Ekonomi:
Bankalar yasak dinlemiyor! Her türlü kesiyor!
"Yasak olmasına rağmen bankalar müşterilerinin kredi kartı üzerinden verdikleri tabii gaz, elektrik, su gibi otomatik ödeme talimatlarından işlem başına 0,75 kuruş ile 1.5 TL arasında nakit kesiliyorlar.


Banka müşterilerinin kredi kartı hesaplarından otomatik ödeme emri verdiği elektrik, doğalgaz ve su faturası ödemelerinden işlem başına 0,75 kuruş alınıyor. Otomatik ödemeden 1 liranın üstünde nakit alan bankalar da mevcut.

Bankalar kampanya düzenlemelerinde öne çıkardıkları otomatik ödeme talimatlarından uzun süre nakit almayarak alıcı kazanmaya çalıştılar. Kredi kartı ödemelerinden başlayan işlem ücretlerinin normal hesaplar üzerinden verilen emirlerde de uygulanması bekleniyor.

Bankacılar kampanya ve puan sıfatı olan kredi kartından yapılan otomatik ödeme kesintilerini netleşmemiş gri alan olarak yorumluyor. Kimi bankacı kendi bankalarının müşterilerinden böyle bir kesinti yapmayı müsait bulmadığını ifade derken, kimileri ise bankaların bu kesintilerİ yapmaya hakkı olduğunu ifade etti. "Kredi kartı üzerinden verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarını banka anında, gününde ödüyor. Oysa alıcı kredi kartı borcunu neredeyse bir ayı geçen bir süre içinde ödüyor. Bunun bir maliyeti mevcut" dedi.

Mayısta yürürlüğe giren yasada,"Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin yürürlüğe konulması ile finansal mahsul ve hizmetlerin ücretlendirilmesinde, finansal tüketicinin korunduğu yeni bir döneme girilecektir. Ücretler 20 kaleme indirildi. Yönetmelik ile vatandaşlarımızın bankalar ve başka finansal kuruluşlar ile olan ilişkilerinde karşılaştıkları ücret, komisyon ve benzeri masraf kalemleri sadeleştirilerek sayıca azaltılmıştır.

Yönetmelik ekinde yer alan 20 ücret kalemi dışında hiçbir ücretin alınamayacağı bir model oluşturulmuştur. Bu listede yer alanlar dışında hiçbir ücret öğrenim edilemeyeceğinden, makul olmayan ücret taleplerinin önüne geçilmiştir. Yeni bir ücret konulabilmesi için Kurumumuzdan izin alınması zorunluluğu getirilmiştir.

MÜŞTERİYE SORULMALI 
 Yasal düzenlemeye göre bankalar yaptıkları uygulamalar hakkında müşterilerini bilgilendirmek zorundalar. Düzenleme şöyle,"Finansal kuruluşlarla yapılacak sözleşmelerde yer alan her türlü nema ve ücret kaleminin tutarı ve başka mühim bilgilerini topluca bir bir sayfada gösteren bilgilendirme formları hazırlanacak. Böylece mümkün bütün nema ve ücret kalemleri bir arada görülebilecek ve karşılaştırmaya uygun olacaktır.

"Finansal tüketicinin onayı aranacak. Ücret talep edilebilecek her mahsul ve hizmet için finansal tüketicinin ayrı ayrı onayının alınması mecbur olacaktır. Bu suretle vatandaşın haberi olmadan herhangi bir işlem yapılmasının önüne geçilecektir."
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku