Ekonomi:
Her 4 İşsiz'den 1'i üniversite mezunu
 DİSK-AR’ın işsilik değerlendrimesine göre, her dört işsizden biri üniversite mezunu ve özellikle yükseköğretim mezunu kadınlar işsizliğin hedefinde.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yönünden açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Eylül 2014 devir sonuçlarını değerlendirdi.Değerlendirmede, işsizliğin hem görünen hem görünmeyen boyutlarıyla tehlike sinyalleri vermeye devam ettiği, bu tehlike sinyallerinin enfazla da eğitimli ve bilhassa eğitimli bayan işgücü üstünde etkisini gösterdiği belirtilerek, ’Gelecek devir açısından eğitimli işgücünün ve bayanların istihdamda yaşadığı hastalıkların lüzumlu önlemler alınmaz ise derinleşmesi beklenebilir’ denildi. 

’KADINLAR İŞSİZLİĞİN HEDEFİ’
Değerlendirmede, yüksek öğretim mezunları içinde işsiz sayısının, yeni seriye nazaran Şubat 2014 döneminden bu güne kadar 281 bin şahıs artarak 769 bine ulaştığı, buna rağmen Şubat 2014 döneminden bu güne kadar resmi işsiz sayısındaki artışın 239 bin seviyesinde gerçekleştiği anlatım edildi.İşsiz sayısının lise altı eğitime sahip bulunan ve ya okuma yazma bilmeyenler için toplamda 61 bin şahıs azaldığı belirtilen değerlendirmede, ’Meslek, teknik ve düz olarak lise mezunlarında işsizler 20 bin, üniversite mezunu işsizler 281 bin şahıs arttı ve işsizlik verilerine yükseköğretim mezunu işsizler damgasını vurdu. Buna nazaran her dört işsizden bir tanesi üniversite mezunu. Özellikle yükseköğretim mezunu kadınlar işsizliğin maksadı olmaya devam etti. Yükseköğretim mezunu kadınlar yeni işsizlerin yüzde 76’sını oluşturdu. Kadın işsizlerin yüzde 37’si yükseköğretim, yüzde 62’si lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip’ denildi.

’SOMA’DA, MECİDİYEKÖY’DE, ERMENEK’TE’

DİSK-AR değerlendirmesinde, ’İşsizlikle mücadeleyi, iş koşullarını kötüleştirerek, ücretleri düşürerek çözmeye çalışan bu anlayışa karşı durulmalıdır. Bu stratejinin neticeleri Soma’da, Mecidiyeköy’de, Ermenek’te ve Türkiye’nin dört bir birlikte acı bir biçimde görülmektedir. Bu strateji işsizliğin ’ne iş olsa yaparım’ başlığı altında gizlenmesi, işletmelerin karını kişilerin yaşamının önüne alma stratejisidir’ denildi.

YAPILMASI GEREKENLER
Değerlendirmede işsizlikle gerçek savaş için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı:- Haftalık iş süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37,5 saate, çok mesailer için kullanılan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir. - Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır. - Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır. - Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, her insanın sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için lüzumlu hukuki düzenlemeler yapılmalıdır. - Taşeronlaşma ve kayıt dışı istihdam engellenmelidir. - Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak biçimde tekrar ele alınmalıdır. - Kamuda personel açığı hemen kapatılmalıdır. - Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve karşılıksız bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üstünden alınmalıdır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku