Gündem:
Erdoğan'dan Diyarbakır'da çözüm çağrısı

Erdoğan, 'Cumhurbaşkanı seçilirsem çözüm sürecinin daha kuvvetli ilerlemesi için daha dik bir duruş sergileyeceğim. Yeni Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz' dedi.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçilmesi mecburiyetinde yeni Türkiye’ye ulus ile birlikte inşa edeceklerini belirterek, “Cumhurbaşkanı seçilirsem çözüm sürecinin daha kuvvetli ilerlemesi için daha dik bir duruş sergileyeceğim. Kardeşliğe hücum düzenleyen Pensilvanya ihanet şebekesi ile mücadele etmek için daha dik ayakta duracağım. Yeni Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” dedi. 

Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda eşi Emine Erdoğan ile birlikte sulh güvercini uçurduktan sonra halka hitap etti. Konuşmasında Diyarbakır’a yol arkadaşım, kardeşlerim, davam, derdim, hasretim diyerek başlayan Başbakan Erdoğan, Diyarbakırlıları bir defa daha selamlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Erdoğan, “Sizleri bugün bir defa daha hasretle selamlıyorum ey Diyarbakır. Senin toprağına bolluk katan evliyayı, sahabeyi kiramı bütün gönül dostlarını hürmetle selamlıyorum. Mekke, Medine, Kudus ve Şam’dan sonra bu coğrafyada nam salmış camilerimizi gönülden selamlıyorum. Duydum ki Diyarbakır Gazze’ye destek için muhteşem bir miting yapmış. Duydum ki Diyarbakır buradan Gazze’ye, Filistin’e dualarını göndermiş. Irak’taki, Suriye’deki, Mısır, Libya, Filistin’deki mazlumların birlikte durduğun için seni kutlama ediyorum Diyarbakır. Beni bir defa daha Diyarbakırla kucaklaştıran Rabbime ebedi hamd-ü senalar olsun. 30 Mart seçimlerinde Diyarbakır yüzde 35 ile desteğini sürdürdü. Diyarbakır oyunu bozarak bize sahip çıktı. Onun için size teşekkür ediyorum” dedi. 

DİYARBAKIR’DAN PENSİLVANYA’YA GÖNDERMEBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’daki konuşmasında Pensilvanya’ya göndermede bulundu. Erdoğan, “Pensilvanya ihanet şebekesinin tuzağını bozduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Bundan 8 ay öncelikle Diyarbakır’a geldim. Diyarbakır’da tarihsel bir günü yaşadık. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani katıldı. 38 sene vatanından irak yaşayan sanatçı Şivan Perver vatanına, toprağına döndü. İbrahim Tatlıses buraya gelerek sizlere seslendi. Ne dediler ‘Meğri’ dediler, ‘Ağlama Diyarbakır’ dediler. Diyarbakır o gün gene ağladı ama bu defa sevinçten ağladı. Diyarbakır umutla ağladı. Yıllardır aradığı huzuru bulduğu için ağladı. O gün Diyarbakırla birlikte Trabzon, Antalya, İzmir Ankara, Erzurum, İstanbul ağladı. O gün bizimle birlikte Erbil neşe gözyaşları döktü. İslamabad, Gazze, Beyrut neşe gözyaşı döktü” diye konuştu. 

“81 VİLAYETİN GÖZYAŞLARINDAN BİRİLERİ RAHATSIZ OLDU”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır, geçen sene Diyarbakır’daki buluşmanın ardından dökülen neşe gözyaşlarının birilerini rahatsız ettiğini söyledi. Erdoğan, “81 vilayetin neşe gözyaşlarından bazıları rahatsız oldu. O malum medya, malum muhalefet partileri Diyarbakır’daki kardeşlik fotoğrafından rahatsız oldu. Bunu gölgelemek için uğraştılar. 17-25 Aralıkta vuruş girişiminde bulundular. Çözüm sürecini hedef aldılar. Gezi olayların arkasındaki gerçek aktörleri sizler iyi tanıyorsunuz. 17 ve 25 Aralık vuruş girişimi arkasındakilere sizler aşırı iyi biliyorsunuz. Faili meçhullerin arkasında kim varsa bu saldırıların arkasında da tıpkı bireyler var. Bütün bu karanlık güçler el ele verdiler, Ak Parti iktidarını nasıl çökertiriz gayreti içine girdiler. Bütün buna karşın dik durduk yola o biçimde devam ettik. Biz Pensilvanya hesap şebekesiyle hesaplaştığımız bu gibi onların arkasındaki güçlerle de savaşıyoruz. Gezi ve darbelerin arkasında eski Türkiye vardı. Allaha hamd olsun hesapların üstünde hesap, tuzakların üstünde tuzak vardı. Rabbim kurulan bu tuzakları alt üst etti. Milletimiz 30 martta bu tuzakları alt üst etti” halinde konuştu. 

Erdoğan, “Ama şimdi yeni bir tuzak daha kuruyorlar. Eski Türkiye hayaliyle yeni bir oyun yaparak tüketicilere yeni bir cumhurbaşkanı adayı sürdüler. Kimin kiminle iş tuttuğunu sizler de görüyorsunuz. Kürt kardeşlerimizin sorunlarını yıllarca inkar eden CHP işte şu anda gene sahnede. Milliyetçiliği ırkçılık şekilde anlayan MHP sahnede. Kandan, gözyaşından nemalanan HDP sahnede. Hayatını adam satmakla geçiren ırkçı Pensilvanya sahnede. Bunlar bir araya geldiler. Bu ülkede kardeşliğin ne kadar düşmanı varsa bir araya geldi. Bir araya gelerek çatı adayı çıkardılar. İstanbul’da bu tecrübesiz adayın eline bir mecmua tuttular. Bu namzet kendisini destekleyen o dergiyi aldı ve poz verdi. Şimdi o rezil derginin bazı kapaklarını sizlerle paylaşacağım. O dergide ‘Kürt problemi yoktur, Kürt istilası yoktur’ yazıyordu. ‘Açlık grevi yapanlara açlıktan geberin’ diye kapak yaptılar. ‘Devlet Dersim’den değil, Dersim devletten özür dilesin’ diye kapak yaptılar. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu tahkir eden, orduyu darbeye çağrı eden kapaklar yaptılar. Bu kendini bilmez namzet gidip o mecmua ile poz verdi. CHP ve MHP Türkye’nin gerçeğini bilmeyen bir namzet çıkardı. Bu namzet ne yaptığını kendisi de bilmiyor. Biz ırkçı değiliz, biz Türkiyle Lazı ile Çerkezi ile Abazasıyla bütün yaratılanları yaratandan ötürü seviyoruz. Biz inananlar kardeşiz diyerek hiç fark etmeden baştan buyana kardeşiz diyoruz” dedi. 

“HDP GÜNEYDOĞU’NUN CHP’Sİ OLMAYA ÇALIŞIYOR”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında HDP’ye yüklendi. Erdoğan, “HDP cumhurbaşkanlığı için bir namzet çıkardı. O da nereye gitse öyle konuşuyor. 1980 yılında meclis cumhurbaşkanı seçemiyordu. Mardin Bağımsız Milletvekili Nurettin Yılmaz namzet oldu. Ne dediler biliyor musunuz bir Kürt Cumhurbaşkanı namzet mı olur dediler. Hapse attılar. Ama daha sonra merhum Özal cumhurbaşkanı oldu. HDP Güneydoğu’nun CHP’si olmaya çalışıyor. Farklı düşüneni sindiriyorlar, tehdit ediyorlar. Milli değerleri manevi değerleri bilhassa bizim dini değerlerimizi her fırsatta tahkir ediyorlar. Çocukları zorla dağa kaçırılan anneleri rencide edecek kadar insafsızlar” diye konuştu. 

“SEN KENDİN SATILMIŞ OLABİLİRSİN AMA O ANNELER SATILIK DEĞİL”Başbakan Erdoğan konuşmasında HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın çocukları terör örgütü vasıtası ile kaçırıldığı için fiil oluşturan annelere yönelik yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Erdağan, “Anneler çocukları için yürekleri kadar güzel bir fiil ortaya koydu. HDP adayı o anneler istihbarattan nakit aldıkları için fiil yapıyor diyor. Sen kendin belki satılmış olabilirsin ama o anneler satılmış değil bunu böyle bilesin. Bunlar canlı değil ölüleri sever. Ama ben Diyarbakır’daki bütün anneleri kutluyorum. Buradan bütün annelere selam gönderiyorum. Artık bu kan tacirlerine itiraz edilmelidir” ifadelerini kullandı. 

“HDP CHP İLE İTTİFAK KURUP KÜRTLERE İHANET EDECEKTİ”HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtlere ihanet arasında olduğunu ve CHP ile ittifak kurma çalışması arasında olduğunu söyledi. Erdoğan, “Kardeşlerim CHP ne diyorsa HDP onun üstünden gidiyor. Cumhurbaşkanı belirlenirken, HDP Genel Başkanı CHP’ye gitti CHP ile ittifak yapmak istemişler ama CHP bunu kabul etmemiş. Bu ittifakı CHP kabul etseydi bu ittifak Kürtlere ihanet olurdu ihanet. CHP yasakların baskıların işkencelerin savunucusudur. CHP demek ırkçılık zulüm ayrımcılık demek işte HDP gitti bu CHP ile ittifak etmek istedi. Diyarbakır’da inşallah kendisine ihanet eden HDP’ye sandıkta gereken dersi verecektir. CHP, MHP öteki ulusalcı ırkçı ayrılıkcı HDP’ye verilecek her oy eski Türkiye’ye gidecektir. Şahsıma verilecek her oy çözüm sürecine destek olacaktır. Çözüm sürecinde annelerin gözyaşının dinmesi var. Dağa kaçırılan çocukların ana ocağına gelmesi var. Çözüm sürecinde dağdakilerin kendi evine köyüne mezrasına gelmesi var. Çözüm sürecinde sulh mevcut özgürlük mevcut mutluluk mevcut refah mevcut birlik beraberlik kardeşlik var. Bunu biz başlattık. Milli birlik kardeşlik ardından çözüm süreci dedik ve bunu da hukuki sürece oturttuk” halinde konuştu. 

“SİLAHLARIN DEĞİL SİYASETİN KONUŞULDUĞU BİR TÜRKİYE İŞARET EDİYORUZ”Diyarbakır İstasyon Meydanı’nı dolduran binlerce insana seslenen Erdoğan, silahların değil, siyasetin konuşulduğu bir Türkiye işaret ettiklerini söyledi. Erdoğan, “Silahların değil siyasetin konuşulduğu bir Türkiye işaret ediyoruz. Fikirlerin konuşulduğu bir Türkiye inşa ediyoruz. Herkesin birbirini anladığı arzusu ve geleceği aydınlık bir Türkiye inşa ediyoruz. Terör yıllarca bir bahane şekilde kullanıldı. Terörün varlığı üstünden bazıları kuvvet devşiriyordu. Terör bahaneydi, çetelerin faili meçhullerin üzeri örtülüyordu. Terör bahanesinin arkasına saklanarak devlet içindeki çeteler, hukuksuzluk yapıyordu. Hiçbir silah demokrasi ve yasa arasında savunulan meşru talepten daha kuvvetli değil. Yıllarca bu ülkeye sahibi bu gibi davrananlar Türkiye değiştikçe çözüm süreci ilerledikçe ellerindeki imtiyazların kaybolduğunu biliyorlar. Biz bu çözüm sürecine başımızı koyduk gövdemizi koyduk canımızı koyduk. Arkamızda sizin hayır dualarının bulunduğu bildiğimiz için dik durduk. Türkiye normalleşiyor, Türkiye’de her şey daha güzel olacaktır. 77 milyon bu topraklarda bu bayrağın altında birlikte geleceği inşa ediyoruz. Yeni Türkiye 23 Nisan 1920’deki o manzarayı tekrardan çiziyoruz. Türkiye’yi kurum ruhuna döndürüyoruz. Baskıları biz kaldırdık. Bundan ötürü 10 Ağustos Türkiye için bir milattır” dedi. 

“İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR”Başbakan Erdoğan konuşmasının son bölümünde de “İsrail bir terör devleti şekilde terör estiriyor. Onun için diyorum ki zalimler için yaşasın cehennem. 150’yi aşkın o yavruların ölümünü annelerin ölümünü gördünüz değil mi dünya, Avrupa sessiz, koşuyoruz, koşacağız, şuanda gerek hususi temsilcilerim gerekse dışişleri bakanım devrede er yada geç bu işler yoluna girecek inşallah. Allah nasip eder cumhurbaşkanı seçilirsem hiç bir hizmet yarım kalmayacak. Cumhurun başı olmak pratik değil, gene birlikte ve birlikte olacağız. Bizim işimiz yapıt üretmek” diye konuştu.

HaberAzim.Com Güncel Haberler.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku