Ekonomi:
Patronunu ihbar edene ikramiye Müjdesi!
 Bankacılık Kanunu değişiyor. 60 maddelik tasarı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıyla, ihbarcıya teşvik dönemi başlıyor. TMSF’ye borcu olanların malvarlıklarını ihbar edene, ikramiye verilecek. TMSF, banka kurabilecek.

Hükümet, Bankacılık Kanunu'nda önemli değişiklikler öngören bir düzenleme hazırladı.
Meclis'e sevk edilen 60 maddelik tasarıya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) borcu olan patron ve şirketlerin haczi mümkün olan malvarlıklarını ihbar edenlere "ikramiye" ödenecek.1 milyon liralık araziyi ihbar edene, 400 bin liraya kadar "ihbar teşviki" verilebilecek.Tasarı, Meclis'ten bu haliyle geçerse kalkınma bankası personeli, memur statüsünden işçi statüsüne geçirilecek.İşçi statüsüne geçmeyi kabul etmeyen personelin ise başka bir kamu kurumuna ataması yapılacak.TMSF, el koyulan bankaların varlıklarını yeni kuracağı ya da mevcut bankalara devretmeye yetkili olacak.Tasarı, Vakıflar Bankası'nın, vakıflara ait olan yüzde 58'lik hissesinin, bedeli karşılığında hazineye devredilmesini öngörüyor.Böylece Vakıfbank'ın halka açıklık oranının artırılması planlanıyor.

YA İŞÇİ OL YA DA HAVUZA GİR
Türkiye Kalkınma Bankasının tüm personeli 657 sayılı devlet memuru statüsünden çıkarılarak, 4857 sayılı kanuna tabi kılınacak.
Bahsi geçen tasarı maddesi Meclis'te de kabul edilirse Kalkınma Bankası personeli 'memur' statüsünden ' amele ' statüsüne geçecek. 4857 sayılı yasaya tabi çalışmak istemeyen personel bunu yasanın çıkmasından bu yana 45 gün içinde bildirecek. Bu personel Devlet Personel Başkanlığı tarafından havuza alınarak, daha akabinde başka bir halk kuruluşuna ataması yapılacak olan . 
Kalkınma Bankası personeli 'memur' statüsünden ' amele ' statüsüne geçecek

FONA KÖPRÜ BANKA, KATILIM BANKASI KURMA YETKİSİ

- 5411 Sayılı Bankacılık Kanununa 109/A ve 109/B hükümleri ilave ediliyor. Böylece Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen veya faaliyet izni kaldırılan bankaların satışında talebin artması, tasfiyelerin kısa sürede sonuçlanması  hedefleniyor. Bu çerçevede TMSF’ye bir yıl süreyle ‘köprü banka’ kurulması için yetki veriliyor.
- Katılım bankası kurulmasını teşvik amacıyla bazı yükümlülüklerden muafiyet getiriliyor.

BATAN BANKA PATRONLARININ MALINI İHBAR EDENE ÖDÜL

- TMSF alacaklarının tahsili için, Fona borçlu olan gerçek ve tüzel kişilere ait, haczi mümkün olan malvarlıklarının bulunduğu yerleri ihbar edenlere ikramiye ödenebilecek. TMSF, kendi bilgisi dışında, bu tür malvarlıklarını haber verenlere, ilgili tutarın tahsilinden sonra ‘ihbar ikramiyesi’ verebilecek. Bu tutar, tahsil edilen tutarın yüzde 40’ını geçemeyecek. Örneğin, 1 milyonluk varlığı haber veren bir ihbarcıya, 400 bin liraya kadar ikramiye ödenebilecek.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Benzine Gene Zam Geldi
Benzinin litre fiyatında 8 ila 10 kuruş zam yapıldı. Yeni tarife, bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Haberi Oku