Ekonomi:
2015 yılı bütçe görüşmeleri TBMM'de başladı
 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında bir miktar yavaşlayarak yüzde 3,3 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2015 yılı bütçe görüşmeleri başladı. Bütçe ile ilgili sunum yapan Şimşek, ilk olarak küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmede bulundu. Şimşek, küresel ekonominin 2014 yılında yüzde 3,3 ile beklentilerin ve

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ MECLİS GENEL KURULU’NDA YAPILDI
potansiyelin altında büyüyeceğinin beklendiğine dikkati çekerek, "Bunda temel olarak, ABD ekonomisinin beklentilerin altında büyümesi, Avro Bölgesi'nde süregelen durgunluk, jeopolitik gerginlikler, gelişmekte olan ekonomilerde yavaşlayan büyüme belirleyici oldu" diye konuştu. Küresel büyümenin 2015 yılında yüzde 3,8, 2015-2019 döneminde ise ortalama yüzde 4 civarında olacağının öngörüldüğünü dile getiren Şimşek, bu oranların kriz öncesi dönemde elde edilen yüzde 5'lik büyümenin oldukça altında olduğunu bildirdi.

BİZ YÜZDE 2.2 OLARAK GÖRÜYORUZ
Türkiye ekonomisinin bugün açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını da değerlendiren Şimşek, "2013 yılında hedeflediğimiz  gibi yüzde 4,1 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinin, 2014 yılında bir miktar yavaşlayarak yüzde 3,3 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bugün 3. çeyrek rakamı çıktı; yüzde 1,7. Bu aslında öngördüğümüze yakın, biz yüzde 2,2 olarak görüyorduk. Buradakitemel sapma tarım sektöründen kaynaklanıyor. Tarımın daralması ile üçüncü çeyrek rakamının öngörülen yüzde 2,2'nin biraz daha aşağısında yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla OVP'de hala öngördüğümüz rakama yakın bir büyümeyi gerçekçi olarak görüyoruz" diye konuştu.

Şimşek, büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizyonun sadece Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını ifade ederek,  IMF'nin 2014 yılı büyüme tahminlerini hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için düşürdüğüne dikkati çekti.TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te bütçe görüşmeleri kapsamında konuştu...

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:
Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen insanların sorumluluğunu AK Partili milletvekilleri üstleniyor. Yazık günah değil mi Suriye'de ölen insanlara... 1.5 milyon Suriyeli Türkiye'de. Bize inanmıyorsunuz. BM raporunu da mı okumuyorsunuz. Biz onları kabul ederiz elbette misafirlerimiz. Bu dış politikanın faturası millete çıkıyor. Hani iki ayı kalmıştı. 3 büyük merkezde büyükelçiliğimiz yok. Kahire'de büyükelçiliğimiz var. Mısır'a büyükelçi gönderdik. İstemiyoruz dediler.

Darbenin yakışmadığını söylersin, yakışmadığını söylersin. Gidin Mısır'da taksiye binin Türk olduğunuzu söyleyin size ne diyecekler. Buradan bütün yurttaşlarımıza sesleniyorum. Türkiye büyük ülkedir. Türkiye güçlü ülkedir. Türkiye bu hükümete rağmen bütün sorunlarını aşar.

Kılıçdaroğlu'ndan sonra HDP Grubu adına Hakkari Milletvekili Adil Zozani konuştu. İşte Zozani'nin konuşmalarından satırbaşları:
Türkiye'nin 2014 yılı 3. çeyrek büyümesi OVP'de yüzde 2.9-3 aralığında bekleniyordu. Bugün açıklanan yüzde 1.7. Başından itibaren söylenenlerin ifade edilenlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etmiş olayım. Genel Kurul bir ödeneği artıramayacak. Ya kabul edecek ya ret edecek. E sonu baştan belli bir tabloyu konuşuyoruz. Kabul edeceksiniz bu şekilde gidecek. Plan ve bütçe komisyonu sağlayabilir. 40 üyeli komisyonun parlamento aritmetiği ne olursa olsun 25 üyesi iktidar partisinin. 25 üyeli bir komisyonda hükümetin komisyonun önüne getirdiği bir bütçede bir yazı var mıdır? Yoktur."

KADIN YOK SAYAN BİR BÜTÇE
GAP bölgesinde kişi başına düşen yıllık milli gelir 4 bin 500 dolar. Bu bütçe, cinsiyet eşitlikçi bir bütçe değil. Kadını yok sayan, kadın emeğini yok sayan bir bütçedir. Kadına sadece ev işlerini reva gören bir siyasi zihniyet ile karşı karşıyayız.

Kadının toplumsal yaşamdaki görünürlüğünü hak ettiği yere gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Toplumsal özgürlüğün temel dinamiği kadının kendisidir.

Türkiye’de şuanda fiili başkanlık sistemi uygulanıyor. Sayın Başbakan kendisini bu sistem içinde ne olarak ifade ediyor; merak ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokaktaki polise kadar talimat veriyor.

Bina fetişizmi ile hiçbir işim olmaz. Bizim esas önemsediğimiz Recep Amca’nın ayağındaki kara lastiktir. Sistemi baştan tartışma arzusundayız.

SARI ZARF MODASI BAŞLADI
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise yaptığı konuşmada “Bu bütçeye damgasını vuran en önemli konu yolsuzluklardır” dedi. Kaplan’ın açıklamalarında öne çıkan satırbaşları şöyle: Resmi dairede sarı zarf (rüşvet) modası gelişti. 12 Eylül darbecilerini açıkladı. 12 Eylül'e yönelik açılan davalar birer birer zamanaşımına uğruyor. Kutsal savunma hakkı kaldırdınız. Avukatlar, dosya incelemesin dediniz. Polise 48 saat gözaltı hakkı getirdiriz. Türkiye'de olağanüstü hal ilan ettiniz.

Kapital’in yazarı (Thomas) Piketty, diyorki Türkiye’de gelir dağılımı adaletsizliği var. Ama gaip ne bilsin ki para ile imanın kimde olduğunu

Bu devletin yükünü emekçi çekiyor, işçi çekiyor. Ama bu bütçe onların değil. Darbeciler bile sizden daha insaflıydı (vergi konusunda). Sayenizde 50 milyon yurttaşımız açlık sınırının altına düştü.

Hes’lerde sınır tanımadınız. Zeytinlere kıydınız. Şu ağaçlara bakın (elindeki fotoğrafı göstererek). Turgutlu’da Çaldağında İngiliz Kraliyet Ailesi için binlerce ağaç kesiyor. Gediz ovasında hayat gidecek. Soma'da, Ermenek'te ocağı sönenlerin sorumlusu sizsiniz. Enerji mafyası iyi çalışıyor. Sultanahmet'in arkasında bu sileutler nedir. Peki şu betonlar nedir. Güzelim İstanbul'u betona çevirdiniz betona; AVM'lere çevirdiniz.

Bu bütçe Ermenekli Recep Amcanın bütçesi değil. Bu bütçe Recep Başkan’ın . Saraylarınız bol olsun. Dolarlarınız da bol olsun.Fakat ahd olsun din tüccarlarından, HDP hesap soracaktır. Siz baskı yasaları getireceksiniz peki bu muhalefet sussun mu?. 6-7 Ekim olaylarında hükümetin çıkıp burada şunu açıklaması lazım. Öldürülen 36 kişi ile ilgili hangi işlemi yaptı?. 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Benzine Gene Zam Geldi
Benzinin litre fiyatında 8 ila 10 kuruş zam yapıldı. Yeni tarife, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Haberi Oku