Gündem:
Başbakan Davutoğlu,Hacı Bektaş-i Veliyi ziyaret etti ve Aşure Dağıttı
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, nevşehir hacıbektaş'da Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğinin düzenlediği 4. Aşure Günü programına katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Din Kültürü ve Ahlak dersleri eğer herhangi bir mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa, gerçekten bu dersleri kaldıralım." dedi.


ALEVİ DEDELERİ TARAFINDAN KARŞILANDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinden Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından organize edilen 4. Aşure Günü programına katıldı. Eşi Sare Davutoğlu ile ilçeye gelen Davutoğlu, Alevi dedeleri tarafından karşılandı. Kültür Merkezi'nde davetlilere hitap eden Başbakan Davutoğlu, "Muharrem ayının bereketiyle, bu toprakların aşkı Hacı Bektaş Veli'nin topraklarında bizleri bir araya getirenlere teşekkür ediyorum." dedi.

SÜNNİ TÜRK AİLEDEN GELİYORUM

Başbakan Davutoğlu, "Ben Başbakanlık görevini alırken, köken itibariyle, pirlerden gelen Türkmen boylarından gelen Sünni Türk aileden geliyorum. Başbakanlık yaparken ben sadece Türkiye Cumhuriyeti devletinin Başbakanıyım ve bütün vatandaşlarım hiçbir ayrım olmadan benim önümde eşit. Nasıl bir hâkim, hükmederken gözleri kapalıdır, bir devlet adamı da politika belirlerken, hükmederken, kendi etnik mezhebi kimliğini unutarak konuşmalı. Karşı tarafa bakarken de o kimliği görmemeli. Bizim geleneğimiz birçok farklı kültürün iç içe yaşadığı bir gelenektir" dedi. Vatikan'da katıldığı bir toplantıda yaşadıklarını anımsatan Başbakan Davutoğlu, Bağdat gibi, Şam gibi, İstanbul gibi İslam şehirlerini örnek göstererek hoş görü ortamından bahsetti.

AYRIM GÖZETİRSENİZ MEŞRUİYETİNİZİ KAYBEDERSİNİZ

Bu zihniyet devrimi esas olarak en temel meseledir. Vatandaşlar arasında ayrım gözettiğiniz anda meşruiyetinizi kaybedersiniz. Devletin görevi, vatandaşların mal, can, nesil, akıl emniyetlerini korumak üzere her türlü tedbiri almaktır. Geçmişte yaşanan bütün olayların, Kahramanmaraş, Gazi, Çorum olayları, Sivas'ta Madımak veya Başbağlar'da, katledilenler hepsi aslında bu topraklara kurulan tuzağın sonucunda o akıbetle karşılaştılar. Biz bu ülkenin çocuklarıyız, eşit vatandaşlarıyız ve eşit vatandaşları olarak kalacağız iradesini göstermemiz lazım.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ

Eğer üzerinde beraber çözeceğimiz meseleler varsa bunları çözeceğiz. Hiçbir problemin üstünü örtmeyeceğiz. Alevi yazılı geleneği, muhafaza etmek bizim için en temel vazifedir. Sözlü geleneği yazılı hale dönüştürmek, hepimizi için. Onlarca Alevi- Bektaşi geleneğini klasiğini yayınladık, yayınlamaya devam edeceğiz. Alevi dostlarımıza bir dost ve Akademisyen kimliğimle söylüyorum, bütün gelenekleri, sosyal kültürü yazılı kültüre aktarıp yeni nesile tanıtmak lazım. Tanıtmak lazım ki Alevilik ve Bektaşilik bu toprakların asli unsurudur, öz unsurudur, marjinal bir unsuru değil asli unsurunun içindedir. Tanıtmak lazım ki başkaları Alevilik Bektaşilik geleneği üzerinden bir takım yanlış kanaatlere, Ali'siz, Hüseyin'siz, Ehli Beyt'siz, Hoca Ahmet Yesevi'siz bazı çizgilere kaymasınlar. Hacı Bektaş-ı Veli'yi herkese okutmak lazım, Alevi Sünni ayrımı yapmadan ki Hacı Bektaş-ı Veli ne Alevi'dir ne Sünni'dir, Hacı Bektaş-ı Veli her şeyden önce bir Ehl-i Beyt yolcusudur ve bir insandır. Gerçek anlamda insanı kamil yolunda bir insandır. O mertebede bir insandır. Hepimizin söyleyeceği değerler var.

İşte burada Din Kültürü ve Ahlak derslerine kısaca girmek istiyorum. Eğer herhangi bir mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa, gerçekten bu dersleri kaldıralım. Aşağılanıyorsa, kötüleniyorsa, ötekileniyorsa; deniyorsa ki 'şu mezhepten olan dinin dışındadır, şu dine mensuplar şöyledir' işte o anda nefret kültürü doğar. Ama ben isterim ki her Sünni Hacı Bektaş-ı Veli'yi okusun, her Alevi de Emir Sultan'ı Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi okusun. Bunda bir yanlışlık olduğu kanaatini de taşımam. Bunu da açık yüreklilikle tartışalım, ama tabuları yıkalım zihnimizde. 'Bir şey dini bir öz barındırıyorsa, bu çağdaşlığa ve Aleviliğe aykırıdır' dediğiniz anda o anda dergahtan koparsınız, ikrardan koparsınız.

TABULARI YIKALIM ZİHNİMİZDE

"Eğer her hangi mezhep, din bu derslerde tahkir ediliyorsa gerçekten bu dersleri kaldıralım. Aşağılanıyorsa, kötüleniyorsa, ötekileşiyorsa, deniyorsa ki şu mezhepten olanlar dinin dışındadır, dine mensuplar şöyledir. İşte o anda nefret kültürü doğar. Ben isterim ki her Sünni Hacıbektaş Veli'yi okusun. Her Alevi'de, Emir Sultan-ı, Mevlana Celalettin Rumi'yi okusun. Bundan bir yanlışlık olduğu kanaatini taşımam. Tabuları yıkalım zihnimizde. Bir tahkir varsa öteleme varsa önce ben bundan sorumlu kardeşiniz olarak önce ben müdahale edeceğim. HZ. İsa'dan da bir şey öğretilmeli o derslerde ki öğretiliyor. Hz. Musa'nın 10 emri öğretilmeli ki 'eline, diline, beline sahip çık' denilen o zihniyetin hangi temel dini arka planı olduğunu bilsinler."

MADIMAK İÇİN YAŞAYAN MÜZE TEKLİFİ

"AHİM'in aldığı kararlar olmasa da herhangi bir kurum, kişi, başka bir mezhebi, başka bir meşrebi tahkir ediyorsa bizim nezlimizde büyük bir cürüm işlemiştir. Onun için AHİM'den ders almaya ihtiyacımız yok bizim. Hacıbektaş'ı Veli'yi okuyalım yeter. Onlar söyler toprak gibi mütevazi ol diye. Hep beraber bunları konuşmaya hazırız. Ama son dönemde Din Kültürü ve Ahlak derslerine 103 sayfalık Alevi bölümü eklendi. Yanlışsa değiştirelim, eksikse tamamlayalım ama ben en fazla Alevi öğrencilerimizin bu geleneği tanımaya ihtiyacı olduğuna düşünüyorum, taki birileri karşıtları tezi üretmesinler. Karşıtlık cahillikle başlıyor. Acı hatıralar içimizi yakıyor onun için Madımak Otel'ini kamulaştırdık. Daha iyi hale getirebiliriz. Daha yaşayan bir müze haline getirebiliriz, bunu da teklif ediyorum bu konuda kaygımız yok. Sivaslı kardeşlerimizin de böyle bir kaygısı olduğu kanaatinde değilim. Ne alevi ne Sünni asırlarca bir arada yaşadılar."

TÜRBELERE GİRİŞLERDEN PARA ALINAMAZ

Başbakan Davutoğlu konuşmasına Hacı Bektaşi Veli ve Mevlana türbesine girişlerden para alınmayacağını belirti ve Konyalı olarak bundan ıstırap duyduğunu söyledi. Geçmişte yapılan Alevi çalıştaylarına değinen Başbakan Davutoğlu gerçekleşen en önemli şeyin "iletişim" olduğunu kaydetti.

HER ALEVİ HER SÜNNİ KARDEŞTİR

Bölgede yaşanan etnik çatışmalara dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de bizim zinhar izin vermememiz gereken temel, ortakulağımız bu kategorileri zihinlerimize, gönüllerimize yerleştirmeyelim. Biz her birimiz bütün bu güzel gelenekleri, kendi şahsı hayatında, sosyal hayatın da yaşamaya çalışan omuz omuza vermiş kardeşleriz. Her Alevi her Sünni kardeştir" dedi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğlenceli Sosyal İçerik Platformu
İnternet üzerinde yer alan bilgileri yararlı yönde kullanmak oldukça önem taşıyor. Çoğu insan internet...

Haberi Oku