Gündem:
Devletin zirvesi bu törende

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Deniz Harp Okulu Komutanlığının 241. Dönem Diploma ve Sancak Devir-Teslim Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in katılımıyla yapıldı.
 

Tuzla'daki Deniz Harp Okulu Komutanlığındaki tören, alay sancağının merasim dalında yerini almasının peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın merasim bölgesine gelmesiyle başladı.

Erdoğan, merasim alanındaki öğrencileri, "Merhaba Deniz Harp Okulu" diyerek selamladı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının peşinden konuşan Deniz Harp Okulu Komutanı Tümamiral Mesut Özel, Deniz Harp Okulunun görevinin, dünya denizlerinde ulusun vazgeçilmez hak ve çıkarlarını koruyan Türk Deniz Kuvvetlerine, her süre ve her şartta liderlik yapabilecek, Türk ulusunun güvenine layık deniz subayları yetiştirmek olduğunu söyledi.

Özel, konuşmasında şunları kaydetti:

"1773 yılından bugüne kadar mazisi şanlı zaferlerle dolu Türk bahriyesine kahraman denizciler yetiştiren okulumuz, bu sene da geçmişinden aldığı bu güçle, geleceğin komutanları şekilde 104'ü Türk, 4'ü Azerbaycan, 2'si Arnavutluk, 2'si Kazakistan, 1'i Türkmenistan ve 1'i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere yekün 114 deniz teğmenini donanma saflarına yolcu etmenin haklı gururunu yaşamaktadır.

Okulumuzda bu sene geçmişten tahsil edilen güçle geleceğe itimat ile bakmanın tezahürü şekilde uygulamaya başlanan yeni liderlik eğitimi programında yetiştirilecek bahriye liderinin, 'personelin aidiyeti ve vazifeye bağlılığı ile takım sinerjisini ateşleyebilmek için gereksinim duyulan bilişsel, duyuşsal ve fiziki kabiliyetlerin yanı paradigma istikbal odaklı zabit karakteriyle bütünleşen bahriye ruhuna sahip' olması hedeflenmektedir.

Çağdaş eğitim sistemi ve olanaklarıyla dünyanın mühim askeri eğitim kurumlarından birisi durumuna gelmiş bulunan okulumuzda denizcilikle ilgili konularda en yetkin eğitim verilmekte, öğrencilerimizin denizciliği hayat biçimi şekilde içselleştirmeleri sağlanmaktadır."

Özel, bunlara ilave şekilde genç bahriyelilerin, denize bulunan ünsiyetlerinin artırılması ve denizcilik melekelerinin gelişimine yardım sağlanması maksadıyla eğitim gemileri, botları ve yatlarla eğitimler süresince 1200 saati bulan "temel ve ileri denizcilik eğitimleri" aldıklarını ve vardiya subayı adayı niteliklerine sahip olduklarını dile getirdi.

Tümamiral Mesut Özel, "Yürekleri yurt ve deniz sevgisiyle dolu genç teğmenlerimizin, vatanımızın ve milletimizin bölünmezliğini ve bekası için verilecek her göreve her süre ve her şartta hazır olduklarını gururla anlatım etmek isterim" diye konuştu.

Dönem birincisinin konuşması

Mezun teğmenler hesabına konuşan devre birincisi deniz teğmen Mert İdacı da Deniz Harp Okulundan mezun olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

İdacı, Deniz Kuvvetleri'nin geleceğinin teminatı olduklarını, bilgi ve becerilerini durmaksızın geliştirmeyi ve Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini kalplerinin derinliklerinde yaşatarak muvaffakiyetli olmayı hedefleri şekilde kabul ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Atatürk prensipleri doğrultusunda, uygar İlim ve teknolojinin gerektirdiği anlama, izleme, tetkik ve çözme yeteneklerimizi, akademik, fiziki, askeri ve denizcilik ünsiyetlerimizi sizlerin iri emeklerinizle kazandık. Onurumuz, cesaretimiz ve sadakatimizle de bu niteliklerimizi geliştirdik. Büyük Atatürk'ün 'Denizciliği Türk'ün iri ulusal ülkesi şekilde düşünmeli ve onu az sürede başarmalıyız' direktifi ve 'Anavatanda güvende olmak için denizde zinde olmak, dünyada söz sahibi olmak için bütün denizlerde mevcut olmak' parolası doğrultusunda üzerimize düşeni yapmaya her süre hazır olacağız."

Konuşmaların peşinden Deniz Harp Okulu 241. devre mezunu teğmenler hep birlikte, "Ant içeriz ki, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığına, ülkenin bölünmez bütünlüğüne, ulu Türk ulusunun namus ve şerefine, aziz vatanın bir karış toprağına uzanacak eller, karşısında bizleri bulacak, kılıçlarımız daima keskin ve hazır olacaktır. Bizler Türk istikbalinin evlatlarıyız. Şerefimizle doğduk, şerefimizle yaşayacak ve şerefimizle öleceğiz" diye ahit içti.

241. Dönem Baklası

Törende, 241. sene baklasının devre birincisi Teğmen Mert İdacı vasıtası ile denize indirilmesinin peşinden dereceyle okulunu bitirenlere diplomaları verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan okul birincisi teğmen Mert İdacı'ya, TBMM Başkanı Cemil Çiçek okul ikincisi teğmen Ahmet Kirez'e, Başbakan Ahmet Davutoğlu okul üçüncüsü teğmen Eren Tüfekçi'ye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral hususi de okul dördüncüsü Buğrahan Ceylan'a diplomalarını verdi.

Öte yandan okul beşincisi Muhittin Hakan Mazak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, okul altıncısı Yunus Çanak İçişleri Bakanı Efkan Ala, okul yedincisi Murat Hüdavendigar Bozik de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın elinden diplomalarını aldı.

Dereceye giren öteki mezunlara da diplomalarını güç komutanları verdi.

Mezuniyetlerinin 50. yılını kutlayan emekli subaylar da mezun bulunan bir kısım teğmene diplomalarını takdim etti.

Sancak devre teslim töreninin tamamlanmasından sonra sancaktar ve sancak muhafızı teğmenlerin diplomalarını, okul komutanı tümamiral hususi verdi.

Tören, Deniz Harp Okulu Marşı'nın okunması ve geçiş töreniyle sona erdi. Törenin sonunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı uçak ve helikopterler gösteri uçuşu yaptı. Bu arada denizde de muhtelif gösteriler yapıldı.

Törende, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Emniyet Müdürü Selami Altınok ile mezunların aileleri de hazır bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, törene Bahriyeli üniformasıyla katıldı.

Kaynak: AA

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku