Gündem:
Çiftçilere destekleme kesintisi şoku

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Ömer PINAR- Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA)Şanlıurfalı çiftçiler, destekleme primlerini alamamaları şeklinde elektrik borçlarını ödemelerinin olası olamayacağını söyledi.Tarımsal bölgelerde elektrik borcu bulunan çiftçilere yönelik yapılan yeni düzenlemenin peşinden destekleme primlerini alamayan çiftçiler, bu karara reaksiyon gösterdi. Borçları nedeni ile kullanılan elektrik kesintileri sonrası tarladaki ürünlerini sulayamadıklarını izah eden çiftçiler, hükümetin yeni kararının çıkarlarını daha da perişan olacağını anlatım etti.Merkeze bağlı Akçamesçit Mahallesi sakinlerinden Halil Saçaklı, çiftçinin destekleme primleri ile ayakta kaldığını savunarak, elektrik borçlarını ödememeleri şeklinde bundan da yoksun olmalarının tarımın biteceği anlamını taşıyacağını anlatım etti. Kendisinin de bir dinamo ve bir trafosu ile 150 dönüm arazisini suladığını ve 266 bin lira elektrik borcu bulunduğunu izah eden Saçaklı, 'Destekleme primi almadan bu borcu ödemem olası değil. Bu soruna çözüm bulunmazsa araziyi kendi biçimine bırakıp buralardan gitmek mecburiyetinde kalacağız' dedi. Aynı köydeki arazisinde pamuk eken Ali Uğraş da uygulamanın tarımı bitireceğini anlatım etti. Şu anda ekinlerin sulama yapamadıkları için kocaman oranda yandığını ve destekleme primi alamamaları mecburiyetinde elektrik borçlarını ödeyemeyeceklerini izah eden Uğraş, 'Öncelikli şekilde çiftçinin desteklenmesi için elektrik sorununun bir an herşeyden önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Çiftçi parası olmaksızın borcunu ödeyebilir mi? Hükümetin çözüm hesabına bize sunduğu bu uygulama ne yazık ki çiftçiye destek olmaktan öte köstek olur' diye konuştu.

ÜRETİCİ İFLAS EDER

Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, (DHA)Diyarbakır'ın Sur ilçesi Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, tarımsal sulamaya ait elektrik borçlarını ödemeyen çiftçilerin destekleme ödemelerinin kesilmesi anlamında Resmi Gazete'de yayınlan karara reaksiyon gösterdi. Erdem sulama amaçlı elektriği aşırı yüksek fiyata aldıklarını belirterek, 'Destekleme primleri kesilirse müstahsil iflas eder' dedi.Resmi Gazete'nin 30 Ağustos tarihli sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu ve uygulama tebliği uyarınca elektrik borcu bulunan çiftçilerin borçlarını 15 Eylül tarihine kadar ödememeleri durumunda, 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinde kesinti uygulanacak. Bloke edilecek tarımsal destekleme ödemelerinden herşeyden önce elektrik borçlarının kesilmesi kararı çiftçilerin tepkisine sebep oldu. Çiftçilerin 2013 yılı tarımsal destekleme ödemelerine elektrik şirketi sebebi ile el konulduğunu belirten Diyarbakır'ın Sur ilçe Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, 'Sulu ziraat desteklemelerinin tamamına el konuldu. Üretici desteklemeyi alamıyor. Üretici 2014 yılında üretime başlarken 2013 yılının desteklemesini edinmeyi bekliyordu. Bununla ürün harcamaları yapılacaktı. Desteklemeye el konulunca müstahsil ortada kaldı. Üreticiler bu sebeple faizle borç aldı. Tüm harcamalar borçla yapıldı. Kimsenin desteklemesi verilmedi. 2014'ün desteklemesi seneye verilecek. Şimdi üreticiler ortada kaldı.'dedi.

ÜRETİM ZAMANI ELEKTRİK KESİNTİSİ YAPTILAR

Ürünün sulama çağında elektrik kesintisi yapıldığını anlatım eden Erdem, 'Bazı günler sulama sırasında 10-15 saat elektrik kestiler. Mesela pamuk kozaya girdiğinde su yoktu. Günde 10-12 saat su kesiliyordu. Ben mısır ekmiştim. Dönümde bir tonun üstünde bekliyordum. Ancak 300 kilo ürün aldım. Tam büyüme çağında elekrik kestiler ve sulayamadık. Sulama sırasında günde 4-5 saat dahi elektrik kesilse o adam iflas eder. Geçen sene 1 ton 700 kilo verim alanlar, bu sene tonun altına düştü. Bunun sebebi elektrik kesintisiydi. 'diye konuştu.

DÖNÜM BAŞINA 90 LİRA ELEKTRİK ÜCRETİ

Elektrik dağıtım şirketinin kendilerinden yüksek ücret istediğini belirten Erdam, 'Bizden dönüm başına 90 lira elektrik ücreti istiyorlar. Bu kadar elektrik kullanılmıyor. Diyarbakır'da kaçak varsa o kaçağı getirip sulamaya yüklüyorlar. Kaçak kullanımın kentte yaşayanların faturasına yüklendiği dahi söylendi. Çok savaş ettik fakat sonuç alamadık. Enerji Bakanı'ndan randevu aldık. 70 Oda Başkanı gittik. Bakan'ı beklerken Müsteşar geldi ve yapacakları birşey olmadığını söyledi. Pamukçular Derneği, üniversiteden uzmanlar, firma elemanları ve bakanlık müfettişleri elektrik tüketiminin fiyatını tespit etmek için bir meslek yaptı.1 hafta boyunca dönüme ne kadar elektrik tüketimi yapıldığının ölçümünü yaptılar. Şirket 2014 fiyatı şekilde dönüm başına 90 lira istiyor. Yapılan ölçüm neticesinde 45 - 55 lira içinde çıktı. Bakanlık da bu fiyatı kabul etmiş. Şirket sahibi ise bunu kabul etmeyeceğini söylemiş.'dedi.

MAKUL BİR FİYAT BELİRLESİNLER

2014 desteklemelerinin kesilmesi mecburiyetinde çiftçinin bundan sonra ekim yapamayacağını vurgulayan Erdem, 'Pamuğun girdileri aşırı yüksek. Zaten taban fiyat yok. 6-7 sene herşeyden önce Diyarbakır genelinde 700 bin dekar pamuk ekim endüstrisi vardı. Şimdi 100 bin dekarın altına düşmüş. Şimdi çiftçi mısıra yöneldi. Mısırda elektrik kesintilerinden ötürü verim alınamıyor. Her gün elektrik kesiliyor. Şu anda da birtakım yerlerde 4-5 saat elektrik kesiliyor. Verim aşırı düştü. Zaten müstahsil kâr etmiyor ve üzerine elektrik fiyatları yükseliyor. Biz de kaçağa karşıyız. Ancak makul bir fiyat koysunlar. 2013 - 2014'ü uzlaşmaya gidelim. Gelecek sene kuyu sahipleriyle görüşsünler ve fiyatı söylesinler. O süre adam ziyan ediyorsa niye eksin? Dönüm başı sezonluk elektrik fiyatı 90 liradır. Şu anda ölçüm yapıldı. 50-55 lira fiyat çıktı. Ama DEDAŞ bu sözleşmeyi imzalamadı Sezon başında fiyatı belirlesinler. 2014 yılında da destekleme ödenmezse çiftçi iflas eder. Zaten bu sene çiftçi zararda.'dedi.

Kaynak: DHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku