Gündem:
Erdoğan cesaret ödülünü geri vermedi ama Amerikan Musevi Kurultayı geri istedi
 Erdoğan’ın Gazze saldırısı dolayısıyla İsrail’e yönelik sert eleştirileri ertesi , Başbakan’a 2004’te cesaret ödülü veren ABD’deki İsrail lobisinin en aktif kuruluşlarından Federal Amerikan Musevi Kurultayı, ödülü geri talep etti .

İsrail'in Gazze saldırısı ertesi Başbakan Tayip Erdoğan ’ın Tel Aviv Yönetimi’ni Filistinlilere yönelik soykırım suçu işlemekle suçlamasının peşinden , 2004’te Erdoğan’a terörizmle savaş, İsrail ve Filistin sorununa barışçıl bir çözüm bulma ve Türkiye ’deki Yahudileri koruma çabalarından binaen ödül veren Federal Amerikan Yahudi Kongresi (ACJ) ödülü geri talep etti .

Hürriyet 'de bulunan habere göre, 1918’de kurulan ve ABD’deki İsrail lobisinin en aktif örgütlerinden biri itiraf edilen AJC’nin, İkinci Temmuz 2014’te başkanı Jack Rosen’ın imzasıyla Erdoğan’a yollanan mektubunda şu şekilde söylendi :

“Size bu ödülü vermemizden 10 sene akabinde , siyasi kazanç ve Türk halkını Yahudilere karşı şiddete tahrik etmek için tehlikeli bir retorik kusarak dünyada en nefret dolu şekilde İsrail karşıtı kişi oldunuz. Bu ay hedef ayrımı gözetmeyen roket saldırılarına karşı İsrail’in kendini savunmasına cevaben İsrail devletini soykırım suçu işlemek ve barbarlıkta Hitler’i geçmekle suçladınız. Bu tür zehirli beyanatlar sadece Türk-Yahudi ilişkilerine tamiri imkânsız zararlar verip masum vatandaşı riske atmakla kalmıyor, İsrail ve Hamas arasındaki olağan ihtilafı sona erdirmede masada meşru bir arabulucu olarak faaliyet fırsatı sunan koltuğunuzu da size kaybettiriyor. Ortadoğu’daki tek demokrasi İsrail’i hata şekilde Hitler ile karşılaştırmak yerine, ki bu sadece sizin uluslararası arenadaki itibarınızı zedeliyor, Türkiye’nin liderliği, Hamas’ı İsrailli sivillere karşı kaba kuvveti sona erdirmeleri için etkilemede daha iyi kullanılabilirdi. Bizim ödülümüz, Yahudiler, Amerikalılar ve daha barışçıl bir dünya isteyen herkes için mühim konularda aldığı pozisyonla hakikat bir cesaret sergileyen ve bu nedenle Yahudi toplumu tarafından tanınmayı hak eden bir kişi içindi. Şimdiki poziyonunuz, medyadan anlaşıldığı şekilde , nefret yayıcı ve Yahudilere yönelik saldırılarınız sizi onurlandırdığımız her şeyi sorgulamayı gerektiriyor. Bu yüzden ödülümüzü geri vermenizi istiyoruz.”

'GERİ VERMEM' DEMİŞTİ

Başbakan’ın İsrail’e yönelik sert eleştirileri ertesi 2004’te aldığı bu ödül Türkiye’de de tartışmalara yol açmış ve muhalif çevreler Başbakan’ı İsrail eleştirisinde samimi olmamakla suçlayıp hem bu Cesaret ödülü hem de ondan bir sene akabinde başka bir Yahudi örgüt tarafından sunulan benzer bir ödülü örnek göstermişti. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ise evvelki gün bu cinsten bir dizi eleştiri hususunda yayınladığı veri (bilgi) notunda, Başbakan Tayip Erdoğan ’ın, bu ödülleri iade etmemesinin bir “tutarsızlık göstergesi” olup olmadığı hususunda şu şekilde demişti: 

“Hayır. Başbakan Tayip Erdoğan ’a tevdi edilen ödüllerden biri, 2. Dünya Savaşında Hitler Almanya’sında soykırıma uğratılan Yahudileri kurtaran kahraman Türk diplomatların anısına Haziran 2005 senesinde verilmiştir. Ödülle birlikte , diplomatlarımızın adının yazılı olduğu bir plaket Başbakanımıza takdim edilmiştir. Diğer ödül ise, Kasım 2003´te İstanbul’da yabancı bir banka şubesine ve Musevi yurtdaşlarmızın ibadetlerini yaptırdığı iki sinagoga gercekleşen terör saldırılardan kısa bir zaman akabinde , Ocak 2004 tarihinde ülkemizin demokratik değerlere bağlılığı ve teröre karşı cesur mücadelesi dolayısıyla verilmiştir. Bu tartışmayı, esası itibariyle ülkemizin ve Başbakanımızın ilkeli duruşunun bir teyidi olarak görüyoruz. Bu ödüller, Türkiye-İsrail ilişkilerinin değişik bir mahiyette olduğu zamanda arz edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ihtiyaç , İslamofobi gibi ırkçılık olarak gördüğü antisemitizm hususunda gerekse teröre karşı mücadele hususunda pozisyonunu aynen korumaktadır. Bu sebepten binaen , Türkiye Cumhuriyeti İsrail’in hükümet terörüne karşı çıkmaktadır. Bu iki konunun birbirine karıştırılması ve Sayın Başbakanımıza ve Hükümete karşı bir kara propaganda taşıtı haline getirilmek istenmesi onay görmez .”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku