Gündem:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlıca hakkında konuştu

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İsteseler de istemeseler de bu memlekette Osmanlıca da öğrenilecek, öğretilecek” diye belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği beş . Din Şurasına dahil olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin ilim erbabının ayakta olduğunu ortaya koyarak , "İşte, beş gündür devam eden bir Milli Eğitim şurasında bakıyorsunuz bir Osmanlıca gündeme geliyor. Osmanlıcayı bu ülkenin evlatlarının öğrenmesinden keyifsiz olanlar var. Esasen bu eskimez Türkçedir ya, yabancı bir şey değil. Bununla biz gerçekleri öğreneceğiz. Diyor ki; mezar taşlarının okunmasını mı öğreneceğiz? esasen sıkıntı burada, o mezar taşlarında bir tarih yatıyor. Bir medeniyet yatıyor, bir neslin kendi mezarında kimlerin yattığını bilmemesinden daha çok büyük cehalet olabilir mi? sıkıntı burada, bu bizim şah damarlarımızın koparılmasıydı aslında. ve bizim şah damarımız koparıldı. Herhalde dünyada bunun benzerini Hülagü yapmıştır. Bütün Bağdat'ın yakılıp yıkılması ne ise bizim de on binlerce, yüz binlerce eserimizin yakılıp yıkılması ve bu eserlerimizden bir nesrin uzaklaştırılması herhalde sıradan bir olay değildir. Burada bir şeyler var" diye açıkladı .
"Artık Süleymaniye' deki arşivlerde yeni kurduğumuz Kağıthane'deki Başbakanlık arşivlerinde o eserleri okumayan bir millet ne durumda olduğunu bir düşünelim. Bu neyi gösteriyor biliyor musunuz, cidden çok fazla çok büyük imkanları olan, çok fazla çok büyük bir zenginin iflası ne denli acıysa ilim de gerçekten çok fazla çok fazla Güce sahip olan bir vatandaşın , bu ilimi kaybetmesi ondan çok fazla daha çok büyük bir felakettir. Biz şuanda onu yaşamakdayız " diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde devam ettirdi :
" Bunun öğrenilmesini, öğretilmesini istemeyenler var. Bu çok fazla çok büyük bir tehlike, isteseler de istemeseler de bu memlekette Osmanlıca da öğrenilecek öğretilecek. Alman Hans geliyor onu orada öğreniyor. O eserleri onlar inceliyor, araştırıyor. Ama maalesef bunlarda böyle bir durum söz konusu değil. Onun için özgüvenimizi sarsmaya, bizi sürekli savunmada, defansta bırakmaya yönelik baskılara karşın Türkiye'nin ilim hayattı inşallah diridir, daha da diride olacaktır. canlıdır işte onun için bütün İslam coğrafyası dahilinde en dinamik, inanıyorum ki en birikimli demek oluyor ki en çok fazla ümit vaat eden alim ve münevverler de Türkiye'dedir. Sizler batının bilim tarihini, medeniyet tarihini biliyorsunuz. Sizler aynı dönemde bu toprakları Doğuyu demek oluyor ki kendinizi biliyorsunuz. Bu eşsiz birikimle inanıyorum ki bütün İslam coğrafyasına, Doğuya hatta tüm insanlığa ışık tutan, kapı açan, doğru soruları soranda inanıyorum ki tekrar sizler olacaksınız. İnanın hem ümmetin hem de yeryüzünde tüm mazlumların yüreği, kalbi, gönlü, yüzü sizlere çevrilmiş durumdadır. Dizleri üzerinde çökertilmek istenen bir medeniyeti, elinden tutup kaldıracak olan gene sizlersiniz. 200 yıldır hedef gercekleşen , savunmada bırakılan bir medeniyeti özgüvenine kavuşturacak, cesaretine kavuşturacak sizlersiniz. Ben bir Müslüman olarak şunu çok fazla iyi biliyorum, bu dinin bir sahibi var. Sahibi, bu dini dünya varoldukça muhafaza edecektir. Size düşen ise emanetin hakkını vermektir."

"DEFANSTAN ÇIKIN, ARTIK İLERİYE KOŞUN. HER ZAMAN ARKANIZDA OLACAK, HER ZAMAN TEŞVİK EDİCİ OLACAĞIZ"
'Emanetin hakkını verirsek, mezhepler arası çatışmalar sona erecektir' ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğru sorulara cesaretle sorabilirsek inanın Doğu'da, Orta Doğu'da, Afrika'da tüm yeryüzünde akan kan dinecektir. Bize biçilen rolleri, giydirilen kıyafetleri atıp, şu şekilde kendimiz olabilirsek, adaletin yeryüzüne egemen olması mümkün hale gelecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak benim bir vazifem de sizleri yüreklendirmektir. Hiç tereddüt etmeden lazım gelen soruları arıza , hiç tereddüt etmeden korkmadan, çekinmeden ilmin dairesi içerisinde yapılması lazım gelen ne ise onu yapın. Defanstan çıkın, artık ileriye koşun. Her vakit arkanızda olacak, her vakit teşvik edici olacağız. Unutmayın bu millet her vakit sizin yanınızdadır sizinle beraberdir. Milletimizin, ümmetin ve yeryüzünün umudu olan siz alim ve münevverlerimizi her vakit ışığımız, rehberimiz, geleceğimiz olarak göreceğiz. Bunun üzerine beş . Din Şuarası ülke ve bölge olarak, içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçte son derece zor süreçte ben kıymetli görüyorum, korkuların, baskıların, tehditlerin geride kaldığı bir Türkiye'de böyle bir şuaranın kesinlikle hayırlara vesile olacağına, kesinlikle umut olacağına inanıyorum. Rabbim hepinize, hepimize zihin açıklığı versin. Rabbim kalplerinizi, kalplerimizi her zaman açık eylesin" olacak şekilde açıkladı  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku