Gündem:
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO dönüşünde önemli mesajlar

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ABD Başkanı Barack Obama ile önümüzdeki süreçte yakın temasta olma hakkında mutabık kaldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesinden dönüşünde kendisini takip eden gazetecilere mühim açıklamalar yaptı. Erdoğan, Obama ve Merkel’le görüşmesinden IŞİD’le mücadeleye ve telefon dinlemelerine ait değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD’E KARŞI KOALİSYON
Obama ile gerçekleştirdiği görüşmeye ait bilgiler sağlayan Erdoğan, “Öncelikle natürel Türkiye-Amerika ilişkilerinde model ortaklık çerçevesini temel almak şekli ile bu süreçte neler yaptığımızı kısa ama Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Mısır, Filistin bunun şeklinde meseleleri derinliğine ele aldık. Sonuç bildirgesinde gördüğünüz bunun şeklinde tüm bunlarda Ukrayna ağırlıklı olarak, Irak, Suriye, ben dün iş yemeğinde bilhassa Filistin’i bununla yanında gündeme getirdim. Libya gündeme geldi. Tabii bu konu hakkında şu anda Amerika, bir koalisyon oluşturmanın da gayreti içinde. NATO’ya organ 11 ülkenin de iştirakiyle bir koalisyon oluşturmak ve bu koalisyonla yanında kendilerinin yanında bir iş içine girmeleri bunun şeklinde bir hedefleri var. Şu anda Amerika bu ülkelerle herhangi bir görüşme yaptı mı yapmadı mı orasını bilemiyorum. Ama biz orada görüşmemizi yaptık. İngiltere, Fransa bunlar zaten olumlu. Almanya da tıpkı şekilde. Bunların bünyesinde NATO üyesi olmayan yalnızca Avustralya var” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLER VAR”
Erdoğan, Türkiye’ye Öneri edilip edilmediğine ilişkin, “Zaten komşu devletlerin böyle bir iş arasında olmasını Öneri ediyorlar, dilek ediyorlar. Bu görüşmelerin dışında bilhassa Irak’ta yeni kurulacak hükümetin süresi 11 Eylül’de doluyor. 11 Eylül’e kadar bu hükümetin kurulabilmesi için bir çabanın arasında olunması anlayışı var. Bu Türkiye şekilde bizim de üzerimize azalan birtakım görevler var. Biz de bu süreci hükümetimizle yanında yakından takip edeceğiz. Şu anda birtakım lazım Kürtler tarafında, gerekse Sünniler, gerekse Türkmenler hakkında sıkıntılar tıpkı noktadadır. Bunların üstünde şu anda arkadaşlarımızın çalışmaları var. Bunu gidermek şekli ile bundan sonra aşırı çok detayına girmeden Irak’ta bir hükümete kavuşmasını sağlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İNSANİ YARDIMA DESTEK
Suriye’deki vakalara da yer veren Erdoğan, “Üzerinde önemle durulan bir öteki konu natürel ki Suriye. Suriye’de natürel Türkiye’ye yönelik bilhassa üstünde durdukları gerçekten Türkiye bu süreç bünyesinde üstüne iri bir yük aldı. Gerek 1 milyon 250 bin sığınmacının Türkiye sebebi ile burada ev sahipliği yapılarak ağırlanıyor olması bu natürel aşırı mühim bir durum. Ve oradaki bilhassa hür Suriye Ordusu’na verilen insani yardımlar noktasındaki destekle bize şükranlarını anlatım ettiler. Bundan sonraki sürece yönelik Suriye’de de bu çalışmalarda bir arada olmanın gayreti bünyesinde olacaklarını anlatım ettiler. Tabi tüm bunlarla yanında beraber kanaat gerçekte malum IŞİD’in üstünde toplanıyor. IŞİD’e yönelik neler yapılabilir? Ki bunlar tam olarak netice bildirgesinde var” diye konuştu.

IŞİD’İN İSLAM DEVLETİ OLARAK ANILMASI
“IŞİD’in yalnızca İslam devleti şekilde anılması bizim için bir mana anlatım ediyor mu?” sorusuna yanıt sağlayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Onu kim o biçimde adlandırıyor? Belki IŞİD kendini öyle adlandırıyordur, BBC filan o sebeple öyle söylüyordur. Yani IŞİD kendini öyle anlatım ettiği için o biçimde değerlendiriyor olabilirler. Yoksa NATO zirvesine eklenmiş bulunan ülkelerden hiçbirisi bu biçimde bunu kabul ettiği yoktur.”

“NATO FİLİSTİN’DE İNİNSİYATİF ALMALI”
“NATO zirvesinde Filistin meselesi gündeme geldi mi?” sorusuna Erdoğan, “Bunu ben bilhassa konu ettim. Ve Filistin’deki ateşkesin kalıcı olması noktasında NATO’nun yapabileceği oldukça çok işin olduğunu. Konuşmamda oradaki tabloları gündeme getirdim. Bu konu hakkında uluslararası en mühim müessese bulunan NATO’nun bir şeyler yapması lazım, BM Güvenlik Konseyiyle yapılacaksa orayla, burada NATO’nun inisiyatif alması gerekir. Artık burada bu ablukanın kaldırılması şekli ile Filistin halkının dünyaya açılmasını sağlamak, dünyanın Filistin’e girmesinin önünü açmak gerekir. Bunun üstünde durduk” cevabını verdi.

LİBYA’DAKİ DURUM
Libya’daki hali değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libya’da şu anda hala bir hükümet kurulamıyor. Aslında parlamento bir seçim yaptı. Bir başkan seçildi. Ancak seçilen başkan vazife çağ teslimi yapmadan Tobruk’a geçti. Trablus’ta toplantısını yapmayan ama Tobruk’ta birleşen bir Libya meclis söz konusu. Ve bu Meclis’te de birtakım üyeler şimdi daha aşırı devrimcilerin yanına doğru geçmeye başladı. Özellikle de Tobruk’ta birleşen Meclis’in zaten seçimle gelen bir meclis bulunduğu için toplanılması gereken Trablus’ta bu işi yapmalarıdır. Seçimle gelenin seçimle gitmesi gereği üstünden devinim edilmesi ve Libya’da bunun bundan sonra oturtulması gerekmektedir. Tabii Libya’ya birilerinin dışarıdan müdahale etmemesi gerekir. Madem orada demokratik bir süreç başlamıştır, herkes sandıktan çıkan sonuca razı olmalıdır” dedi.

“PARALELLE MÜCADELEDE DAHA SIKI İRTİBAT”
Türkiye’de enlem devlet yapılanmasıyla ilgili konuyu da Obama’yla görüştüğünü belirten Erdoğan, “Bu konuyla ilgili şekilde bilhassa istihbarat örgütlerimizin de birbiriyle daha yoğun bir irtibat durumuna girmesi ve bu noktada bizim şu anda oluşan milli güvenliğimizi tehdit eden bu yapıyla ilgili üstünde durulmasının gereğini bilhassa kendilerine hatırlattık. Bu konu hakkında lazım şu anda istihbarat örgütlerimizin çalışmaları ve gerekse bununla yanında Dışişleri Bakanlarımızın bu konu hakkında çalışmalarıyla süreci takip edeceğiz. Ve temenni ederim ki, süreç bünyesinde lazım Türkiye’deki gelişmeler ve gerekse kendilerindeki gelişmeler aşırı daha değişik neticelerin doğmasını sağlayabilir” dedi. Erdoğan, Obama’nın yaklaşımı soran gazetecilere, “Şu anda tabi onların yaklaşımı bilhassa bu noktadaki bize yönelik belge, bilgi neler varsa bunların aktarılması istikametindedir” cevabını verdi.

“YAKIN TEMASTA OLMADA MUTABIK KALDIK”
Gazetecilerin, “Görüşme sizi tatmin etti mi?” sorusuna Erdoğan şöyle yanıt verdi:
“Önümüzdeki süreçte yakın temasta olma hakkında mutabık kaldık. Zaman elverirse BM Genel Kurulu’nda da görüşebiliriz dedik. NATO zirvesi vesilesi ile görüşmemiz bir adım. Sayın Obama’nın 2 yılı var. İkinci çağı bulunduğu için de yeni devirde kendisi bundan sonra namzet olmayacak. Ama tabi partisinin şansını artırması bakımından üstünde bir yük var. Zirvedeki 1 saat 25 dakikalık görüşme ile bölgemizdeki sorunları zaten görüşebilme imkanı bulduk. Bu arada birtakım gelişmeler olur da onlardan ya da bizden bir şey gelirse yine görüşürüz. Bakanlarımızın da birbirleriyle yaptıkları ve yapacakları görüşmeler var. Süreci böylece devam ettiririz. mühim bulunan devletlerin devletin tüm mekanizmalarını çalıştırarak iletişimi sağlamasıdır.”

“DOST ÜLKELER HASSAS OLMALI”
Erdoğan, “Şansölye Merkel’le görüşmenizde dinlemeler konusunu gündeme getirdiniz mi?” sorusuna karşılık şunları anlatım etti:

“Getirdik. Konuştuk. Bu konu hakkında tıpkı biçimde orada da istihbarat örgütlerimizi görevlendirme kararını aramızda aldık. Kendileri de lüzumlu emri verecekler. İstihbarat örgütlerimiz birbirleriyle daha içli görüşme biçiminde olacaklar. Kendileri de bu süreci yakından takip edeceğini söyledi. Aynı biçimde bizler de. Ama arkadaş devletler birbirleriyle bu konulardaki hassasiyetlerini bir kere korumalıdır noktasında devinim etmelidir.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet Başkanının, Başbakanın dinlenilmesini Obama delil şekilde kabul etmedi mi?” sorusuna, “Bunu hissetmek başka bir şey, bunu belgeleriyle yanında onlara aktarmak başka bir şey. Tabii bunların hepsini duyuyorlar. Bunları natürel bu noktada arkadaşlarımız lüzumlu çalışmaları yapıp, ondan sonra kendilerine bunları aktaracağız” yanıtını verdi.

Erdoğan, Merkel dinleme hakkında ayrıntılı izahat verip vermediğine ilişkin, Onlar bu işi görüşmek şekli ile nedir ne değildir tüm detaylarını, onlar birbirlerine aktarsınlar, alsınlar dediler. Zaten bu arada bizim MİT Müsteşarımızla onların istihbarat güçleri bir araya gelecekler” cevabını verdi.

IŞİD’E AVRUPA’DAN KATILIMLAR
“IŞİD’e garp ülkelerinden katılımlar konusu gündeme geldi mi?” sorusunu da yanıt sağlayan Erdoğan, “Hepsini huzursuz ediyor. Özellikle yabancı noktasındaki zaten bunun nasıl önünü alacağız sorusuna yanıt arıyorlar. Bizde de, değişik ülkelerden gelip bizim üzerimizden geçmek dilek edenler var. Ki bunların sayısı da hatırı sayılır miktarda. Bunların bir yönünü biz zaten hudut dışı ettik. Bu konudaki hassasiyet hepsinde var, Almanya, İngiltere, Fransa… Batı medyasında Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler yer aldı. Liderlerden herhangi bir serzeniş geldi mi? Benim katıldığım hiç bir celsede böyle bir şey gündeme gelmedi. Türkiye’yi suçlayıcı bir şey gündeme gelmedi. Akşam toplantısı tam olarak liderler zirvesi şeklinde geçti. Orada da iri bir çoğunluğu söz aldı, hiç kimseden böyle bir söz sadır olmadı.”

FÜZE SİSTEMİ
Erdoğan, Türkiye’nin Çin ile yaptığı roket savunma sistemi görüşmelerinin zirvede gündeme gelip gelmediğine ilişkin, “Bu konu hakkında biliyorsunuz, lazım yanında üretim lazım know how meselesinde daha sonra birtakım uyuşmazlıklar çıktı Çin ile aramızda. Şu anda buna karşın arkadaşlar görüşmeye sürüyor ama ikinci sıradaki Fransa yeni tekliflerle önümüze geldi. Şu anda Fransa ile de görüşmelerimiz sürüyor. Çünkü burada bizim için yanında üretim aşırı çok önemli” dedi.

OBAMA’DAN İSRAİL TEŞEKKÜRÜ
Obama’nın, Mavi Marmara sonrası, özür diplomasisinde aktif bir rol aldığını belirten Erdoğan, Obama’nın Türkiye-İsrail Türkiye-Mısır ilişkilerinin normalleşmesinde tekrardan devreye girip girmeyeceğiyle ilgili, “Bunları konuştum kendisiyle. Özür ve tazminat konularında ara aldık. Gel gör ki, iş ablukanın kaldırılmasına geldiği sırada maalesef, İsrail, Gazze’ye bombaları yağdırmaya başladı. Yani biz normalleşmenin hazırlığı içindeyken bu hadise oldu. Temenni ediyoruz ki şu anda sağlanan ateşkes kalıcı olur ve ablukalar kalkar. Biz de bu normalleşme sürecini hızlandırırız dedik. Bu konu hakkında kendisi de bize süreçle ilgili takındığımız naz nedeni ile teşekkür etti” diye konuştu.

“CEMİLOĞLU VE ÇUVAROV ADAY GÖSTERİLECEK”
Erdoğan, gazetecilerin “Ukrayna hakkında nasıl bir noktadayız?” sorusuna şu biçimde yanıt verdi:
Tabii orada da temennimiz ateşkesin kalıcı olması. NATO, Ukrayna hakkında aşırı hassas. Dolayısı ile bu ateşkes Şayet kalıcı bir duruma gelebilirse, Ukrayna kendini aşırı çabuk toparlayabilir. Proşenko’yu ben muvaffakiyetli bir iş adamı olmasının yanında, muvaffakiyetli bir siyasetçi şekilde da görüyorum. Türkiye-Ukrayna ilişkilerine de aşırı ciddiyet veriyor. Temenni ederim ki süratle bu süreci başarırız ve Rusya Federasyonu Başkanı Putin de, barışa özlem bu alanda üstüne düşeni yerine getirirse, o süre bu bölge huzuru yakalamış olur. Burada bizim Kırım Tatarları noktasında ciddi sıkıntımız var. Özellikle lazım Cemiloğlu gerekse Rıfat Çuvarov’un Kırım’a girme yasağının kaldırılmasını Sayın Putin’e de söyledik. Proşenko bu arkadaşlarımızı kendi partisinden seçimde namzet gösterecek. Kendi partisinden Ukrayna Parlamentosu’nda yer almaları Kırım için bir kazanımdır.
Obama ile bundan önceki görüşme sonrası bir soğukluk olmuştu. Bunu da konuştunuz mu, yok ise hiç gündeme gelmedi mi? Siyasette geçmiş geçmişte kalır. Mevlana’nın dediği gibi, Dünle yanında gitti cancağızım şimdi yeni şeyler izah etmek lazım. Biz ona bakacağız.”

“HOLLANDE İLE ÇOK HEYECANLI BİR GÖRÜŞME OLDU”
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile aşırı coşkulu bir görüşmesinin olduğunu aktaran Erdoğan, “Fransa-Türkiye ilişkilerini adi iyileştirdik ve Hollande çağında iki memleket ilişkileri hiç bir devirde bulunmadığı kadar ileri bir seviyeye gelmiş durumda” diye konuştu.

“ATTIĞIM GOLE HAYRAN KALMIŞ”
Bir de İngiltere Başbakanı Cameron ile eğlenceli bir anekdotunun olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cameron, bizim Başakşehir’deki Fatih Terim Stadı’ndaki maçta attığımız golleri izlemiş. İkinci gole hayran kalmış. Bizim takıma da biraz destek olsanız diye takıldı” dedi.

TEŞEKKÜR TURU
Erdoğan, teşekkür ziyaretlerine ne süre başlayacağına ilişkin, “BM toplantısına (21 Eylül) gitmeden öncelikle başlayacağım, herhalde bir günde üçünü çıkartırız” dedi.
Afganistan’daki aşırı uluslu efor hakkında son hali değerlendiren Erdoğan, “Yılsonu itibarıyla öteki devletler biliyorsunuz Afganistan’dan çekiliyor. Sadece 4 ülke; Amerika, Almanya, İtalya ve Türkiye orada askeri varlığını sürdürmeye devam edecek. Amerika 6 bin 600-6 bin 700, Türkiye 700 sıraları asker bulunduracak. Almanya ve İtalya henüz asker sayısını bildirmedi. Bu biçimde burada İSAF’ın yerine Kararlılık Misyonu yapısı oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku