Gündem:
285 bin otistik çocuk içinde yetenekleriyle şaşırttı

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

İstanbul’da 14 yaşındaki Ezgi Çakmak 2 yaşından bu güne otizmle hem barışık yaşam sürmeyi hem de problemine teslim olmamayı öğrendi.

Sevgi, sabır ve eğitimi en zinde silahları şekilde kuşanan Ezgi konuşma bozukluğu, geçirdiği ağlama krizleri ve babasının ‘istediği bulunmadığı süre yerlere yatar ağlardı’ sözünü geride bırakarak kendi kendine yetebilmeyi öğrendi. Resim yapıp piyanoda en zor konçertoları çalmaya başlayan, tek başına alışveriş yaparak en sevdiği yemekleri yapan, adisyon makinesi kullanılmadan matematik problemleri çözmeyi başaran Ezgi, hem yetenekleri hem de başarısıyla şaşırttı.

Henüz 3 yaşındayken otizm tanısı konulan Ezgi Çakmak’ın konuşma bozukluğuna ve ağlama krizlerine son sağlayan ilacı gönül ve sabır ile yoğrulan süreç oldu. 2 yaşına kadar normal bir bebeklik süreci geçiren kızlarının iletişim problemleri yaşadığını ayrım eden ailesinin sayısız terapi merkezlerine ve hastanelere müracaat girişimleri neticesiz kaldı. Teşhis ile müşterek hayatlarının sancılı süreçlerinin başladığını söyleyen baba Mahmut Çakmak zorlu dönemlerden geçtiklerini belirterek, “Birebir göz teması, hareketlerinde gecikme ve buyruk alarak devinim etmeye yönelik davranışları görüyorduk. Geriye dönüp baktığında aşırı rahatlıkla tanı koyabilirsin tabiki bir baba şekilde lakin İlk çocuk ve çevresinde böyle bir çocuk görmediğin için tanı koymak aşırı da pratik değil tabi. Gitmediğimiz konuşma terapisti merkezi ve sayısız hastane kalmadı. En son otizm olduğunun tanısı konuldu” dedi.

İLK AŞAMA KABULLENMEK
Otizmde ebeveynlerin ilk şekilde bunu kabul etmeleri gerektiğine dikkat çeken Baba Mahmut Çakmak, “ Bu işin birinci evresi bunun ne olduğunu kabullenebilmek. Çünkü niye benim çocuğuma diye başladığın süre süreç o süre başlıyor aslında. İlk evresi kabullenebilmek. Çünkü tedavi aramaya başlıyorsunuz. O süreci yaşadık. Okul hayatını aşırı iyi bir yerde geçirmesi lazım. Bir de nebati her şeyden önemlisi sabır. Mutlaka sabırla üstünde durmak gerek eğitimin bilhassa naz tedavisinin. Bu çocukların tümü gönül doludur. Ama sevgisini gösterecek ne yazık ki duyguları olmadığından öyle bir sıkıntı yaşanıyor” diye konuştu.
Kızının aldığı eğitimle geldiği yeri da değerlendiren Baba Çakmak; “ Başlangıç noktasından bu güne aşırı büyüme kaydetti. Bizimle iletişimi olsun, oturuş kalkışları olsun. Herşeyi aşırı değişik bir duruma geldi. İlk başlarda avm’ye gittiğimiz süre istediği bulunmadığı süre yerlere yatar ağlardı yani aşırı zor zamanlarda o zamanlardı” diye kaydetti.

'KALİTELİ BİR YAŞAM SÜRÜYOR'
Ezgi’nin mektep sürecinde sahip bulunduğu sosyal becerileri ve ikili ilişkilerindeki tutumunu değerlendiren Otizm Vakfı Eğitim Direktörü Okul Müdürü Prof. Dr. Binyamin Birkan, şunları söyledi: “Ezgi 8 sene evvela bizim eğitimimize başladı ve başladığı günlerde kendisi ve ailesi için mühim zorlukları vardı. Göz teması kuramıyordu, lisan gelişimi yoğun şekilde zayıftı 6 yaşında olmasına rağmen. Sosyal ilişki gerçekleştiremiyordu akranları ve etrafı ile hem akademik hem de sosyal çok sayıda beceriye sahip değildi. Oyun becerileri ve öz bakım becerileri aşırı zayıftı. Süreç içerisinde Ezgi eğitimlerimizden aşırı iyi yaralandı şuan da çok sayıda gündelik hayat becerisine sahip. Hobileri mevcut piyano çalabiliyor, resim yapabiliyor. Akademik derslerimizi takip edebiliyor. Haftanın göze çarpan günlerinde akranlarıyla tıpkı sınıfta tıpkı eğitim programında yaralanabiliyor. Matematiksel işlemler yapabiliyor ve daha az bağımlı. Evde çok sayıda becerisini kendi başına gerçekleştirebiliyor. Ödevlerini kendi başına yapabiliyor, alışveriş yapabiliyor, yemeğini yapabiliyor, odasını düzenleye biliyor. Sahip olması gereken bütün becerilerini ustalıkla yerine getirebiliyor tabi bütün bu muvaffakiyet tohum vakfından aldığı eğitimin bir ürünüdür. Ezgi aşırı kaliteli bir hayat sürüyor.”

BAKANLIK AÇIKLADI: SON 10 YILDA 90 BİN ÇOCUK OTİZMLİ
Sağlık Bakanlığı’nın son 10 yılda 90 bin çocuğa otizm tanısının konulduğunu açıklayan Prof. Dr. Binyamin Birkan söz konusu rakamın yüksek olduğunu söyledi. Dünyada otizmin görülme sıklığının 88’de 1 nispet olduğunu anlatım eden Prof. Birkan, Türkiye’de umumi nüfus içerisinde 0-18 yaş içerisinde 285 bin otizmli çocuğun olduğunu bunların yüzde 60’ında zihinsel yetersizlikler görüldüğünü lakin yüzde 10’ununda aşırı hususi yeteneklerin de varolduğunu hatırlattı.

OTİZM NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL FARK EDİLİR?
Prof. Dr. Binyamin Birkan otizmin 3 yaşından evvela ayrım edilebildiğini ve belirtiler ile erken tanı koyulabildiğini açıklayarak otizme ait merak edilenleri şu sözler ile sıraladı: “Çok erken yaşta belirtiler mevcut lakin bütün belirtileri 3 yaşında ayrım ediyoruz. Otizmli küçükler çok sayıda bölgede beceri yetersizliği gösteriyorlar bilhassa konuşmak olmuyor aşırı geç başlayabiliyor. Göz teması kurmuyorlar adını seslendiğinizde bakmıyorlar. Sosyal becerilerden öteki çocuklardan değişik davranışlar gösteriyorlar. Akran birlikteliği geliştiremiyorlar insanlar, objelere ve vakalara ekseriyetle alaka göstermiyorlar. Tabi konuşmada gelişmemiş oluyor. Bunun beraberinde naz sorunları olabiliyor hatta aşırı değişik davranışlar gösterebiliyorlar. Objeleri döndürmek benzeri hatta birtakım objeleri sıraya hazırlamak gibi.”

ALEV HAMİTOĞULLARI-HÜSEYİN ÇAKMAK

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku