Ekonomi:
Bakan Yıldız'dan 'doğalgaz indirimi' açıklaması!
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz indirimiyle alakalı Gazprom yetkililerinin yarın Türkiye'ye geleceğini ifade ederek, hedeflerinin, ay sonuna doğru bu fiyatı belirlemek olduğunu söyledi.
Bakan Taner Yıldız, 2016 yılında Türkiye'nin ev sahipliği şeklinde yapılacak '23. Dünya Enerji Kongresi'nin JW Marriott Otel'de düzenlenen protokol imza töreninin ardından gazetecilerin gündemle alakalı sorularını yanıtladı.'Rusya'da doğalgaz indirimi hakkında yeni bir haber mevcut mu?' tarzındaki soruya Bakan Yıldız,

'Gazprom yetkilileri yarın Türkiye'ye gelecekler. Bununla alakalı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Eğer değişik bir nokta oluşmazsa mühim bir ara kat edeceğimize inanıyorum. Bizim hedefimiz, bilhassa bu ay sonuna kadar rakamın netleşmiş olması. 2015 yılında indirimin netleşmiş şekliyle gaz alımlarına devam edeceğiz. Çünkü tutar önceki yıldan daha az olmayacak, hava şartlarına bağlı şekilde önceki yıldan daha çok gaz almış olacağız' karşılığını verdi.


Yasadışı dinlemelerle ilgili soruyu da yanıt veren Yıldız, 'Türkiye'nin bundan sonra bu konuları daima aşması lazım. Hatırlarsanız çocukluğumuzda Kızılderililerin haberleşme sistemi şekilde dumanı kullandığı ve bizim de onu bir kısım çizgi romanlarda okurken güldüğümüz bir konuyu hemen hemen dumanı cebimizde taşır duruma geldik. Aslında iki şahıs konuşurken dahi onlara kulak konuğu olmamayı öğreten, şu ana kadar tüm bildiklerimizin, öğretilerimizin aksine davranıldığını ve bu kadar açık, şeffaf davranıyor olmamıza karşın devamlı dinlenme ihtiyacının karşı taraftan hissedildiğini maalesef görüyoruz.

Türkiye'de her yeni gün geçmişe dönük yeni dinleme kararları deşifre ediliyor, bu aşırı fena bir şey. Zannediyorum benim 4 buçuk yılı geçti. Ama her geçen gün 'Efendim şu kayıt da bulundu' diye arkadaşlarım bilgi veriyorlar. O nedenden ben bunu hem yetişme tarzımız şekilde hem devletimizin içerisinde yer aldığı bina hem de geleneklerimiz açısında son derece kusur ve çarpıcı buluyorum.

Biz hükümet şekilde ne varsa şeffaf şekilde paylaşan ve gücünü de bu şeffaflıktan sektör bir yapıdan geliyoruz. İletişimin bu kadar diri yer aldığı dünyada herhangi bir şey zaten saklı kalmaz lakin bunların bir tecessüs merakıyla birlikte araştırılıyor olmasının son derece kusur buluyorum. İkinci bir devlet yapılanması tarzı ile olacak bir şekildi. Bununla alakalı tedbirler artırılarak alınıyor' ifadelerini kullandı.

PETROL FİYATLARI TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLEYECEK?

Bakan Yıldız, ABD'de bulunan kazanç bankası Morgan Stanley'in, petrol fiyatlarındaki düşüşün 2015'te devam edeceği ve varil fiyatının 43 dolara kadar gerileyebileceği tahminini değerlendirdi.Uluslararası bölgede aşırı çok politik istikrarsızlık olabildiğini, bu çeşit öngörülerin doğru neticeler doğurmadığını belirten Yıldız,

'Gerçekçi davranmamız lazım. 43 dolarlara kadar düşmesi şeklinde dünyada petrolle alakalı yatırımlar durur. Belli bir seviyenin üstünde üretimde olanlar, üretimlerini durdururlar. Bu da tüketicileri arz güvenliğiyle alakalı problemle karşı karşıya getirir. Bu sefer de arzın azlığından ötürü fiyatlar yükselir. Tüketicilerin üreticileri, üreticilerin de tüketicileri bir nevi koruma altına alması lazım. Türkiye, tüketici bir ülkeyiz. Ama ben resmi daha iri gördüğüm için bunları söylüyorum. Bizler fiyatının ne kadar düşük olursa o kadar daha süratli vatandaşımıza yansıyacağını biliyoruz lakin bunun sürdürülebilir olması tüm bu anlattıklarım kadar önemli' ifadelerini kullandı.

Yıldız, petrol fiyatlarının 3 aylığına düşüp ondan sonraki 12 ayda yine iki katına çıkmasının tercih edilen bir hal olmadığına dikkat çekti.

'67-70 DOLARLAR TÜRKİYE'NİN İŞİNE GELİR'

Petrolde, sürdürülebilir, ortalama fiyatla birlikte her insanın kendinin önünü görebileceği bir binanın hem tüketici hem de müstahsil devletler vasıtası ile tercih edildiğine belli eden Yıldız, şunları kaydetti: 'Bugün günde 91 milyon varil petrol tüketiliyor.

Şu anda 67-70 dolarlar Türkiye'nin işine gelen fiyatlardır ve her gün bunlar petrol ürünleri kullanan; petrol, benzin, motorin kullanan tüm vatandaşlarımıza gündelik şekilde yansıyor. Şu ana kadar son 5.5 ayda 6 milyar dolara yakın rakam vatandaşlarımıza indirim şekilde yansımıştır. Önümüzdeki günlerde de bunun bir müddet devam edeceğini görüyoruz. OPEC'te 4 gün evvela tahsil edilen karar bunu teyit ediyor. 2 esas görüşten birisi OPEC'te kazandı ve üretimi artırmama kararı, bilhassa aldılar, tıpkı biçimde azaltmama kararı da aldılar. Bu fiyatların biraz daha böyle devam edeceğini gösteriyor.'

PUTİN'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Bir gazetecinin Rusya ve Ukrayna krizinin çözümü şeklinde Avrupa Birliği'nin (AB) muhtelif organlarının ve Almanya'nın Güney Akım'ın devam edebileceği yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, 'Bu değerlendirmeler Türkiye'nin Batı ile bulunan ilişkilerinde herhangi bir aksamaya yol açar mı?' sorusu üstüne Yıldız, 'Bu çeşit gelişmeler Türkiye'nin herhangi bir Batı ülkesiyle ilişkisini aksatmaz. Çünkü biz birtanesini tercih ettiğimizde diğerinden vazgeçen bir memleket değiliz. Rusya Federasyonu bizim için önemlidir, Türkiye de Rusya için önemlidir' karşılığını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen haftaki Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamaların tarafının Türkiye olmadığını AB ile Rusya olduğunun altını çizen Bakan Yıldız, şöyle devam etti: 'Türkiye fakat Güney Akım'la alakalı acaba Trakya'da yeni geliştirilebilecek bir alan, plan mevcut mıdır? Bunun için hem BOTAŞ hem Gazprom'u görevlendiren iki memleket bir iyi düşünce anlaşmasıyla bunu imza altına almışlardır. Türkiye'nin ortağı yer aldığı plan TANAP'tır, Güney Akım'ın biz şu anda ortağı değiliz. Ama dikkatlerden kaçan bir hususu belirteyim: Güney Akım'ın ortakları Avrupalı ülkelerdir. Bizde bırakılan algı her ne kadar böyle olmasa da AB üyesi ülkelerden Güney Akım'ın ortakları vardır. Almanya, Kuzey Akım -Finlandiya açıklarından giden 55 milyar metreküplük Rusya doğalgazını Almanya'ya aktaran bir doğalgaz hattıdır- boru hattı şu anda işliyor.

Yani AB'nin başta kendisine anlatması gereken bir konuyu değişik yerlerle paylaşmasını ben açıkçası düşündürücü bulurum. Kendi aralarında oturup konuşacaklar, bugün bir toplantı var. AB Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile uzunca bir telefon görüşmesi yaptık. Son derece olumlu, son derece yapıcı bir görüşme yaptık. Kendileri TANAP'ın halini sordular, biz TANAP'ın ortağı şekilde bunun ana yürütücüsü olduğumuzu ve boru ihalelerini yaptığımız, kamulaştırmayla alakalı bir noktaya geldiğimizi, planlanan yapıdan daha önde olduğumuzu kendilerine anlattım. Aynı biçimde AB Enerji Komiseri'yle de seviyeli bir görüşmemiz oldu. Bu sıkıntı Türkiye'nin derdi değildir, bu sıkıntı AB'nin problemidir. Türkiye şekilde biz AB ile geliştirilecek her türlü projede her ne kadar politik gerekçelerle enerji başlığını açmamış olsalar da müspet ve pozitif duruşumuzu devam ettireceğimizi söylemiştik, şu ana kadar da öyle yaptık.'

İSRAİL'İN DOĞU AKDENİZ'DEKİ FAALİYETLERİ

Bakan Yıldız, İsrail'in Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine yönelik soruya da yanıt verdi.Yunanistan ziyaretinde konuyu Yunanistan Enerji Bakanı ile görüştüklerini belirten Yıldız, 'Ama dünyanın daha elverişli doğalgaz almaya çalıştığı bir ortamda Şayet AB, daha yüksek bedelli bir gaz tedarik etmek istiyorsa bu planların beraberinde daha değişik planlar de geliştirilebilir. Biz daha müsait ve elverişli fiyatlarla doğalgaz alacaklarını düşündüğümüz için bu projeleri konuşmuştuk. Bugün seven sevmeyen, bilen bilmeyen herkes takdir eder ki Doğu Akdeniz'deki herhangi bir doğalgaz rezervinin gerçek Avrupa pazarının oluşturulması ve ulaştırılmasıyla alakalı en fizibl yolun Türkiye'den geçen yol olduğunu bilir. Ama daha yüksek bedelli gaz almak isterlerse onun yolu da açık' ifadelerini kullandı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku