Ekonomi:
2015'de Elektrik sayaçlarını operatörler değil, Uzak erişimle okunacak
 Onaylanan limitlerin üzerinde tüketimi olan sayaçların tümü en geç 31 Aralık 2015'e kadar  otomatik sayaçla okuma sistemi kapsamına alınacak. EPDK, otomatik sayaç okuma sistemlerinin kapsamına ilişkin usul ve  esaslara ilişkin taslak hazırladı.


Buna göre, OSOS kapsamında, sayaç verileri otomatik olarak uzaktan  okunabilecek, veriler merkezi bir sisteme aktarılacak, doğrulanacak, eksik  veriler doldurulacak, veriler saklanacak ve ilgili taraflara istenen formatta  sunulacak. Sistem için Türkiye Elektrik İletim AŞ'den ve dağıtım lisansı  sahibi tüzel kişiler tarafından gerekli yazılım, donanım ve iletişim altyapısı  kurulacak.


OSOS kapsamında yer alması zorunlu olan sayaçlara ait aktif elektrik  enerjisi tüketim limiti, ilgili dağıtım şirketi tarafından belirlenerek Kurul  tarafından onaylanmak üzere gerekçeleri ile birlikte EPDK'ya sunulacak. Bu limit  dağıtım şirketi tarafından gerekli görülmesi halinde yılda bir defa revize  edilebilecek.

Bir dağıtım bölgesi içerisinde, coğrafi farklılıklar ve diğer  faktörler dikkate alınarak farklı tüketim limitleri belirlenebilecek.

Maliyet nasıl paylaşılacak?

Haberleşme sistemine aboneliğin gerçekleştirilmesi, altyapının  temininden sorumlu kişiden abonelik ücreti tahsil edilmek kaydıyla TEİAŞ ve  dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olacak. Aboneliği takiben gerçekleşen  iletişim maliyetleri TEİAŞ ve dağıtım şirketlerince karşılanacak.

OSOS verilerinin piyasa katılımcıları ve talep etmesi halinde ilgili  tüketiciyle her bir fatura döneminde paylaşılması dolayısıyla bedel talep  edilmeyecek.

Dağıtım şirketlerince kurulacak OSOS kapsamına su, doğalgaz ve ısı  ölçüm sayaçlarının dahil edilmesi halinde, bu sayaçlardan toplanan bilgiler  dağıtım şirketlerince belirlenecek bedel üzerinden ilgili su,doğalgaz ve ısı  dağıtım hizmeti veren şirketlerle paylaşılabilecek

Sisteme geçiş takvimi?

OSOS verilerinin paylaşılmasına ilişkin altyapı OSOS'un işletmeye  girmesinin ardından en geç 2 yıl içinde oluşturulacak.

Onaylanan limitlerin üzerinde tüketimi olan sayaçların tümü en geç 31  Aralık 2015'e kadar OSOS kapsamına alınacak. 1 Ocak 2015'ten sonra limit  değiştirme taleplerinin onaylanması halinde, yeni limitin üzerinde tüketimi olan  sayaçların, talebin onay tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kapsama alınması  gerekecek.

Dağıtım şirketleri, limit yükseltme talebi için sadece bir defaya  mahsus olmak üzere 31 Ocak 2015'e kadar EPDK'ya başvuruda bulunabilecek.

OSOS kapsamına giren sayaçlar şu şekilde belirlendi:

"İletim sistemine verilen ya da iletim sisteminden çekilen elektrik  enerjisini ölçen sayaçlar
"Tüketimi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca onaylanan limitin  üzerinde olan sayaçlar
"Üretim lisansına sahip piyasa katılımcılarının tüketim birimleri  tarafından dağıtım sisteminden çekilen elektrik enerjisini ölçen sayaçlar
"Üretim lisansına sahip üretim birimleri tarafından dağıtım sistemine  verilen elektrik enerjisini ölçen sayaçlar
"İki dağıtım sistemi arasındaki alışverişe esas elektrik enerjisini  ölçen sayaçlar
"Dengeleme birimi niteliğine sahip tüketim tesislerinin sisteme  bağlantı noktalarındaki elektrik enerjisini ölçen sayaçlar
"Piyasa katılımcısı tarafından tüketim limiti çerçevesinde OSOS  kapsamına alınması talep edilen sayaçlar
"Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik  uyarınca tesis edilmesi öngörülen üretim sayaçlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku