Gündem:
Erdoğan'dan yedi sayfalık şikayet

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri


Dosyada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zanlı polisler ve CHP önderi Kılıçdaroğlu hakkındaki şikayet dilekçesi de yer aldı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet teşkilatında Gülen Cemaati'ne yakın bulunduğu öne sürülen polislere yönelik bir süredir tahkikat yürütüyor.
 
Dosyada müştekiler yani şikayetçiler inde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da var. Erdoğan hem zanlı polisleri hem de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu şikayet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11 Şubat 2014 tarihinde TBMM Grup toplantısında 25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında elde edilen kimi telefon görüşmelerini dinletmişti. Bunun üstüne Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak ‘Kılıçdaroğlu ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ederek dinleme kayıtlarını temin eden halk görevlilerinden’ şikayetçi olmuştu.
 
Şikayet dilekçesini inceleyen Ankara savcılığı yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.
 

Erdoğan’ın yedi sayfalık şikayeti
 
Yetkisizlik kararının bulunduğu dosyaya, Erdoğan’ın avukatı Ali Özkaya aracılığı ile sunduğu yedi sayfalık şikayet dilekçesi de konuldu.
 
Şikayet dilekçesinin müşteki bölümünde Recep Tayyip Erdoğan, şüpheliler bölümünde Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanısıra, soruşturmanın gizliliğini ihlal eden halk görevlileri de yer aldı.
 
'Savcıların vazife ve yetkisi yok'
 
Erdoğan'ın şikayet dilekçesinde, Başbakan, bakan ve milletvekilleri konusu için soruşturmanın nasıl yürütüleceğinin yasalarda bulunduğu vurgulanırken, ‘Başbakan ve bakanlar kurulu üyeleri konusu için suç şüphesinin öğrenilmesinden itibaren iddianamenin kabulüne kadar geçen zamanda Cumhuriyet Savcılarının hiç bir vazife ve yetkisi yoktur. Savcılar yürüttükleri soruşturmalar sırasında, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri konusu için Anayasanın 100. Maddesi kapsamında Meclis soruşturmasına konu edilebilecek ‘suç işlendiğini saptama eden, ihbar alan, delillere ulaşan’ her şahıs ve makam gecikmeksizin ve hemen TBMM’ye bilgi eda etmek zorundadır.” denildi.
 
TBMM’ye bilgi verilmeden soruşturmaya devam etmenin suç olduğunun belirtildiği dilekçede, şu ifadeler yer aldı.
 
“Dolaylı dinleme kararları alıp tesadüfen elde edilen delilere ulaşma çabalarının anayasal ilkelerin ve kuralların tamamını çiğneyen ve suç teşkil eden, elde edilen deliller itibarıyla kanunsuz kanıt bulunan bilgi ve döküman olacaktır. Bu itibarla Cumhuriyet Savcılarının, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri konusu için yaptıkları bütün kanıt toplama girişimleri suç teşkil edeceğinden haklarında şikayetçiyiz.” 
 
'Yolsuzluk dosyası değil vuruş girişimi'

 
Erdoğan’ın şikayet dilekçesinde, ‘yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üstüne yürütülen soruşturmaları’ vuruş girişimi şekilde nitelendirildi:
 
"Yolsuzluk ve rüşvetle ilgili tahkikat iddiası altında, esasen Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini yıkma ve yargı yoluyla vuruş yapma atılım sonrası, soruşturmanın şüphelisi bulunan kişilerden saklı fakat soruşturmayı yürüten savcıları canhıraş savunan medya organlarına açık bulunduğu yayınlanan telefon kayıtları ve tahkikat evraklarıyla anlaşılan, matbuat yayın organlarında ve medyada daha soruşturmanın başladığı ilk dakikalardan itibaren oldukça çok görüntü ve bilginin servis edildiği her insanın malumudur.”
 
Bilgilerin sızdırıldığı soruşturmada gizlilik kararı bulunduğunun belirtildiği dilekçede, “Müvekkilim (Cumhurbaşkanı Erdoğan) ülkenin yürütme organı bulunan Bakanlar Kurulunun ve hükümetin Başbakanı şekilde bu bilgilerin gizliliği nedeni ile resmi şekilde bilgilere sahip değildir.” denildi.
 
'Aslında Erdoğan dinlenildi'
 
Cumhuriyet Savcılarının anayasayı ihlal ettiğinin vurgulandığı şikayet dilekçesinde, ‘Başbakan Erdoğan’ın devamlı görüştüğü şahısların mühim bir kısmının telefonları dinlenilerek, gerçekte Erdoğan’ın dinlenildiği’ anlatım edildi. Dilekçede, dinleme kayıtlarının kanuna marjinal elde edildiği, bunları imha edilmemesinin de suç bulunduğu belirtildi. 
 
'Sonuçlarına katlanması gerekmektedir'
 
Şikayet dilekçesinde, tahkikat ile ilgili bilgilerin medyaya servis edilerek 'algı operasyonu' oluşturmak istendiği savunuldu ve "Hükümeti devirmek için proje yapanların elbette ki bu davranışlarının sonuçlarına katlanması gerekmektedir.” denildi.
 
Dilekçede, soruşturmadaki görevlilerin saklı belgeleri Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiği, Kılıçdaroğlu’nun da bu konuşmaları yayınladığı belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun da "Hırsız oğlunu arabayla götürüyor" diyerek hakaret ettiği anlatım edildi.
 
Erdoğan’ın dilekçesinde tahkikat belgelerinin yayınlanması ile adil yargılanmanın etkilendiği, bütün şüphelilerin halk nezdinde baştan mahkum edildiği ve masumiyet karinesinin çiğnendiği vurgulandı. (Al Jazeera)
 

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Müttefiklerimizden Silah Alamıyoruz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano, ortak basın toplantısı...

Haberi Oku