, ve ya hangi okul şekline girmiş olursa olsun, bu süreçte istedikleri okula geçebilecek. Nakil olabilecek, kafi ki gitmek istediği okulda, bir kontenjan olsun. Eğer yok ise da ikinci dereceden tercih edeceği bir okul türünde beyhude kontenjan vardır, oraya geçer' şeklinde konuştu.

'ÖĞRETMEN ATAMA KILAVUZUNU MECLİS GÖRÜŞMESİNDEN ÖNCE YAYINLAYACAĞIZ'

62. Hükümet’in kurulduğunu ve Hükümet programının okunduğunu hatırlatan Avcı, 'Anayasa gereği veya iç tüzük gereği belirgin süreler geçmeden görüşmeye başlanamıyor. Görüşmeler tamamlanacak, itimat oylaması yapılacak. Güven oylaması yapılmasından sonra kamuoyunda Torba Kanun şekilde bilinen, içerisinde bizimde muallim atamalarına ait maddemiz bulunan kanun görüşülecek. Görüşmeler, itimat oylamasından derhal sonra inşallah yapılacak, Meclis’in emek temposuna bağlı olarak. Biz bütün hazırlıklarımızı yaptık, hukuk Resmi Gazete’de yayınlanır yayınlanmaz tayin etme sistemini çalıştırmaya başlayacağız. Konuyla ilgili kılavuzumuzu da hazırladık ve kılavuzu ilgili yasanın Meclis’te kabul edilmesi biçiminde uygulanacak bulunan tayin etme kılavuzu budur diye yayınlayacağız. Kontenjanları da yayınlayacağız. Yani Türkiye genelinde hangi branştan ne kadar muallim alacağız, branşlara nazaran dağılımlarını yayınlayacağız. Önceden yayınlayacağız ki kendisinin bu şartlar altında atanamayacağını gören bir takım muallim adaylarımız başka işlerine devam edebilirler, zaten bir yerde çalışıyordur oraya devam edebilir. Onların önlerini görebilmeleri için biz önceden bunları bir an evvela açıklayacağız' ifadelerini kullandı.

'KURMANCİ VE ZAZAKİ ÖĞRETMENLERİ İÇİN DE NORM KADRO OLUŞTURUYORUZ'

Kurmanci ve Zazaki öğretmenleri içerisinde norm kadro oluşturduklarını açıklayan Avcı, 'Bu yönde açıklamalar yapmamıza karşın Mardin’de hala bu konu ile alakalı açlık grevi oluşturan öğrenciler varmış. Onlara bir defa daha söylüyorum yani boşu beyhude yere aç kalmaya lazım yok. Biz zaten bunu 1 sene öncesinden söyledik. Öncelikle bu sene kaç öğrencinin hangi seçmeli dersi seçtiğine bakalım. Çünkü bütün seçmeli derslerde bir derslik oluşturmak için talebe sayısı en az 12 idi, 10’a indirdik. Şimdi okullar açılmadan, hangi okulda kaç şahıs bu dersi seçecek bilemiyoruz. Bilmeden de oraya bir norm kadro oluşturamıyoruz. Ama geçen seneki verilere bakarak, belirgin okullarda bu norm kadroları oluşturduk. O norm kadrolara atamalar yapacağız. Ayrıca seçmeli dersler içerisinde Kafkas dilleri, Lazca, Çerkezce, Boşnakça mevcut ve hepsini çekmek mümkün. Yani diyelim ki Bayrampaşa’da epey Boşnak göçmenimiz var. Bosna’dan gelen göçmenler var. 10 şahıs biz Boşnakçayı seçmeli ders şekilde seçiyoruz derlerse, onlara bir Boşnakça dersi sınıfı oluşturuyoruz' değerlendirmesinde bulundu.

'YENİ TÜRKİYE’DE BUGÜNKÜ YÖK DÜZENİ GİBİ BİR DÜZEN ARTIK İŞLEMİYOR'

Yükseköğrenimde her halükarda bir koordinasyona gereksinim olduğunu ifade eden Avcı, 'Bütün üniversitelere tek tip kıyafet dayatan bugünkü YÖK düzeni benzeri bir tertip bundan böyle işlemiyor tıkandı bunu herkes kabul ediyor. Bunu bütün üniversiteler kabul ediyor, ilgili kamuoyu kabul ediyor, YÖK’ün kendisi kabul ediyor. Bu değişim için bizim yaptığımız hazırlıklar var. Farklı değişik üniversitelerin hazırladıkları yeni yükseköğrenim düzenine ait tasarılar var. Bunların birileri anayasa değişikliği gerektiriyor, yani YÖK anayasal bir kuruluş bulunduğu için onda yapacağınız her değişiklik, her değişiklik değilse dahi ana değişiklikler anayasa değişikliği gerektiriyor. Meclis’te ilerleyen süreçte, YÖK’ü tekrardan düzenleyeceğiz inşallah' diye konuştu.

'ÖZEL OKUL TEŞVİKİ ARASINDA DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞEN TEMEL LİSELERİMİZ DE VAR'

Bu sene 250 bin öğrenciye, okul öncesinde, ilkokulda, ortaokulda, lisede ve ana lisede destek verileceğini hatırlatan Avcı, 'Okul öncesinde 50 bin öğrenciye, yıllık 2 bin 500 lira destek vereceğiz dedik. Buraya 24 bin 342 talebe destek için referans etti. Küsuratları söylemeden net rakamlar söylüyorum. Okul öncesinde, menfaatlerini alacaklar müsait okulları seçtikleri takdirde bunları aldılar ve alıyorlar. İlkokulda 3 bin lira destek veriyoruz, 50 bin öğrenciye. Kontenjanımız vardı ve buraya 54 bin 220 talebe referans etti. Yani 50 bini aldı. Ortaokulda ise 3 bin 500 lira destek veriyoruz ve 75 bin talebe kontenjanımız vardı. Ortaöğretimde yani liselerde 3 bin 500 lira veriyoruz, ana lisede ise 3 bin lira veriyoruz. Temel liseler, dershaneden dönüşmüş bulunan yeni kurumlarımız' dedi.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hiç Bir Öğrenci Açıkta Kalmayacak
TEOG ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım "hiç bir öğrencimiz açıkta kalmayacak"...

Haberi Oku