Gündem:
Bakan Yılmaz, enerji santrali açtı

Haberazim.com Gündem haberleri

Çeşitli tetkiklerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere hususi uçakla Sivas'a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı Sivas Nuri Demirağ havaalanında il protokol üyeleri karşıladı. Bakan Yılmaz, daha sonra Kangal-Gürün ilçeleri arasına kurulan Kangal Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını gerçekleştirmek için alana geçti. Açılış programına Bakan Yılmaz'ın yanı sıra, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, Sivas Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İl hususi İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Gürün Kaymakamı Kürşat Güleryüz, Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, firma yetkilileri ve fazla fazla sayıda yurttaş katıldı. Açılışta konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye'nin en iri ihtiyacının enerji olduğunu anlatım etti. Türkiye'de cari açığın olduğunu ve enerjiyi dışarıdan aldıklarını belirten Bakan Yılmaz, 'Enerjiyi çeşitlendirip cari açığımızı düşürmek öncelikli gereklerden birisi. Enerjide çeşitliliği artırmak ve enerjide kendi kendimize yeterli bir duruma gelmek. Türkiye büyüyor, gelişiyor büyüyen ve gelişen Türkiye'nin en fazla gereksinim duyduğu şey enerji. Enerji yok ise üretim yok, üretim yok ise gelişme yok. Enerji olmazsa hiç bir şey olmaz. Enerji zamanımız dünyasının en stratejik sahalarından birisidir. Ortadoğu ateş çemberine dönmüşse, Şayet her yerde kavga varsa bilinki bu kavganın bir sebebi de Ortadoğu'nun enerji kaynağı olmasındandır. Eğer Ortadoğu enerji kaynağı olmasaydı o süre bilin ki bu kavgaların hiç bir tanesi yapılmazdı. Bizim dönemimizde yeterli seviyede elektrik enerjisi üretim kapasitesi oluşturulmasına, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarının üretiminin ve dağıtımının verimlilik arasında yapılmasına iri ciddiyet verdik' dedi.

DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAMIZ LAZIM

Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerinden bahseden Bakan Yılmaz şunları söyledi: 'Türkiye’yi 10'uncu iri iktisat yapmak, dünya bünyesinde bunu yapabilmek için enerjide canlı olmamız lazım, enerjide kendine yeterli bir duruma gelmemiz lazım, enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız lazım. Bu nedenden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimi teşvik etmeye başladık. Enerji verimliği stratejisini hazırlayarak uygulamaya koyduk. Bu çerçevede önümüzdeki devirde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst kurda değerlendireceğiz. Hükümet şekilde enerjide dışa bağımlığı azaltmak için, enerji kaynaklarında çeşitliliği artırmak en ciddi önceliğimizdir. Bugün ortaya çıkan bu eserde kararlığımızın neticesidir.'

ENERJİ KAYNAĞI ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTIRMAK ZARURETTİR

Enerjide dışa bağımlılığı azalttıkları ölçüde tam müstakil yurt olacaklarını ifade eden Bakan Yılmaz, 'Bu konu ile ilgili siyaset ve strateji üretmek için ilgili kurumlarımız çaba göstermektedir. hususi sektörümüz kendi üstüne düşeni yapmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma için enerji arz güvenliğini sağlamamız gerekmektedir. Petrol ve doğalgaz bunun şeklinde fosil bazlı enerji kaynakları biliyorsunuz ki Türkiye'de bulunmaz yada fazla fazla az. Bizim bunun şeklinde devletlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından azami faydalanmamız lazım. Türkiye her sene 120 milyon ton petrole eş paha enerjiye gereksinim duymaktadır. Petrol varlığımız bu gereksinimi karşılamaktan hepimizin bildiği bunun şeklinde fazla fazla uzaktır. Üreten ve büyüyen Türkiye'nin enerji ihtiyacının fazla fazla iri bir kısmı petrol ve doğalgaz ithalatıyla karşılanmaktadır. Bu ihtiyaçlarımızı Rusya'dan, İran'dan, Cezayir'den, Nijerya'dan alıyoruz. Bunu gittikçede çeşitlendirmek istiyoruz. Üretirken ve büyürken petrol ve doğalgaza bulunan gereksinimde artmaktadır. Bu bağımlılığı azaltmak ve enerji kaynağı çeşitliliğini arttırmak, tıpkı sürede hariç ticaret açığımız arasında dengemiz arasında bir zarurettir' ifadelerini kullandı.

RÜZGAR SANTRALLERİ SAYESİNDE 600 MİLYON DOLAR AZ DOĞALGAZ İTHAL ETTİK

Rüzgar santralleri yardımı ile 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğalgaz ithal edildiğini ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, '2023 hedeflerine ulaşmak ve kalkınma projelerinde yer sektör politikaların daha etken kullanılması amacıyla ilk kez 10'uncu Kalkınma Planı'nda 25 öncelikli dönüşüm programı belirledik. Belirlenen öncelikli dönüşüm programları bünyesinde bu yatırımlarda ilgili olanlardan üretimde verimliliğin yoğunlaştırılmasını programladık. İthalata bulunan bağımlılığın azaltılmasını programa aldık. Her bölgede yurtiçi tasarrufları artıracağız ve israfı da önleyeceğiz. Enerji sahasında da israfı önlememiz lazım. Yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programımız mevcut ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi programımız var. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik enerji olmamış maddeleri ve jeotermal fon arama yatırımları için ayrılan kaynakları ciddi oranda da arttırdık. Cari açığı daha düşük seviyelere indirmek ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payının artırılmasına ve nükleer santrallerin kullanılmasına yönelik çalışmada başlattık. Türkiye'yi bir enerji ağının kesişme noktası yapıyoruz' dedi.

TESİS, 150 BİN NÜFUSLU BİR KENTİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Türkiye'nin en iri yel enerji santrallerinden birisini açtıklarını belirten Bakan Yılmaz, 'Bu tesis, 128 megawattlık kapasitesiyle Türkiye'nin en iri santrallerinden birisidir. Bugün onun 3'te birtanesini açıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene art kalan kısmı de tamamlanacak. Yaklaşık 180 milyon avro kazanç bedeliyle tamamlanacak. Ve o süre bu Kangal'ın nesi mevcut denildiğinde, Kangal'ın rüzgarı da nakit ediyor diyeceğiz. İşte Gürün'den Kangal'a doğru esen, Kangal'dan Gürün'e doğru esen yel da nakit ediyor diyeceğiz. Birinci bazda öngörülen üretimin 38 bin haneyi yani 150 bin nüfuslu bir kentimizin gereksinim duyduğu elektriği karşılayacaktır. Bu tıpkı sürede yılda takribî 55 bin ton karbon salınımı da önleyerek çevreninde kirlenmesini engelleyecektir' diye konuştu.

Konuşmaların arkasından Bakan İsmet Yılmaz ve beraberindekiler açılış kurdelasını keserek santralin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra tesis bölgesine fidan diken Bakan Yılmaz, Gürün ilçesine devinim etti.

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku