Ekonomi:
Sanayi Üretiminde Beklenen Oldu
 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan sanayi üretim verilerine göre arındırılmamış (ham) sanayi üretim verisi ağustos ayında yıllık yüzde 12,5 artarak 2012 Aralık ayından beri en yüksek seviyeyi gördü.Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 5,2 artış gösterdi. Bu artış son 7 ayın en yüksek artışı olarak dikkat çekti.

Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 12,5 düzeyinde artarak son 21 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan sanayi üretim verilerine göre arındırılmamış (ham) sanayi üretim verisi ağustos ayında yıllık yüzde 12,5 artarak 2012 Aralık ayından beri en yüksek seviyeyi gördü.

Ekonomistler, sanayi üretiminin ağustosta yıllık bazda yüzde 12,5 artarak çalışma günü desteğini (geçen seneye göre 2 gün daha fazla çalışılmış olması) yansıtırken, bu etki dışarıda bırakıldığında da yüzde 5,2 artaraküretim yönünden olumlu sinyal verdiğini belirtiyor.

Avrupa Birliği ekonomisindeki yavaşlamanın ve jeopolitik sorunların ciddiyetini artırmasının üretimde belirgin ivme kaybına yol açmadığını ve yılın ikinci çeyreğindeki zayıflamanın üçüncü çeyrekte belirginleşmediğinin ağustos verilerinde görüldüğünü belirten ekonomistler, bunun yine de büyümenin bu yıl yüzde 3'ün altına düşmemesi olasılığını güçlendirmenin ötesinde pek anlam taşımadığına dikkati çekiyor.

Ekonomistler, Türkiye'de sanayi üretimiyle milli gelir verileri arasındaki yakın ilişki dikkate alındığında, bu görünüm ikinci çeyrekte görülen GSYH artışındaki yavaşlamanın takip eden çeyreğe taşınmadığını düşündürdüğünü kaydediyor.

"Öncü veriler, ihracatın ılımlı seyrini koruduğunu, iç talebin ise kademeli olarak toparlandığını gösteriyor"

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Müdürü İnanç Sözer ise konuya ilişkin değerlendirmesinde, ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 4,9'luk beklentilerin üzerinde yüzde 5,4'lük tahminlerine yakın seviyede yüzde 5,2 oranında arttığını belirtti.

Geçen seneye göre 2 gün daha fazla çalışılmış olması nedeniyle, arındırılmamış verilere göre ise üretimde yıllık bazda 21 ayın en yükseği olan yüzde 12,5'lik artış kaydedildiğini dile getiren Sözer, öncü verilerin, küresel ekonomik aktivitedeki yavaşlama işaretlerine rağmen ihracatın ılımlı seyrini koruduğunu, iç talebin ise kademeli olarak toparlandığını gösterdiğini kaydetti.

Son çeyrekte ekonominin küresel koşullar ışığında yavaşlayacağını ve bu doğrultuda 2014 yılı için yüzde 3,1'lik büyüme tahminlerini koruduklarını aktaran Sözer, şunları söyledi:

"Türkiye'de on yıl aradan sonra hayata geçirilen adını 'Sürdürülebilir Büyümeye Geçiş Programı' olarak koyduğumuz ekonomik programın faydaları, yeni Orta Vadeli Program'daki yapısal reformlar hayata geçirildikçe daha da gözle görülür hale gelecektir. Bu sayede Türkiye ekonomisinin daha fazla üreten ve bu sayede makro ekonomik istikrarını güçlendiren bir ekonomi haline geleceğini öngörüyoruz. Son dönemde küresel ekonomiye dair yavaşlama sinyalleri ve buna bağlı olarak petrol fiyatlarındaki belirgin düşüşün sürmesi halinde ise, Türkiye bu yapısal reformları yapma konusunda zaman kazanmış olacak ve risk primleri süregelen jeopolitik risklere rağmen baskı altında kalabilecektir."

1- ÜRETİM

2014 yılı Temmuz ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artmıştır. Alt sektörler itibari ile 2014 yılı Temmuz ayında madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 6,2 artmıştır.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında artmıştır. Temmuz ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocaklığı sektörü endeksi yüzde 2,0 azalırken; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 oranında artmıştır.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,1 ile sermaye malı üretiminde gerçekleşmiştir. Sermaye malı üretimini yüzde 3,5 ile dayanıklı tüketim malı üretimi izlemektedir. Ana sanayi grupları bazında sermaye malları üretimi 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 oranında artmıştır.

Alt sektörlerin aylık sanayi üretimine katkıları açısından bakıldığında ise Temmuz ayında aylık sanayi üretimine en yüksek katkının 1,5 puan ile imalat sanayi sektöründen gelmekte olduğu görülmektedir. Ana sanayi gruplarında ise aylık sanayi üretimine en yüksek katkının ise 1,0 puan ile sermaye malı üretiminden gelmekte olduğu görülmektedir.

2-BÜYÜME

Üretim yöntemine dayanılarak hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %4,3 oranında artarak 29.210 Milyon TL olmuştur. Gayri safi yurt içi hasıla birinci çeyreği cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,8'lik artışla 407.310 Milyon Tl olmuştur.

2014 yılı birinci çeyreğinde sabit fiyatlarla mal ve hizmet ihracatı %11,4, devletin nihai tüketim harcamaları %8,6, hanehalklarının nihai tüketim harcamaları %2,9 artarken; gayri safi sabit sermaye oluşumu ise %0,5 azalmıştır. 2014 yılı birinci çeyrek büyümesine en önemli katkı net ihracat kaleminden gelmiştir. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde net ihracatın büyümeye katkısı yüzde 2,7 olmuştur. Net ihracat, 2013 yılı birinci çeyreğinde yüzde 0,7 düzeyinde büyümeye negatif katkı sağlamıştı.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Peak Games Oyunları Zynga Tarafından Satın...
Türkiye'nin en ünlü ve büyük oyun şirketi Peak Games'in, Okey Plus, Gin Rummy plus, Spades Plus...

Haberi Oku