Gündem:
Davutoğlu'nu doktor yapan anne acısı

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Türkiye'nin yeni First Lady'si, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun benzeri Sare Hanım, kamuoyunun aşırı yakından bildiği bir ad değil. Fakat onu aşırı yakından tanıyan, canını, hayatını, bebeğini ona emanet eden yüzlerce şahıs var. Sare Davutoğlu 27 yıldır kadın doğum uzmanı ve işine halen devam ediyor. Bu mesleği seçmesinin ise acı bir hikayesi var; Henüz 10 yaşındayken annesini doğum sırasında kaybeden Sare Hanım kadın doğum uzmanı olmaya süre karar vermiş.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin arkasından AK Parti Genel Başkanlığına seçilen ve arkasından da Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Başbakanı bulunan Ahmet Davutoğlu'nun benzeri Sare Hanım'ın dikkat çeken bir portresi var.

10 yaşında öksüz kaldı

Türkiye'nin yeni First Lady'si kamuoyu vasıtası ile pek tanınmıyor. En isimlendirilen yönü aşırı iyi bir kadın doğum uzmanı olması. Sare Davutoğlu'nun bu mesleği seçmesinin altında ise derin bir acı yatıyor. İlkokul 4'üncü sınıftayken annesini kardeşinin doğumu sırasında kaybeden Sare Davutoğlu, henüz 10 yaşındayken kadın doğumcu olmaya karar vermiş ve bu ideali için önüne gelen bütün engelleri adeta yıkıp geçmiş.

Eşi ile benzer kaderi paylaştı

Afyonkarahisarlı Kundak ailesinin kızı bulunan Türkiye'nin yeni First Lady'si Sare Davutoğlu, benzeri bunun şeklinde Konya doğumlu. Ve o da benzer 4 yaşındayken öksüz kalan Ahmet Davutoğlu bunun şeklinde annesiz büyümüş. Ve bu kader birliği, Ahmet Davutoğlu ve Sare Hanım'ı üniversite yıllarında bir araya getirmiş.

Son sınıfı bir maaş bebeği ile bitirdi

1980 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi'ni birincilikle bitiren Sare Davutoğlu, arkasından en iri hayalinin ilk etabı bulunan İstanbul Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi kısmına kaydolur. Jinekoloji dalında yüksek lisans yaptığı çağda ise Ahmet Davutoğlu ile tanışır ve 1984 yılında evlenirler. Yüksek lisansının son devrinde henüz bir maaş bebeği Sefure ile okuyan Sare Hanım, 1987 yılında Kars'a zorunlu hizmete gider. Eşinin 4 yaşındayken vefat eden anası Meymune Hanım'ın adını verdikleri ikinci çocukları, Sare Hanım'ın İstanbul'da sürdürdüğü zorunlu hizmeti sırasında dünyaya gelir.

1990 yılının haziran ayında benzeri Ahmet Davutoğlu'na Malezya'da bir üniversiteden gelen öğretim üyeliği teklifi üzerine, görevinden istifa ederek kızları ve benzeri ile müşterek bu ülkeye giderler. Sare Hanım, 4 sene yaşadıkları Malezya'da üniversite kliniğinde vazife alır.

Kürtaja da sezaryene de karşı çıkıyor

Sare Davutoğlu'nun mesleği ile alakalı kriterleri ise aşırı keskin. Hayati bir tehlike bulunmaz ise kürtaja tam olarak karşı bulunan Sare Davutoğlu, seminerlere ve toplantılara katılarak kürtaj meselesinde bilgilendirme de yapıyor. Türkiye'de oranı aşırı yüksek bulunan sezaryenle doğum yapılmasını da önermeyen Sare Hanım, hastaları için önceliği son temel kadar normal doğum şekilde belirleyen bir hekim. Anne adayı hastalarını da ilk şekilde söylediği sözlerini ise şöyle aktarıyor: 'Hamile olduğunu öğrendiğim hastalarıma ilk şekilde 'Hayırlı olsun, normal bir doğumla kucağınıza almak nasip olsun' cümlesini kuruyorum.' Sare Davutoğlu, down sendromu riski taşıdığı gerekçesiyle alınması önerilen bebeklerin de dünyaya gelmesinden yana. 2006 yılında Gerçek Hayat Dergisi'nde Halime Kökçe'ye verdiği röportajda, karnındaki bebeğin down sendromu riski taşıdığı gerekçesiyle kürtaj için kendisine gelen aşırı sayıda hastayı doğuma ikna ettiğini ve bu çocukların sıhhatli doğumlarına şahitlik ettiğini anlatmıştı.

Hastalarına görmeye devam ediyor

Doktor Sare Davutoğlu Malezya'dan döndükten sonra 1995 yılında ihtisasa başlar ve 1999 yılında uzmanlığını üç çocuğuyla beraberinde bitirir. Daha sonra kendi muayenehanesini açar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'ın doğumunda da yer piyasa Sare Davutoğlu, her ne kadar siyasetin hummalı hengâmesinde koşuştursa da İstanbul Bahçelievler'deki hususi muayenehanesinde hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Temposu yoğun

2009 yılında Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Ahmet Davutoğlu'nun benzeri şekilde hariç gezilere, davet, toplantı ve aktivitelere katılan, başka yandan mesleğini aksatmadan sürdüren, kurucusu, yöneticisi, gönüllüsü bulunduğu oldukça çok sivil cemiyet kuruluşunun bilhassa sıhhat ve eğitim alanındaki planlarına destek verici Sare Davutoğlu'nun temposu ile bir siyasetçiyi aratmıyor.

Sivil cemiyet gönüllüsü

Mesleki sorumluluğunu sivil cemiyet çalışmalarıyla müşterek sürdüren Davutoğlu, pek aşırı sivil cemiyet örgütünün kurucusu yada İdare kurulu üyesi. Bu vaziyeti 'Profesyonel yaşam ve sivil toplum, ruh ve gövde gibidir' cümlesiyle açıklayan Davutoğlu, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı'nda organ ve Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği'nin Yönetim Kurulu Asil Üyeleri arasında. Sare Hanım, Meridyen Derneği'nin Yönetim Kurulu üyesi, Dünya Yetimler Eğitim Vakfı Eğitim Kurucu üyesi, Yeryüzü Doktorları'nın kurucu üyesi ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nin onursal başkanlığı görevlerini müşterek yürütüyor..

Nuriye Çakmak - Yeni Şafak

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku