Ekonomi:
Türkiye'nin kısa vadeli dış borç stoğu arttı
Türkiye’nin kısa vadeli dış borcu Ağustos’ta 2013 yılsonuna göre yüzde 0,4 oranında artışla 129,8 milyar dolar oldu.

 BORÇLU BAZINDA

Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2013 yıl sonuna göre yüzde 7,4 oranında artarak 18,9 milyar dolar olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 0,4 oranında azalarak 110,4 milyar dolar oldu.

Alacaklı bazında incelendiğinde, parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre yüzde 0,8 düzeyinde azalarak 82,3 milyar dolar, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 0,6 azalışla 44,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2013 yılı sonunda 1,5 milyar dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları da 2014 Ağustos sonu itibarıyla 2,9 milyar dolar oldu.

Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu yüzde 52,0’ı dolar, yüzde 33,5’i Euro, yüzde 11,7’si TL ve yüzde 2,8’i diğer döviz cinslerinden oluştu.

Ağustos sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 166,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Söz konusu stokun 24,1 milyar dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün, yurtdışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde Kamu Sektörü’nün yüzde 14,6, Merkez Bankası’nın yüzde 1,1, Özel Sektör’ün ise yüzde 84,3 oranında paya sahip olduğu gözlendi.

TAHVİL İHRAÇLARI İKİYE KATLANDI
Bunun yanında, 2013 yılı sonunda 1,5 milyar dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları da hızlı bir artışla Ağustos sonu itibarıyla 2.9 milyar dolar ile iki katına dayandı.

Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu yüzde 52.0’si dolar, yüzde 33.5’i euro, yüzde 11.7’si lira ve yüzde 2.8’i diğer döviz cinslerinden oluştu.

İthalat borçları 26,9 milyar dolara geriledi

“Diğer sektörler” altında yer alan ithalat borçları, ağustos ayı itibarıyla geçen yıl sonuna göre yüzde 3,3 azalışla 26,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
Borçlu bazında incelendiğinde, tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu söz konusu dönemde yüzde 7,4 artarak 18,9 milyar dolara yükselirken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 0,4 azalarak 110,4 milyar dolara geriledi.
Alacaklı bazında incelendiğinde de parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yıl sonuna göre yüzde 0,8 düzeyinde azalışla 82,3 milyar dolar, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 0,6 düşüşle 44,7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Geçen yılın sonunda 1,5 milyar dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları ise 2014 Ağustos sonu itibarıyla 2,9 milyar dolar oldu.
Kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonunun ağustos sonu itibarıyla yüzde 52′si dolar, yüzde 33,5′i euro, yüzde 11,7′si TL ve yüzde 2,8′i diğer döviz cinslerinden oluştu.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Peak Games Oyunları Zynga Tarafından Satın...
Türkiye'nin en ünlü ve büyük oyun şirketi Peak Games'in, Okey Plus, Gin Rummy plus, Spades Plus...

Haberi Oku