Ekonomi:
Şimşek: Akaryakıt fiyatlarına 10 yıllık düşüş geliyor!
 Maliye Bakanı Şimşek, "Gelecek 10 yılda büyüme temel faktör olacak. Büyümenin son 10 yıla göre kıt olduğu bir ortamda Türkiye gelecek 10 yıl içerisinde farklılaşacak" dedi. Şimşek, akaryakıtla ilgili müjdeyi verdi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş özellikle araç kullananlar tarafından yakından takip ediliyor. Petrolün varil fiyatında yaşanan düşüşlerin akaryakıt pompa fiyatlarına yansımaları da kamuoyu tarafından sürekli tartışılıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bugün yaptığı açıklamalar, önümüzdeki 10 yıllık süreç için tüketicilere önemli ipuçları içeriyor. Gelecek 10 yılda büyümenin temel faktör olacağına dikkat çeken Bakan Şimşek,  "Gelecek 10 yıl içerisinde büyüme temel faktör olacak. Büyümenin son 10 yıla göre kıt, potansiyelinin düştüğü bir ortamda Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde farklılaşacak. Bu farklılaşmanın da zeminini şimdiden hazırladık, hazırlıyoruz" dedi.

“Türkiye Özel Sermaye Forumu 2014" toplantısında konuşan Şimşek, şirket satın almalarının ve birleşmelerinin en önemli motorunun büyüme olduğunu söyledi. Büyüme olursa bu aktivitelerin güçlü olacağını aktaran Şimşek, Türkiye'nin bu açıdan önemli bir 10 yıl geçirdiğini kaydetti.

Şimşek, gelecek 10 yılın daha kritik olacağına dikkati çekerek, "Sebebi de şu; geçtiğimiz 10 yılda küresel ekonomiye baktığımızda, gelişmekte olan ülkelere baktığımızda çok yüksek emtia fiyatları görüyorsunuz. Çok düşük faiz ortamı, şu anda devam ediyor ama eninde sonunda bitecek. Global likiditenin bol olduğu bir dönem. Dolayısıyla aslında büyümenin de göreceli olarak yüksek olduğu bir dönem" değerlendirmesinde bulundu.

TÜKETİCİYE YANSIMA NASIL OLACAK? 

Bakan Şimşek’in altını çizdiği “emtia fiyatlarındaki düşüş” beklentisinin tüketiciye ilk yansıması akaryakıt fiyatları şeklinde olacak. Eğer petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin sürerse pompa fiyatlarında önümüzdeki 10 yıl boyunca yukarı yönlü baskılar azalacak. Ancak bu beklentinin gerçekleşmesi içeride dolar kurunda ciddi sıçramaların olmaması bağlı. Çünkü Türkiye’de akaryakıt fiyatları uluslar arası piyasalarda petrolün seyri kadar içeride dolar kurunun trendine göre belirleniyor.

Avrupa Birliği’nin toparlanması halinde Türkiye’de büyümenin hızlanacağını söyleyen Şimşek şunları söyledi: “Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık düşüş cari açığı yüzde 0.6 düşürüyor. Cari açıkta da önemli bir iyileşme var, bu iyileşme geçici değil, cari açık daha da azalacak. Türkiye'deki bütçe açığı 2014 yılında gelişmekte olan ülke ortalamalarının yarısından daha az olacak. Çok kapsamlı bir reform paketi üzerinde çalışıyoruz, bu sene içerisinde bitecek. Asya kadar büyüyemiyoruz. Asya kadar büyüyebilmenin altyapısını hazırlıyoruz bu reformlarla.  Bu reformların bir kısmını seçimleri beklemeden, bir kısmını da seçimlerden hemen sonra uygulamaya koyacak şekilde hazırlıyoruz.

"ÇOK KAPSAMLI BİR REFORM ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

Maliye Bakanı Şimşek, ekonomi yönetimi olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığında uzun süredir Türkiye’nin değişiminin ve dönüşümünün yeni halkasını oluşturacak, çok kapsamlı ikinci ve üçüncü nesil reformları içeren bir reform paketi üzerinde çalıştıklarını belirtti ve çalışmaların bu sene içerisinde biteceğini söyleyerek "Şuanda bir hazırlık safhasındayız. Çok kapsamlı bir reform üzerinde çalışıyoruz. Bu reformların bir kısmını gelecek yıl seçimleri beklemeden bir kısmını da hemen seçimlerden sonra uygulamaya koyacak şekilde hazırlıyoruz. Bu reform programı 25 dönüşüm alanını kapsıyor ve bu 25 dönüşüm alanına ilişkin bin 200’ün üzerinde reform tedbiri alınacak. Bu tedbirleri belirledik, belirliyoruz. Bu tedbirleri hangi kurumlar alacak, ne zaman alacak ve bu tedbirler için gerekli olan mali külfet nedi? Reformlar bedava değil, reformların bir maliyeti var. Çok kapsamlı ilk defa böyle bir çalışma içerisindeyiz" dedi.
Bakan Şimşek, Türkiye’nin 2023 yılı vizyonu ve hedefleri olduğuna değinerek, "Bu hedefler iddialı kabul ediyorum. Bu hedeflerin 2007 yılı öncesinde kurgulandı o gün, bugün küresel bir kriz var. Avrupa’da kriz sonrası neredeyse bir durgunluk var. Orta Doğu’da çok büyük çalkantılar yaşandı, yaşanıyor. Buna rağmen Türkiye, tabii ki bu reform programı ile geçmişte ve önümüzdeki dönemde yapacaklarıyla 2023 hedeflerini gerçekleştirme noktasında yoluna kararlı bir şekilde devam edecek. Kısa vadede baktığınızda Türkiye’de büyüme ılımlı. Doğrudur Asya kadar büyüyemiyoruz. Bu reformlarla Asya kadar hızlı büyümenin temellerini hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku