Gündem:

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Janine Dow, 'Fitch için şu anda Türk bankalarının anamal yeterliliği rasyosu kaygı kaynağı değil. Potansiyel döviz likidite riski Türkiye bankaları için yönetilebilir seviyededir' dedi.

İstanbul’da 11 Eylül’de Türkiye ekonomisini konu dal toplantı düzenleyeceğini açıklayan Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Dow, toplantı öncesinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türk bankalarının anamal yeterlilik seviyelerine ait şekilde Dow, 'Fitch için şu anda Türk bankalarının anamal yeterliliği rasyosu kaygı kaynağı değil. Bankacılık alanı son beş yılda iri ölçüde büyüdüğü için sermaye yeterliliği rasyoları bankaların kazançları üstündeki anamal arttırabilme becerilerinde risk ağırlıklı varlıkların artışını yansıtacak biçimde azaldı' değerlendirmesini yaptı.

Türk bankalarının geçmişte anamal rasyolarının yoğun şekilde yüksek seviyede bulunduğunu anımsatan Dow, 'Fitch halen anamal rasyolarının bankacılık sektöründe oluşabilecek beklenmedik kayıpları karşılayabilecek bir tampon oluşturduğuna inanmaktadır' ifadesini kullandı.

'Döviz likidite riski yönetilebilir seviyede'

Türk bankalarının hariç borç konumuna ait değerlendirmelerde bulunan Dow, şunları kaydetti:

'Dış borcun artışı fazla fazla süratli oldu. 2008 yılından bu güne bankaların hariç borcu yüzde 300 oranında artış kaydetti. Bankaların borç konumu kısa vadeye eğimli. Yaklaşık hariç borcun yüzde 50’lik kısmının vadesi 12 ayın altında. Dış borcun nerdeyse hepsi döviz cinsinden. Türkiye’de bankalar halihazırda en iri hariç borç kreditörü durumunda. Toplam hariç borcun yüze 38’i bankalar nedeni ile alınıyor. Bu vaziyet bazı potansiyel riskler yaratıyor.'

Buna karşın Türk bankaların ati devirde döviz likidite hayata riskini de değerlendiren Dow, 'Sonuç şekilde potansiyel döviz likidite riski Türkiye bankaları için yönetilebilir seviyededir. Fitch bankacılık sektöründe sıhhatli bir hariç varlık yapısının oluşmasını öngörmektedir' şeklinde konuştu.

Fitch ‘in Türk bankaları için temel senaryosu...

Dow, Türkiye’deki bankalar için Fitch Ratings’in temel senaryosuna ait olarak, “Fitch’in Türk bankaları için temel senaryosu, hariç döviz borcu konumu konusunda, bankaların uluslararası sermayeye ve borçlanma piyasalarına erişiminin devam edeceği yönündedir' dedi.

Dow, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Türk bankaları, sendikasyon kredilerine, bankalar arası kredilere ve yakın sürede yabancı yatırımcıların orta vadeli tahvil piyasasına erişimi bulunan sağlam borçlanma kurumları.  Türk bankalarının uluslararası bankalarla bulunan diri birlikteliği sendikasyon kredilerindeki yüksek borç çevirme oranına ulaşmasını sağlıyor. Türk bankalarının  orta vadeli anamal piyasalarına bulunan iştahı henüz incelme göstergesi göstermiyor.

Baz senaryomuz Türkiye’de ekonomik büyümenin devam etmesi, biraz daha düşük süratte ve süren volatilite ortamında büyümesini sürdürmesi ve nema oranı yahut kur şoklarının olmaması yönünde.'

Fitch’in iri oranda yönetilebilir bir döviz likidite senaryosu öngördüğünü vurgulayan Dow, 'Olumsuz sektör olup bitenleri bu senaryoda yer almıyor. Buna rağmen, Türkiye bankalarının hariç borcu dikkate alındığında, uzun bir zaman uluslararası finansman piyasalarına ulaşımın kesilmesi sektör açısından en menfi gelişmeye sebep olur. Bu biçimde bir bir hale sebep olabilecek çok sayıda etken olmasına rağmen, böyle bir gelişmenin olmasını muhtemel görmediğimiz için son bankacılık raporumuzda bunu derinlemesine analiz etmedik' diye konuştu.

'Likidite baskısı artacak'

Türk bankacılık sahasının ati devirde karşılaşabileceği risklere de yer veren Dow, 'Dış borç konumuna bakıldığında, öteki bir sektör için menfi gelişme, ileride bankaların göze çarpan biçimde ani büyümesi , kısa vadeli döviz borcunun yüksek oranda artmaya devam etmesi olacaktır. Fitch, döviz likidite baskısının artacağına inanmaktadır. Bu vaziyet bankaların reytingleri üstünde baskı oluşturabilir' şeklinde uyarılarda bulundu.

Dow, Türk bankacılık sistemindeki potansiyel riskleri şöyle sıraladı:

'Hızlı bir biçimde kredilerin artması, kredi portföyünün iri oranda mevsimsellik dışı olduğunu gösteriyor. Büyük tüm bankaların kredi defterinde yer dal iri oranda perakende ve kredi kartları portfolyosunun teminatsız olması, döviz cinsinde borçların yüzde 30’a ulaşması, döviz cinsiden borçların hızla artması, halk bankalarına siyasal müdahil olunması riski, finansmanda yapısal değişimler, tahvil ve borçlanma piyasasına artan bağımlılık, marjlardaki süren baskı ve bankaların karlılıklarının azalması potansiyeli.'

Öte yandan Türkiye’de ekonomik büyümenin devam etmesinin fırsatlar arasında görülebileceğini kaydeden Dow, 'Büyük oranda bankalara erişimi olmayan KOBİ'ler ve orta derslik kuruluşlar (potansiyel katılımcılar) yeni perakende ürünleri geliştirme potansiyeli, bilhassa Türkiye’nin demografik nitelikleri dikkat alındığında fırsatlar arasında yer alıyor' değerlendirmesinde bulundu.

Fitch en güncel tahminlerini AA’ya açıkladı

Fitch Ratings, 11 Eylül’den yapılacak Türkiye toplantısı öncesinde Türkiye ekonomisine ait en güncel öngörülerini de AA ile paylaştı.Fitch Ratings’in tahminlerine göre Türkiye ekonomisi bu sene yüzde 2,7, 2015’te yüzde 3,0, 2016 yılında ise yüzde 3,5 oranında büyüyecek.

Fitch Ratings, Türkiye’de enflasyonun bu sene sonunda yüzde 8,7 olmasını, ati sene yüzde 7,3'e, 2016 yılında ise yüzde 6,8’e gerilemesini öngörüyor.

Kuruluş, Türkiye’nin cari açığının GSYH'ye oranının bu sene sonunda yüzde 6,2, ati sene yüzde 5,7, 2016 yılında ise yüzde 5,8 olmasını bekliyor.

Fitch Ratings’in tahminlerine göre, Türkiye’nin halk borcunun GSYH’ya kıyasla bu senenin sonunda yüzde 35,5, ati sene yüzde 34,5, 2016 yılında ise 33,1 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. 

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku