Gündem:
AK Parti 15 Eylülde seçim startını veriyor

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığının AOÇ'ta yapılan yeni binaya taşınmasıyla ilgili açıklamasını değerlendirirken, 'Bunlar bir mekan paylaşımıdır. Böyle bir karar verilmiş, hepsi bizim mekanımız, hepsi değerli. Mekanlar paylaşılır, mekanların kıymeti kaybolmaz. Çankaya herzaman bir değere sahiptir'' dedi.

Atalay, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği matbuat toplantısında, dün birleşen Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) tahsil edilen kararlarla ilgili bilgi verdi. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da tercihiyle bundan sonra her hafta MYK'nın toplanacağını bildiren Atalay, ati hafta Meclis çalışmaları itibarıyla bu toplantının 10 Eylül Çarşamba günü yapılacağını, genişletilmiş il başkanları toplantısının maaş devam edeceğini, bu ayki toplantının ise 26 Eylül Cuma günü gerçekleştirileceğini söyledi.

Atalay, Bakanlar Kurulu'nun da haftalık toplanacağını anımsattı.

Türkiye'nin aşırı seri bir değişim geçirdiğini, Cumhurbaşkanlığında dönem teslim olduğunu anlatım eden Atalay, bunun örnek, Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanlığına yakışır bir  bir dönem teslim olduğunu söyledi.

Atalay, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül seçildiği çağda bu dönem teslimin yapılmadığını anımsatarak, bundan sonrası için gelenek oluşturması dileğiyle görkemli, Türkiye'ye yakışır bir merasim yapıldığını belirtti.

Yapılan bayağı üstü kongreyle AK Parti Genel Başkanı'nın değiştiğini de anımsatan Atalay, hükümetin yenilendiğini, MYK'da yenilikler olduğunu, takvimin adeta 'tıkır tıkır yürüdüğünü' vurguladı. 

Atalay, 1 Eylül Pazartesi günü yeni hükümetin programının TBMM'de okunduğunu, yarın da bununla ilgili görüşmeler olacağına dikkati çekerek, dünkü MYK'da bunun da gündeme geldiğini, başka partilerle küme başkan vekillerinin görüştüğünü belirtti.

Program üstünde AK Parti Grubu hesabına Grup Başkan Vekilleri Mustafa Elitaş ve Naci Bostancı'nın, hükümet hesabına da Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın konuşacağını belirten Atalay, 8 Eylül Cumartesi günü de güven oylaması yapılacağını anımsattı.

Daha öncelikle Meclis'in 3 gün çalışması hakkında karara varıldığını belirten Atalay, dünkü MYK'da bununla ilgili bilgi sunduğunu söyledi.

Torba Yasa Tasarısı

Atalay, TBMM'nin daha öncelikle 7 Eylül'de Torba Yasayı görüşmek için toplantıya çağrıldığını fakat CHP'nin inanılmaz kongresi itibarıyla tarihin 8 Eylül'e çekildiğini anlatım etti.

Meclisin kısa bir tatil yaptığını, Torba Yasa sonrası biraz daha tatil vakti olacağını kaydeden Atalay,  '1 Ekim'de Meclis normal toplantısına başlıyor, yeni yasama yılı toplantısına. Ama arkasından kurban bayramı tatili var, zaten orada bölünmeler var. Yani şöyle böyle Ekimin 12'sine kadar Parlamento'da aşırı seri bir meslek olamayacak. Dolayısıyla bizim düşüncemiz, planımız şu anda  8'inde 9'unda en geç Meclis'te Torba Yasa tamamlansın, ondan sonra da milletvekillerimiz tatile girmiş olsunlar ve bu tatillerini kurban bayramıyla birleştirmiş olsunlar' dedi.

Torba Yasa Tasarısı'nın bir an öncelikle yürürlüğe girmesi hakkında toplumsal bir beklenti olduğunu, dolayısıyla bunun bir an önce çıkarılması gerektiğini dile getiren Atalay, söz konusu yasanın kapsamı içinde 40 bin muallim atamasıyla ilgili kadro tahsisinin yanı dizi madencilerle ilgili düzenlemeler bulunduğunu söyledi.

Torba Yasa'nın çıkarılması konusunda muhalefete de vazife düştüğünü anlatım eden Atalay, politika kurumunun toplumsal beklentileri gidermek, karşılamak, talepleri dinlemek ve yerine getirmek zorunda olduğunu vurguladı.

Atalay, 'Muhalefet partileriyle ortak bu toplumsal beklentiyi karşılamak istiyoruz. Onlarla da bugün bu biçimde görüşmeler oluşmuş olacak' dedi. 

CHP Kongresi

CHP'nin hafta sonunda yapılacak kongresiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Atalay, muvaffakiyet diledi.

Anamuhalefetin demokrasiler için önemine gösteren Atalay, kongreden daha canlı ve Türkiye demokrasisi için dirayetli bir Anamuhalefet partisinin kendi sorunlarını da çözmüş şekilde çıkması temennisini dile getirdi. 

Atalay, bu kongreyi yakından izlediklerini, Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın buraya AK Parti'yi temsilen katılacağını bildirdi.

AK Parti Olağan 5. Kongre takvimi 

Olağan 5. Kongre takviminin de MYK'da görüşüldüğünü bildiren Atalay, 'Olağan 5. Kongre takvimimizi başlatıyoruz' dedi.

Atalay, geçen hafta Merkez Karar Yönetim Kurulunun (MKYK) bu konu ile alakalı Merkez Yürütme Kuruluna yetki verdiğini, MYK'nın da bu süreci başlatması için Örgüt başkanlığına vazife verdiğini söyledi.

 Bugün Örgüt başkanlığının tüm teşkilatlara bu duyuruyu yaptığını anlatım eden Atalay, olağan kongrelere, öncelikle beldelerden başlayarak illere kadar tüm kongreler tamamlandıktan gidildiğini anımsattı.

Atalay, 15 Eylül 2014 Pazartesi seçim sürecinin başlatılacağını, takvimin belirlendiğini dile getirerek, 16 Eylül Salı günü delege dağılım listelerini ilan edeceklerini söyledi.

Belde kongrelerinin 1 Kasım'da  başlayacağını ve 16 Kasımda tamamlanacağının altını çizen Atalay, şu ayrıntıları verdi:

'Ekim ayında daha aşırı delege seçimleri olacak. 11-30 Ekim arasında. Delege seçimleri politik partilerde aşırı önemlidir. Delege seçimlerinin tamamlanmasından sonra da 1 Kasım'dan itibaren 1-16 Kasım şehir kongrelerimiz yapılacak. 1 Kasım-31 Aralık beldesi olmayan ilçe kongrelerimiz yapılacak.15 Kasım- 31 Aralık beldesi bulunan ilçe kongrelerimiz yapılacak ve 22 Kasım Cumartesi günü de il kongrelerimizi başlatmış olacağız. İlk kere buradan teşkilatlarımıza da sizler aracılığıyla duyurmuş oluyoruz. 22 Şubat 2015 Pazar günü de il kongrelerimizi tamamlamayı planlıyoruz. Biraz hızlandırılmış bir takvim sebebi ise seçim mevcut sonrasında dolayısıyla Şubat ayının 22'sinde kongrelerimiz tamamlanmış olacak. Kongreler şunun için önemli, partinin tüm mekanizmalarının bir dinamizm içine girmesi söz konusu. Bütün teşkilatların ya tekrardan seçilmesi yahut seçimle yenilenmesi. Şu süreçlerde bir takım teşkilatlarımızda değişiklikler olmuştu, görevden düşme, görevden alma gibi. Bunların da kongrelerde seçimli duruma gelmesi bizim için esastır. dolayısıyla umumi seçim öncesi tüm kongrelerimizin yapılması ve tüm teşkilatlarımızın seçimle gelmiş teşkilatlar olması bizim için önemli. 2015 son baharında bir tarihte de Olağan 5. Kongremiz oluşmuş olacak.'

AK Parti'nin Türkiye genelinde teşkilatı aşırı geniş bir parti olduğunu, bütün beldelerde, ilçelerde, kentlerde teşkilatı bulunduğunu kaydeden Atalay, '81 il, 970 ilçe, 396 belde, 31 bin 734 mahalle ki mahalleler önemli, delege seçimleri biliyorsunuz mahalle bazında ve köy bazında olmakta ve 18 bin 337 köyde delege seçimlerimiz ve kongrelerimiz olacak' ifadesini kullandı.

Nüfusu 5 binin altında bulunan beldelerde kongre yapılmadığı için 36 beldede kongre yapılacağını kaydeden Atalay, bununla ortak  970 içenin hepsi ve 81 ilde teşkilatları bulunduğunu ve tümünde kongre yapılacağını söyledi.

Atalay, AK Parti Teşkilat Başkanlığının bugün teşkilatlara ova yazdığını, 5 alanda derhal toplantılara başladığını, bölge toplantılarının 11 Eylülden itibaren yapılacağını, teşkilatların bilgilendirileceğini ve seri dinamik sürece girileceğini bildirdi.

Bu konu ile alakalı bir takım ilkeler getirdiklerini, Örgüt başkanlıklarına yahut teşkilatlara seçilecek insanların ilk umumi seçimde milletvekilliğine namzet olmayacağını belirten Atalay, bunların düşünülerek namzet olunması gerektiğini söyledi.

Atalay, şunları kaydetti:

'Biz umumi şekilde Örgüt şekilde aşırı dikkatli çalışırız. Mevzuatımız aşırı olgunlaşmıştır. Her atacağımız her adımın prensipleri bellidir. Dolayısıyla Türkiye genelinde aşırı disiplinli bir partiyiz. Büyük bir aileyiz. İnşallah bu kongrelerimizle daha da büyümüş olacağız ve o heyecanla 2015 seçimine gideceğiz diye düşünüyoruz. Dünkü MYK'nın en önemli konusu buydu. Uzunca detayları çalışıldı, nihai kararlar verildi. Bu il kongrelerimizle vesaire ile alakalı daha detay takvimler ileride sizlerle paylaşılır. Şöyle de planlıyoruz, bilhassa il kongrelerinin kocaman bölümüne yeni Genel Başkanımızın da katılmasını doğrusu arzu ediyoruz, o yönde planlamalar yapmaya çalışacağız.''

Çözüm süreci

Atalay, konuşmasının ardından gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Bir matbuat mensubunun ''HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin IŞİD ile savaşan PKK'ya silah verebileceği yönünde bir İzah yaptı, siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine, Atalay ''Öyle bir şey sayın Demirtaş'ın bir düşüncesidir. Benim çok buna yanıt vermeme lazım yok'' yanıtını verdi.

Hükümetteki değişim nedeniyle, çözüm sürecine ait yol haritasında bir gecikme olup olmayacağının sorulması üzerine, Atalay,  bugün hükümet sözcüsü Bülent Arınç ile  sabah bir toplantılarının olduğunu hatırlatarak, bu konuları biraz paylaştıklarını, bundan sonra da haftada bir biraraya geleceklerini söyledi.

Atalay, ''Hem gruptan bir arkadaşımız, hem hükümet, hem parti şekilde bu konuları üçlü paylaşacağız. Bizim bir zaten ortak üslup toplantımız oluyordu, onu devam ettirmiş olacağız. Sanıyorum buradan da  Mehmet Ali Şahin bey, Hukuki, Siyasi İşler Başkanımız da katılacak. Şimdi natürel bundan sonrasında olasıdır olabildiğince hükümetle ilgili sorularla hükümet sözcüsünün yahut ilgili Bakanın detaylı, daha  ayrıntılı cevap vermesi tercihimizdir.'' dedi. Atalay, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bu konu, tabi çözüm süreci benim konum bulunduğu için şunu söyleyeyim: Çözüm süreci ile alakalı biliyorsunuz,  atılabilecek en ileri adım TBMM'den bir yasanın çıkmasıydı ve  bu hukuk çıktı. Türkiye Cumhuriyeti devleti çözüm sürecine ne kadar ciddiyet verdiğini göstermiş oldu. Çözüm süreci arasında yapılacakları da o yasa arasında belirledi. Orada yetkilendirmeleri de yaptı. Yetki, Bakanlar Kurulu'ndadır, Bakanlar Kurulu bu konularda görevlendirmeler yapacaktır. Ondan sonra da bu işi yürütülenler olarak, o yasanın öngördüğü biçimde biz bir yol haritası çalışması başlattık ve o devam ediyor. O  çalışma devam ediyor. Daha kocaman kongremizden 5 gün önce, biz gene benim başkanlığımda toplandık. Şimdiki Başbakanımız,o süre Dışişleri Bakanı şekilde sayın Davutoğlu da katıldı, ilgili arkadaşlar da katıldı. Yol haritasının zaten gene üstünde çalıştık. O çalışılıyor, tamamlanmadı, o bitecek, kurumlarımızla paylaşılacak. Bakanlar Kurulu ile görüşülecek, muhataplarla görüşülecek. Oradaki takvimi de şöyle görmek lazım, bir düşünce olarak, belki bir beklenti olarak, temenni olarak, yani Meclis açılmadan, 1 Ekim'den önce, Eylül sonuna kadar, bir yol haritası çıkarılabilirse iyi olacak. Benim kendi ifademdir o. Yoksa kesinleşmiş tarihler verme yönünde değil o. Ama hukuk çıktıktan sonra yaz dönemini daha aşırı yol haritası ve fiil planı çalışması halinde biz planladık. Şu anda da bir aksama olmaz''

Atalay, Başbakanın bizzat bu işin koordinasyonunu üstlenmesinin önemli olduğunu belirterek, ''Ne kadar ciddiyet verileceğinin bir ifadesidir. İlgili arkadaşlarımız şu anda zaten bu çalışmanın içindeydi, önceden buyana de içindeydiler. Dolayısıyla ben burada hiç bir aksama görmüyorum. Esasen hukuk çıktıktan sonra, ki Meclis'in yüzde 80'inin desteği ile çıkmıştır,  bu konu ile alakalı bundan sonra da bir zaaf olmaz. Bunu biz aşırı ciddiye alıyoruz, bu yürüyecektir'' ifadesini kullandı.

Bir başka soru üstüne de çözüm sürecine ait yol haritasının üstünde çalışıldığını bitmediğini yineleyen  Atalay, bütün kurumlarla da paylaşılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığının taşınması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının AOÇ'ta yapılan yeni binaya taşınmasına ait sözlerinin sorulması üstüne Atalay, bunların bir mekan paylaşımı olduğunu anlatım etti. Atalay şunları kaydetti:

 ''Yeni bir tesis düzenlendi oraya , aşırı güzel bir tesis. Bütün yeni teknolojiyi içeren, yeni meslek şartlarını taşıyan  bir tesis.  Böyle bir karar verilmiş, hepsi bizim mekanımız, hepsi değerli. Hükümetin Cumhurbaşkanımızla ortak verdikleri bir karardır. Benim aşırı burada değerlendirme yapmam da doğrusu gerekmiyor. Başkentimizde mekanlar paylaşılır,  mekanların kıymeti kaybolmaz. Çankaya herzaman bir değere sahiptir. Çankaya Köşkü, Çankaya.. Orasının biliyorsunuz müze niteliği de vardır. Onlar gene tabi değerini korur. Ama yeni meslek mekanı şekilde sayın Cumhurbaşkanımız yeni yapılan binayı tercih etmiş oldu, yeni açıklamasıyla. Zaten kendisinin de biliyorsunuz, ifadesi var, 'yeni dönem, yeni teamüller oluşturacağım, yeniler olacak' diye. Dolayısıyla yenilerden biri şekilde bakabiliriz.''

Arazinin ne benzeri bir kullanım piyasası olacağının sorulması üstüne de Atalay, ''Hepimiz görelim, ben de o detayda size doğrusu hata bilgiler eda etmek istemem'' dedi.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku