Gündem:
Başarıya Ulaşma ve Koçluk
Gerçek anlamdakibaşarı, yaptığı her şeyde mümkün olan en mükemmel seviyeye erişebilmesine bağlıdır. Peter Senge Beşinci Disiplin ismini verdiği eserinde “kişisel mükemmellik” terimi ile ilgili açıklama yaparken, NLP de bu mükemmelliğe nasıl ulaşılacağı üzerine odaklanır.
 
NLP, kişi için gerekli olan beceriye özgü mükemmellik terimini doğru bir şekilde tanımlayabilmeyi sağlar ve kişiye bu beceriler konusunda ustalık düzeyine ulaşabilmesi için kişisel hayat alanı içerisinde izlemesi gereken yolun haritasını sunar.
 
Bilgi çağı olarak adlandırılan 21 nci yüz yılda çok yoğun bir şekilde bilgi yağmuruna yakalanan insanımız en kısa yoldan gerekli bilgiye ulaşabilme ve bu detayları içselleştirilerek kabiliyet seviyesine çıkarabilmek amacıyla maddi ve içsel kaynaklarını harcamaktadır. Bahsedilen bu seviyelere; zihinsel potansiyelimizi ve kişisel kabiliyetlerimizi en etkin ve verimli bir halde kullanarak ulaşmamızı önerme ve teknikleri ile NLP sağlamaktadır.
 
Yaşam koçluğu; bireyin gözlerini kapatarak düş kurmaya başladığında, hayatı içerisinde bulunan tüm alanlarda nasıl yaşamak istediğini düşünmesi ile adım atar. Kişinin yaşam koçu; imgesel kurulan ve yaşanmak istenen yaşamın mümkün olduğunu, buraya ulaşmak için tam olarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği mevzusunda kişiye destek olur. Gerçekte birey kendi kişisel hedeflerine ulaşmak için yolculuğa başladığında kısaca hayalleri için bir şeyler yapma çabası içine girdiğinde daha mutlu ve huzurlu olup hedefine kararlı bir şekilde ilerleyecektir.
 
Koçluk eğitimi öncelikle bir farkındalık elde etme çalışması şeklinde tanımlanabilir. Koçluk süreci bireylerin hem iş hayatları, hem özel yaşamları hem de sosyal hayatları üzerinde ciddi düzeyde etkili olan bir süreçtir. Koçluk eğitimi insanı bir bütün olarak ele alır ve hayatın her alanı içerisinde bulunan dengeyi sağlamayı hayatımızın bütün alanlarına yansıtmayı hedeflemektedir.
 
Koçluk eğitimi temelinde koç ve danışan arasındaki uyum, koçluk seansları içerisinde üzerinde durulması planlanan konunun tespit edilmesi, güçlü, doğru ve zamanında sorular sorarak danışanın cevapları kendi içerisinde bulmasını sağlama, seans ve danışan gizliliği, danışanla güven oluşturma ve karşı tarafı en iyi şekilde odaklanarak dinlemek vardır. Koçluk eğitimi, ihtiyacı olan tüm kaynakların danışanın içinde olduğu temeline dayanır. Bu açıdan değerlendirildiği zaman bireyin ihtiyaç duyduğu bütün kaynakların gün yüzüne çıkarılması koçluk eğitimi çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Koçluk, Koç ve Danışan konumundaki bireyin birlikte ve uyum içerisinde yürüdüğü profesyonel bir yol arkadaşlığıdır.
 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku