Gündem:
120 üniversite Gazze saldırılarını kınadı

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı katliamı, 120 üniversite ortak bildiriyle kınadı.

Filistinli öğrencilere her konu hakkında destek verileceği, yardım kampanyaları başlatılacağı ve konuyu dünya gündeminde tutabilmek ve unutturmamak için lüzumlu çalışmaların yapılacağı anlatım edildi.
Hacettepe Üniversite Sihhiye Yerleşkesi Kültür Merkezi’ndeki basın açıklamasına Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat, Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafik Kurtcephe, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Çukurova Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Sabahattin Aydın ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan katıldı. Türkiye'deki 120 üniversite rektörü, yayımladıkları ortak bildiride, İsrail'in aralarında masum çocuk ve bayanların da bulunduğu yüzlerce sivil Filistinlinin hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralandığı, uluslararası hukuka ve esas insan haklarına aykırı saldırılarını nefretle kınadı. 120 rektör, Gazze'de yaşananları Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Almanca, İspanyolca, Rusça, Ermenice, Fransızca ve İtalyanca olmak üzere 11 dilde yayımladıkları ortak bildiriyle telin etti.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, yayımladıkları ortak bildiriyi basın mensuplarına açıkladı. Geçici ateşkesin kalıcı bir çözüme dönüştürülmesi en büyük dileklerinin olduğunu anlatım eden Tuncer, “Başta İsrail’deki akademisyen meslektaşlarımız olmak üzere bütün dünyadaki akademisyenlere bu insanlık suçuna karşı çıkma çağrısı yapıyoruz. Geçici ateşkesin, kalıcı bir çözüme dönüştürülmesi en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

“SAĞLIK HİZMETLERİNİN BOMBALANMASI SAVAŞ SUÇU OLUP İSRAİL SAVAŞ SUÇUNDAN YARGILANMALIDIR”
İsrail Devleti’nin kadın ve çocuk gözetimi yapmaksızın Gazze’de bine yakın insanı öldürdüğü ve binlerce yaralının bulunduğu bir katliam yaptığını belirten Tuncer, şunları aktardı:
“Asker, sivil gözetimi yapılmadığı bunun gibi sıhhat kuruluşları ve ibadethaneler ve okullar da bombalara hedef olmaktadır. Bölge abluka altında tutulmakta ve mağdurlara ulaştırmak istenen insanı yardım engellenmektedir. İsrail devletinin Gazze’de başta kadın ve minikler olmak üzere masum sivilleri öldürmesi asla kabul edilemez. Bunun için hiç bir gerekçe haklı gösterilemez. Sağlık hizmetini sunumunun engellenmesi, yaralılara sıhhat hizmeti sunmaya çalışan sıhhat görevlilerinin hedef alınması, sıhhat hizmetlerinin bombalanması harp suçu olup İsrail harp suçundan yargılanmalıdır.”

“SİVİLLERİN ACIMASIZCA BOMBALANARAK KATLEDİLMESİ İNSANLIK SUÇU OLUP ASLA KABUL EDİLEMEZ”
Birleşmiş Milletler’in koruma altındaki eğitim binalarına sığınan çocuk, kadın ve bütün sivillerin acımasızca bombalanarak katledilmesinin insanlık suçu olup, asla kabul edilemeyeceğini anlatım eden Tuncer, “Kutsal mekanlara ve ibadethanelere sığınan kişilerin yaşamına son vermek ve inanışa hedef almak bir insanlık suçu olup kimse sessiz kalmamalıdır” dedi.
Rektörler basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Rektörler olarak, üniversiteler şekilde girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Prof. Dr. Tuncer, “Filistinli öğrencilere her konu hakkında destek verilecektir. Yardım kampanyaları başlatılacaktır. Konuyu ülke ve dünya gündeminde tutabilmek ve unutturmamak için lüzumlu çalışmalar yapılacaktır” dedi.
Bütün üniversitelerin davet edildiğini belirten Tuncer, “Herkese haber gönderildi. Birçok üniversite sıralama da yer alıyor. Bugün mühim olan bir tek şey vardır. Gazze’de insanlık suçu işlenmektedir. Bunun dışındaki bütün konular önemsizdir. Gazze’de bir insanlık suçu işlenmektedir ve buna üniversiteler bütün şekilde buna karşı durmaktadır” biçiminde konuştu.

“ASIL ÇAĞRIMIZ DA İSRAİLLİ AKADEMİSYENLEREDİR”
Bir basın mensubunun “İsrail üniversiteleri ile anlaşmaların olduğunu ve üniversitelerde okuyan İsrailli öğrencilere yaptırım yapılıp yapılmayacağı yönündeki” soruya Tuncer, şu cevabı verdi:
“Biz bilakis o arkadaşlarımızı bizle tıpkı fikirde olmaya davet ediyoruz. İtici değil kucaklayıcı bir yaklaşımda bulunmak istiyoruz. Biz inanıyoruz ki akademik yaşamda olan herkes bu insanlık suçuna bir taraf, bir haber kalamaz. Mutlaka bizim yanımızda olacaklardır. Asıl çağırımızda İsrailli akademisyenleredir. Onlarda bizim bunun gibi bu konu hakkında dik duracaklar ve karşı çıkacaklardır. Biz bütün insanlığı kucaklayıcı bir davranış içerisindeyiz. Dini, inanışı, ırkı, etnik yapısı ne olursa olsun insanı insan şekilde kabul ediyoruz. Bu insanlık suçuna karşı durmaya davet ediyoruz. Her üniversite kendi anlaşmalarını gözden geçirecektir.”
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise soruya şu cevabı verdi:

“Bizim tepkimiz bu kadar zulme uğradığı isimlendirilen bir milletin bugün kendisinin zalim şekilde kadın, çocuk demeden zulme baş olmasıdır. Zalimlere karşı tepki işaret eden bir davranışı sizlere paylaşmak için buradayız. Herhangi bir Musevi kökenli insanı asla hedef almıyoruz. Dolayısıyla İsrailli olması, bizim öğrencimiz şekilde bizde okuması, bizim hoşgörümüz altında onlara dönük herhangi bir şey olmayacağının teminatıdır.”

Sağlık konusu için yardım taleplerinin olup bulunmadığı yönündeki soruya Tuncer, “Getirilecek yaralılar üniversite hastanemiz her süre açıktır. Elimizden gelen bütün yardımı yapacağız. Devlet şekilde bize vazife verirse gitmek ve çalışmak en önde benim olacağımdan hiç kuşkunuz olmasın” cevabını verdi.
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç ise, rektörler içinde mail yoluyla haberleştiklerini anlatım ederek, “Biz rektörler şekilde üniversiteler arası kurulun mail grubundan birbirimizle yazışıyor ve haberleşiyoruz. Şuana kadar hangi üniversiteye, hangi gün ve saatte mesaj gönderdiğimiz yazılıdır. Maksimum katılımı hedefleyen böyle bir organizasyonun bazı üniversitelere haber vermemesi bunun gibi bir hal elbette ki düşünülemez. Bazı rektör arkadaşlarımız mailime bakmadım, bakamadım. Ya da o günkü hassasiyeti düşünemedim biçiminde anlatım tarzının daha doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

ÖMER ÇETİN

HaberAzim.Com Güncel Haberler.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku