Gündem:
AK Parti seçim startını verdi

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, 2015 umumi seçimlerine ilişkin, '15 Eylül 2014 Pazartesi günü seçim sürecini başlatıyoruz, takvimimiz belirlendi' dedi.

Atalay, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği matbuat toplantısında dün akşam yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısına ait açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin fazla fazla seri bir değişim geçirdiğini söz eden Atalay, 'Bu kısa zaman içerisinde hem Cumhurbaşkanı devir- teslimi oldu, Türkiye’ye yakışır Cumhurbaşkanlığı makamına yakışır, ben ve sizler 2007 yılında gene 28 Ağustos’ta 11. Cumhurbaşkanımızın nasıl seçildiğini ve Köşke nasıl gittiğini biliyorsunuz. 10. Cumhurbaşkanımız sessizce gitmişti. Bundan sonra fazla fazla programlı, görkemli, Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır bir merasim yapıldı. Genel Başkanımız değişti, inanılmaz kongre yaptık, hükümet yenilendi, MYK’da değişiklikler oldu. Adeta takvim tıkır tıkır yürüdü, yürümeye devam ediyor' diye konuştu.

Yarın saat 14.00’te hükümet programı üstünde görüşmelerin olacağını ve dünkü MYK toplantısında bunun da gündemde olduğunu belirten Atalay, Cumartesi günü 14.00’te itimat oylamasının yapılacağını hatırlattı. Dün akşam MYK toplantısında AK Parti küme başkanvekillerinin yapılacak 3 gündelik Meclis çalışmasıyla ilgili bilgi sunduklarını belirten Atalay, 'Daha evvela 7 Eylül’de Meclis’in Torba Yasa’yı görüşmek üzere toplantıya çağrılması kararlaştırılmıştı. Ana muhalefet partisinin kongresi de göz önüne alınarak bu konu 8 Eylül’e çekilmiş oldu. Yani Pazartesi günü için AK Parti Grubu Meclis’i toplantıya çağırıyor. 1-2 anlaşma da var' dedi.

'TORBA YASA MECLİS’TEN EN GEÇ 8-9 EKİM’E KADAR ÇIKACAK'

Torba Yasa hakkında Meclis’te daha evvela görüşmelerin yapıldığını hatırlatan Atalay, 'Meclis kısa bir tatil yapmış oldu, kısa zaman sonra tekrar toplantıya çağrılıyor lakin Torba Yasa’dan sonra önümüzde bir tutar tatil vakti var. Normalde 1 Ekim’de Meclis yeni yasama yılı toplantısına başlıyor, ardında Kurban Bayramı tatili var, zaten orada bölünmeler var. Yani Ekim’in 12’sine kadar parlamentoda fazla fazla seri bir iş olamayacak. Bizim planımız Torba Yasa en geç 8-9 Ekim’de tamamlansın. Ondan sonra milletvekillerimiz tatile girmiş olsunlar' ifadelerini kullandı.

Atalay, şunları kaydetti:

'Torba Yasa’nın gündeme alınmasıyla ilgili içerisinde neler, ne için acele ediyoruz, Meclis’i inanılmaz toplantıya çağırıyoruz? Muhalefetle de bugün bunu küme başkanvekillerimiz görüşüyorlar. Büyük toplumsal beklentiler var. Deklare edildi, beklentiler oluştu, kiminin vakti geçiyor. Dolayısıyla bu yasanın seri bir biçimde çıkması gerekiyor. Beklentilerin neler bulunduğu biliniyor. Her şeyden evvela 40 bin muallim ataması var. Okullar açılıyor, muallim atamalarının bir an evvela yapılması gerekiyor. Bu kadro tahsisi de yasayla olmakta ve Torba Yasa içinde. Soma’daki kazadan sonra hem sektörde çalışanlara hem çoğunlukla Soma hakkında hususlar var. Borç ertelemeleri yada yapılandırılmaları bunun şeklinde konular var. Yani fazla fazla geniş cemiyet kesimlerini ilgilendiren hususlar var. Bu beklentileri karşılamak istiyoruz. Bu sırf iktidar partisinin işi değil, tıpkı sürede muhalefet partilerinin üstünde toplumsal bir baskı. Muhalefet partileriyle müşterek bu toplumsal beklentiyi karşılamak istiyoruz. Onlarla da bugün bu görüşmeler oluşmuş olacak.'

'CHP’YE KONGREDE BAŞARILAR DİLİYORUM'

Bu hafta sonu temel muhalefet partisi CHP’nin inanılmaz kongresinin yapılacağına gösteren Atalay, 'Başarılar diliyorum. Ana muhalefet partileri demokrasilerde fazla fazla mühim bir noktayı var. Bazen politika bilimi literatüründe iktidarın ½ si bunun şeklinde dahi anlatım edilir. Dolayısıyla daha diri Türkiye için daha dirayetli bir temel muhalefet partisi kongreden çıkar. Kendi iç sorunlarını çözmüş olarak. Kongreyi yakından izliyoruz. Arkadaşlarımız katılacaklar. Sosyal İşler Başkanımız Öznur Hanım ve Adalet Komisyonu Başkanımız Ahmet İyimaya kongreye katılacak' dedi.

'OLAĞAN 5. KONGRE TAKVİMİMİZİ BAŞLATIYORUZ'

'Olağan 5. Kongre takvimimizi başlatıyoruz' diyen Atalay, 'Geçen hafta MKYK bu konu hakkında MYK’ya yetki vermiş, bir karar almıştık. Şimdi de MYK şekilde biz bu süreci başlatması için Örgüt başkanlığımıza vazife verdik. Bu süreçler tamamlanmış oldu. Bugün Örgüt başkanlığımız tüm Örgüt başkanlıklarımıza bu duyuruyu yapıyorlar' diye konuştu.

Parti içerisinde cumhurbaşkanlığı seçimi, umumi başkan değiştirmek ve iri kongrenin yürütüldüğünü dile getiren Atalay, parti tüzüğüne çalışmaların normal şekilde yürüdüğünü belirtti. Atalay, şöyle devam etti:

'Hiçbir şey aksamıyor, tıkır tıkır yürüyor. Şimdi 5. Olağan Kongremize hazırlık derken evvela beldelerden başlayarak, en küçük birimlerimizden illere kadar tüm kongrelerimizi tamamladıktan sonra iri kongreye gitme umumi bir yöntem. 15 Eylül 2014 Pazartesi günü seçim sürecini başlatıyoruz, takvimimiz belirlendi. 16 Eylül’de de delege dağılım listelerinin ilanıyla başlayacağız. 20 Eylül Cumartesi günü delege seçmen listelerinin ilanı yapılacak ve ilk şehir kongrelerine 1 Kasım’da başlayacağız, 16 Kasım’da tamamlıyoruz. 11-30 Ekim içerisinde delege seçimleri olacak. Delege seçimleri yapılmasından sonra 1-16 Kasım şehir kongrelerimiz yapılacak. 1 Kasım-31 Aralık beldesi olmayan ilçe kongrelerimiz yapılacak. 15 Kasım-31 Aralık beldesi bulunan ilçe kongrelerimiz yapılacak. 22 Kasım Cumartesi günü il kongrelerimizi başlatacağız. 22 Şubat 2015 Pazar günü ilk kongrelerimizi tamamlamayı planlıyoruz. Biraz hızlandırılmış bir takvim. Çünkü seçim mevcut sonrasında. Şubat ayının 22’sinde kongrelerimiz tamamlanmış olacak.'

'2015’İN SONBAHARINDA OLAĞAN 5. KONGREMİZ YAPILACAK'

Partinin tüm mekanizmalarının bir dinamizm içerisine gireceğini belirten Atalay, 'Bütün teşkilatların ya tekrar seçilmesi yada seçimle yenilenmesi, şu süreçlerde kimi teşkilatlarımızda değişiklikler olmuştu, görevden düşme, görevden alma bunun şeklinde bunların da kongrelerle seçimli bir duruma gelmesi bizim için esastır. Dolayısıyla umumi seçim öncesi tüm kongrelerimizin yapılması ve tüm teşkilatlarımızın seçimle gelmiş teşkilatlar olması bizim için önemli. 2015’in sonbaharında bir tarihte Olağan 5. Kongremiz oluşmuş olacak' diye konuştu.

Atalay, AK Parti’nin Türkiye genelinde teşkilatı fazla fazla geniş bulunan bir parti olduğunu vurgulayarak, 81 il, 970 ilçe, 396 belde, 31 bin 734 mahalle, 18 bin 337 köyde delege seçimleri ve alelade kongrelerin yapılacağını açıkladı. Teşkilat başkanlarının kongre hakkında AK Parti teşkilatlarına yazılarını yazdığını ve 11 Eylül’den sonra 5 alanda toplantılara başlayacağını belirten Atalay, 'Hızlı ve dinamik bir sürece girmiş oluyoruz. Hem bu vesileyle ilçe il kongrelerine parti yöneticilerimiz, bakanlarımız, milletvekillerimiz de katılacak. Yeni bir canlılık olacak, partimizde olacak. Bütün teşkilatlarımıza hayırlı olsun diyorum. Başarılar diliyorum' dedi.

'YENİ GETİRDİĞİMİZ İLKELER VAR'

Atalay, 'Getirdiğimiz kimi ilkeler var. Onları Örgüt başkanlığımız yazıyor. Bu seçimde Örgüt başkanlıklarımıza namzet olacak bireyler ve seçilen bireyler ilk umumi seçimde milletvekilliğine namzet olmayacak halinde kısıtlarımız var. Yani onları da düşünerek herkes vazife alacak, namzet olacak, seçilecek. Biz Örgüt şekilde fazla fazla dikkatli çalışırız, mevzuatımız fazla fazla olgunlaşmıştır, atılacak her adım bellidir. Türkiye genelinde fazla fazla disiplinli, fazla fazla iri bir aileyiz, kongrelerimizle daha da büyümüş olacağız. O heyecanla da 2015 seçimine gireceğiz diye düşünüyoruz. Dünkü MYK’nın en mühim konusu buydu. Uzunca detayları çalışıldı. Nihai kararlar verildi. Özellikle il kongrelerinin iri tarafına yeni umumi başkanımızın katılmasını istek ediyoruz. O yönde planlamalar yapacağız' açıklamasında bulundu.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku