Gündem:
CHP'li Bayraktutan: İhale yolsuzluğunu Ankara'da gördüm

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, maden alanlarında ihale yolsuzluğu yapıldığını belirterek, " Ben 25 sene hukukçuluk yaptım. Gidene kadar bu ihale yolsuzluğunu kitaplarda okudum, gittim gördüm nasıl olduğunu." dedi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş, bakır ve altın aranacak maden bölgesini kapsayan alandaki bakır metal için verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali istemiyle Rize yönetim Mahkemesi’nde açılan 'yürütmeyi durdurma ve iptal' davası kapsamında bölgede bilirkişi heyeti keşif incelemesi yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2012 yılında Artvin’de Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde gümüş ve bakır ile beraber siyanürle altın aranacak maden sahaları için izin verdi. Bakanlık, ihale sürecinin ardından bölgedeki maden bölgesini kapsayan alandaki bakır metal için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırladı. 2007 yılında maden sahaları için verdikleri yasa mücadelesini elde eden Artvinliler, geçen sene tekrardan yasa mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize yönetim Mahkemesi’ne dava açtı. Dava kapsamında Rize yönetim Mahkemesi heyeti bölgede bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Rize yönetim Mahkemesi Başkanı Hakim Altar Gökçimen’in başkanlığında Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Turan Karadeniz, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bahtiyar Köse, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi Hidroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selim Serkan Naz, Harita Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Çelik, Jeoloji Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Enver Akaryalı, Maden Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. İbrahim Çavuşoğlu, Trabzon KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ayaz’dan oluşan heyet bölgede inceleme yaptı. Keşif heyetinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri ve maden şirketi avukatları da yer aldı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, heyete yaptığı açıklamada ihale meselesinde bilgi verirken, bu konuyu Bakan Taner Yıldız'a sorduğunu ve bu ihaleye girebilecek sırf bir kuruluş olduğunu söyledi. Bayraktutan şunları söyledi: "Bakan Taner Yıldız'a bu ihale şartnamesine müsait kaç kuruluş mevcut Türkiye'de diyerek sordum. Bakan, 'ihale tarihsel itibari ile Türkiye'de plister bakır üretimi oluşturan bir adet tesis bulunmaktadır. Bu tesis Eti Bakır A.Ş. ye ait olup, Samsun ili merkez sınırları içerisindedir.' Bakana da söyledim bir adet adamı tanım ediyor, bunu lakin Eti Bakır alabilir öteki biri alamaz. Bakan dedi ki yanılıyorsun. Gitti ihaleyi Özaltın'a verdiler. Özaltın'ın sahibi ihaleyi aldıktan sonra bilin diye söylüyorum, kalktı Meclis'te, makamımda beni ziyaret etti 'bu işin üzerine gitme, bu işi kapat' dedi. Özaltın'ın sahibi işi kapat dedikten sonra Cengiz'in sahibi geldi, adını da vereyim Ekrem Cengiz denen beyefendi benim yanıma geldi 'bu işi kapatın' dedi. Şimdi Parlamento'daki şuradaki olay, ihale şartnamesine baktığımızda böyle bir ihale şartnamesi olamaz, böyle bir ihale de olamaz. Yani ihale yasasında ben dilim döndüğünce, Parlamento'da bunu anlatmaya çalışıyorum. İhale şartnamesinde bir adet firmayı tanım ediyor, rodövans diye bir şey yoktur. Ben 25 yıldır hukukçuluk yaptım. Rodövans ne olduğunu biliyoruz. Buradaki hadise kılıfına uydurmadır. Yani buradaki işin gerçek sahibinin ne olduğunu baştan da biliyorduk, sonradan da biliyorduk fakat ne oldu Artvin'in mebus bunu noterden tetkik ettirecek, yarın bir gün ihale şartnamesinde bir sorun çıkarsa Karadeniz kıyı yolundaki bir bakanın ulu divanda yargılanmasının önü açılacak diye kalktı önümüze bir cenazeyi koydular. Biz buranın ihale şartnamesini asla kabul etmiyoruz. Yani çevresel boyutunun önünde ÇED raporunun öteki tarafında bu hale şartnamesi bir insana paket şekilde verilmiş olan ihaledir. Bu ihale tarihinden öncelikle tarafımca tetkik ettirilmiştir, bakanın vermiş bulunduğu anlatım ile de ortaya çıkmıştır. Bakan hatta ilk ihaleyi Özaltın alınca, Artvin mebus yanıldı dedi. 'Hayır' dedim. 'Göreceğiz bakalım bu adam metal evinde mi işletecek' dedim. Ve dikkat edin hakim bey bana iki firmanın sahibi de geldi Meclis'te, meclis kayıtları orada duruyor. Bana hal hatır sormaya gelmediler, 'bu işin üzerine gitme' diye geldiler. 'Biz bu işi yaptık sen bu işi kapat' dediler. Yani bu kadar kibar anlatıyorum bu olayı, o nedenle bunu kabul etmemiz olası değil. Ne olduğunu, nasıl olduğunu Artvin halkı da biliyor, bütün Artvinliler de biliyor. Ben 25 sene hukukçuluk yaptım, gidene kadar bu ihale yolsuzluğunu kitaplarda okudum, gittim gördüm nasıl olduğunu yani bu olayın boyutu bu kadar." dedi.

Daha sonra ÇED meselesinde konuşan Avukat Bedrettin Kalın, Genya ve Cerattepe mevkileri için 4106 hektar alanda maden arama ruhsat izni verildiğini hatırlatarak bakır metal için hazırlanmakta olan ÇED raporundaki plan dosyasında 31,8 hektar şekilde gösterilen plan dalının aslında 38 hektar olduğunu söyledi. Kalın, “Bu bölge Kafkasör Turizm Merkezi tıpkı sürede Turizm Koruma ve Geliştirme piyasası ilan edildi. Hemen beraberinde Hatila Vadisi Milli Parkı var. Bu bölgede 20 endemik nebat şekli var. Flora ve fauna açsından fazla fazla zengin. Sadece Türkiye’de bulunan iki yırtıcı kuşun göç yolu. 21 memeli hayvanı barındırıyor. Artvin’in bütün içme suyu kaynakları bu bölgede. Maden ruhsat piyasası yerleşim noktayı sınırlarına dayanıyor. Atabarı Kayak Tesisleri gene bu bölgede. Çevre Düzeni Planı ÇED raporuna eklenmiş. Maden sahaları bu Çevre Düzeni Planı’nda yok. Ama bu dosyaya konarak sanki Çevre Düzeni Planı’nda bu sahalar varmış bunun gibi gösterilmiş. Bu mahkemeyi aldatmaya yöneliktir.” biçiminde konuştu.

Daha sonra heyet Artvin'den ayrıldı.

HaberAzim.Com Güncel Haberler.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku