Gündem:
Bedelli, TBMM'den Geçti
 Bedelli askerlik ve sözleşmeli er ile erbaş başvurularındaki yenilikler, bugün itibariyle TBMM'de askerlik kanununda yapılan yasa ile resmileşti. 

Buna göre, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine  başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek  Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi  yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki  ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18  bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme  tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri  şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine  getirmiş sayılacaklar. 
 
Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik  hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu  hükümlerden yararlanabilecekler. 
   
Sağlık sebepleriyle askerlikten muaf olanlar da yararlanabilecek 
 Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında  verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik  hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli  askerlikten faydalanabilecekler. 
 
Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası'nda açılacak hesaba  yatırılacak. 
 
Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama  kaçağı ve bakayadan dolayı idari adli soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak.  Başlatılmış olanlar sona erdirilecek ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para  cezaları tahsil edilemeyecek. 
 
Sözleşmeli erlikte askerlik yapma şartı kaldırılıyor 
En az ilköğretim ya da yurtdışında dengi okul mezunu olup askerlik  hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk  günün itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli er olarak  başvurabilecek. 
 
Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı  aranmayacak. Söz konusu kişiler, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü  itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olacak. 
 
Askerlik hizmetine devam ederken sözleşmeleri er olarak alınanların ön  sözleşme imzaladıkları tarihe kadarki hizmet sürelerinin tamamı, kalan yükümlülük  süresinin hesabından mahsup edilecek. 
 
Askerlik öncesi sözleşmeli erbaş ve erliğe müracaat edenlerin sevk,  tehir işlemleri ile erbaş ve er olarak yapılan hizmetlerin üçte biri askerlik  yükümlülüğünden sayılacak. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku