Ekonomi:
Türkiyenin EV Başına Saatteki geliri 3,42 KRŞ yeterlimi?
Türkiye'de hanelerin ortalama yıllık geliri 30 bin lira, hanelerin kullanılabilir eşdeğer geliri ise 14 bin lira altında kaldı.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2013 yılı verilerine göre, ortalama yıllık hanehalkı kullanılabilir geliri 29 bin 479 lira, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri de 13 bin 250 lira olarak hesaplandı.


Türkiye'de ortalama hane halkı büyüklüğünü 3.7 kişi olarak belirleyen TÜİK'in verilerine göre yapılan hesaplamalar, ortalama yıllık eşdeğer gelirin kişi başına 3 bin 581 lira olduğunu gösteriyor.
TÜİK verilerine göre, İstanbul Bölgesi 18 bin 248 lira ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 16 bin 294 lira ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 bin 920 lira ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.
Bu gelirlerin ortalama hane halkı büyüklüğü ile kişi başı olarak hesaplandığında, İstanbul'da 4 bin 932 lira, Batı Anadolu'da 4 bin 401 lira, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de 1,870 lira olarak belirlendi.

NÜFUSUN YÜZDE 15'İ YOKSULLUK SINIRIN ALTINDA

TÜİK, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 ve yüzde 70’i kullanılarak farklı yoksulluk sınırlarını da hesapladı.Buna göre, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin yüzde 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun "yüzde 15’i yoksulluk riski altında" olduğu görüldü.Kentsel ve kırsal yerler için hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran yüzde 13.6 iken, kırsal yerlerde yüzde 14.3 oldu.Hanehalkı eşdeğer gelirin yüzde 60'ı dikkate alınarak yapılan "sürekli yoksulluk" hesaplanmasında, sürekli yoksulluk riski altındaki nüfusun da büyük oranda olduğu görüldü. Buna göre, nüfusun yüzde 13'ü sürekli yoksulluk riski altında bulunuyor.

TABANDA 10 MİLYON KİŞİ SÜREKLİ YOKSUL

Bu durumda, 2013 yılı için TÜİK'in açıkladığı 76 milyon 667 bin kişilik Türkiye nüfusunun, 10 milyonu sürekli yoksulluk riski altında bulunuyor. Aynı hesaplamalar göre, 11 milyon 500 bin kişi de yoksulluk sınırının altında koşullarda yaşıyor.

GELİR FARKI 7.7
Yüzde 20’lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakiler yüzde 46.6 toplam gelirin yarısına yakınına sahip olurken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 6.1 düzeyinde kaldı.Araştırma verilerine göre, nüfusun yüzde 39.7’si konutunda "sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi" gibi sorunlar olduğunu beyan etti.Bunun dışında, nüfusun yüzde 42.2’si ise, oturduğu konutta "izolasyondan dolayı ısınma sorunu" yaşadıklarını belirtti.

HANELERİN ÜÇTE İKİSİ BORÇLU

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise, yüzde 65.4 ile hanehalklarının yaklaşık üçte ikisinin konut dışında kredi ve taksit borçları bulunduğunu gösterdi.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK TATİL YAPAMIYOR
Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise, nüfusun yüzde 78.5’i gibi neredeyse 5 kişiden dördü "evden uzakta bir haftalık tatil" yapamadıları oldu.Araştırma ile ayrıca, yüzde 49 ile nüfusun yarısının "beklenmedik harcamalarını" karşılayabilecek birikime sahip olmadığı ortaya çıktı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Taşeronlara Müjde Bakandan Geldi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, katıldığı bir canlı yayın programında gündeme...

Haberi Oku