Gündem:
Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmesinde yarar var

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Yeni Türkiye, İmralı canisinin hür kalacağı, PKK'nın siyasete taşınacağı, yurt hainliğinin, bayrak düşmanlığının ödüllendirileceği tükenmiş bir yurt gerçeğidir' dedi.

MHP Genel Merkezi'nde düzenlendiği matbuat toplantısında, Bahçeli, Türkiye'nin yaşamın her sahasında gerilemekte ve tökezlemekte olduğunu savunarak, devamlı ertelenen, ertelendikçe büyüyen, büyüdükçe içinden çıkılmaz durum saha derin ve kökünden problemlerin ülkeyi ciddi biçimde tehdit ettiğini ileri sürdü.

Türkiye'nin alarm verdiğini iddia eden Bahçeli, 'Aradığımız, arzuladığımız ve ümit ettiğimiz huzurlu ve güzel günlerden en ufak iz ve yapıt yoktur. Dirliğimiz son nefesini eda etmek üzeredir. Kardeşliğimiz ağır yaralıdır' ifadesini kullandı.

Bahçeli, 62. Hükümet'in güvenoyu aldığını anımsatarak, 'Yeni AKP Hükümeti'nin niyet, mizaç ve maksadı baştan sorunlu, baştan hasarlıdır. Çünkü bu hükümetin ipleri hala Erdoğan'ın elindedir. Çünkü bu hükümet Erdoğan'a zimmetlenmiştir' değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, 'Ahmet Davutoğlu, Çankaya'nın Başmabeyincisi olmaya peşinen rıza göstermiş, komutla ve kumandayla devinim eden Başçuhadarlık görevini gönüllüce kabullenmiştir. Bu, Türk milleti hesabına üzüntü duyduğumuz bir durumdur' diye konuştu.

Hükümet programında dikkat çekici temel vurguların, yeni Türkiye, yeni Anayasa, enlem yapıyla savaş ve sözde çözüm süreci olduğunu dile getiren Bahçeli, 'Başbakan Davutoğlu, Erdoğan sebebi ile kulağına fısıldanan ve hatta talimatlandırılan ne varsa benimsemiş, daha doğru bir deyimle benimsemek mecburiyetinde kalmıştır' dedi.

'Yeni Hükümet'in gündeminde ulus yoktur'

Bahçeli, '62. Hükümet'in terzisi Erdoğan, kumaşı BOP, hastalıklı gövdesi yeni Türkiye, gıdası bölücülük, vitamini enlem yapıyla mücadele, ezberi yeni anayasa, pis mayası ise rüşvet ve yolsuzluk dosyalarıdır' ifadesini kullandı.

Bahçeli, 'Yeni Hükümet'in gündeminde ulus yoktur, Türkiye yoktur, Cumhuriyet yoktur, millilik yoktur, coşku yoktur, insan yoktur, sosyal ve ekonomik kesimlere ümit da yoktur. Yeni Hükümet'in tek amacı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikbal ve çıkarlarına hizmettir. Sırf bu sebepten dolayı 62. Hükümet bir Erdoğan kumpası, bir Erdoğan komplosudur ve tepeden tırnağa zincirli, A'dan Z'ye prangalıdır' biçiminde konuştu.

'Yeni Türkiye, küçülmüş bir ülke'

'Yeni Türkiye ezberi, AKP'nin tutulduğu iflah olmamaktadır bir hastalıktır. Buradaki amaç düzen değişikliği ve kurucu değerlerin erozyonudur' ifadesini kullanan Bahçeli, 'Yeni Türkiye'nin küçülmüş, sinmiş, silinmiş, sömürülmüş, güçsüz bir yurt olduğunu' iddia etti.

Bahçeli, 'Yeni Türkiye; insanlarımızın, AKP'ye oy veren-vermeyen, Alevi-Sünni, Doğulu-Batılı, inanan-inanmayan diye kamplaştırıldığı, ulusal vücudun 36 etnik parçaya bölündüğü ve uygarlık liginden grup düşmüş bir ülkedir' değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Bahçeli, 'Yeni Türkiye'nin tarihinden kopmuş, kimliğine sima çevirmiş, ulusal kültürüne yabancılaşmış, Türk'e yaşam hakkı tanımayan, edilgen, edilgen ve onun bunun eline bakan teslim olmuş bir yurt olduğunu' ileri sürdü.

Bahçeli, şöyle devam etti:

'Yeni Türkiye utangaç olmuş, beraber inançları kaybolmuş, süngüsü düşük, itibarı ve prestiji darbelenmiş ezik ve köhnemiş bir ülkedir. Yeni Türkiye, İmralı canisinin hür kalacağı, PKK'nın siyasete taşınacağı, yurt hainliğinin, bayrak düşmanlığının ödüllendirileceği tükenmiş bir yurt gerçeğidir. Yeni Türkiye, Türk milletine düşmanlık sırasına girmiş ne kadar mihrak varsa terfi ve rütbe alacağı, nakit ve servete boğulacağı, milliyetçiliğin kuruyacağı, çözülmüş ve çürümüş bir yurt tanzimidir. Yeni Türkiye, çözüm diyerek PKK’ya teslim olmuş, sulh diyerek dağılmaya çanak tutmuş, yeni anayasa diyerek parçalanmaya ve başkanlık sistemine göz kırpmış odakların eşine az rastlanan bir tuzağıdır. Yeni Türkiye, yeni bir Mondros, yine masaya konulmuş Sevr, yepyeni bir işgal ve özerklikten Kürdistan'a uzanan isyankarlıktır.'

'Çankaya, ulus ve Cumhuriyet'e mal olmuş milli ve tarihsel bir simge'

Devlet Bahçeli, 'Türk milleti, AKP'nin ve Erdoğan'ın, tarihimizle hesaplaşsın, ulusal ve manevi değerlerimizle çatışsın, yedi düvelin bile yapamadığını ulusal irade kisvesiyle yapsın diyerek de önünü açmamıştır' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çankaya Köşkü'nde oturmayacak olmasını da değerlendiren Bahçeli, Çankaya'nın, ulus ve Cumhuriyet'e mal olmuş milli ve tarihsel bir simge olduğunu kaydetti.

Bahçeli, 'Başbakanlığa tahsis edilecek olması da değersizleştirme ve manevi mevkiini düşürme hazırlığıdır. Gazi Mustafa Kemal’in Çankaya duvarlardan çınlayan sesi mi Erdoğan'ı gocundurmaktadır? Türkiye Cumhuriyeti'nin bir asra yaklaşan birikim ve heybeti mi Erdoğan'ı ürkütmektedir?' ifadesini kullandı.

Devlet Bahçeli, 'Erdoğan'ın, Ankara'nın göbeğinde, milletin alın terinden kestiği paralarla şahsına, sözde yeni Türkiye'nin sarayını yaptırması, milyon dolarlara uçak satın alması kalıcı değildir ve gün ati eski defterler her zaman açılarak politik mahsuplaşma yapılacaktır' değerlendirmesinde bulundu.

'Mesele cemaat değil, rüşvettir'

Türkiye'nin en önemli ve kronikleşen sorununun rüşvet ve yolsuzluk olduğunu anlatım eden Bahçeli, 17-25 Aralık 2013'te AKP Hükümeti'nin kıskıvrak yakalandığını ve yakayı ele verdiğini söyledi.

Rüşvetçiler, kara paracılar, altın kaçakçıları, komisyoncular ve havuzcuların korumaya alındığını, polis memurları ve müdürlerinin mağdur edildiğini ileri devam eden Bahçeli, 'Devlet 17-25 Aralık'la beraber kilitlenmiştir ki bu kilit henüz açılmamıştır' dedi. 

Bahçeli, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, yitik trilyon davası kapsamında gerek gelen ifadeyi vereceğini belirtmesinin ve hukuka saygısını dillendirmesinin, takdire şayan ve herkesin özlem duyduğu bir davranış olduğunu dile getirdi.

Ucu nereye dayanırsa dayansın, rüşvet ve yolsuzluğa ismi karışanların hesap vermesi gerektiğini belirten Bahçeli, 'Buna Recep Tayyip Erdoğan da dahildir. 17-25 Aralık'ta suçüstü basılan kim varsa zamanımızda güvendedir. Bunlar arkayı sağlama almışlar, çağın Başbakanı'na sırtlarını dayamışlardır. Bu ülkede 8 aydır kanun askıdadır. Bu ülkede 8 aydır haram yiyenler, hazineyi boşaltanlar dokunulmazdır. Hırsızlık güvenceye alınırken, yargının çivisi çıkarılmıştır' diye konuştu.

Bahçeli, 'Mesele cemaat değil, rüşvettir. Mesele Pensilvanya değil, yolsuzluğa kapılmış hükümettir' görüşünü savundu.

'MİT denilen kurum ne yapmış'

Türkiye'nin bir takım ülkelerce dinlenildiği iddialarına da yer veren Bahçeli, 'Türkiye'nin ulusal güvenliği tehdit altındayken, ABD'sinden İsrail'ine, Almanya'sından Birleşik Krallığı'na ülkemizi dinlemeyen kalmamışken, MİT denilen kurum ne yapmış, başındaki zat neyle oyalanmıştır?' dedi.

'Anlaşılan kafası esen Türkiye’ye kulak kabartmış, canı sıkılan antenleri Türk milletine çevirmiştir' değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yabancı istihbarat teşkilatlarının Türkiye'yi dinlemeleriyle ilgili bir soruya verdiği cevabın kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Milli güvenliği delik deşik olmuş, casusların, provokatörlerin cirit attığı bir ülkenin kaybetmeye mahkum olduğunu belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

'Merak ediyoruz, enlem bina herkesi dinliyor diyerek ortalığı ayağa kaldıran Erdoğan'ın, yabancı istihbarat teşkilatlarının dinlemesini bayağı görmesi hangi akla hizmettir? Cumhurbaşkanı, sakladığı, gizlediği, açığa çıkmasından korktuğu, hususi ilişkileri itibarı ile mi meseleyi alttan almaktadır' diye sordu.

'PKK, AKP'nin kalesine gol üstüne gol atmaktadır'

Yeni kurulan Hükümet, PKK'yla müzakereleri hızla ve genişleterek sürdürdüğünü ve medyaya yansıdığına göre, görüşmeler neticesinde 9 maddelik bir yol haritası meselesinde anlaşma sağlandığını aktaran Bahçeli, Doğu ve Güneydoğu'nda devletin olmadığını savundu.

Bahçeli, 'PKK, AKP'nin kalesine gol üstüne gol atmaktadır. Hükümet PKK çarkına kapılmış, bölücülük kapanına kısılmıştır. İmralı canisi AKP'ye talimatla kanun çıkartacak noktaya gelmiştir. Yeni Türkiye ihanetinin şifreleri, yeni anayasanın muhteviyatı AKP-PKK-İmralı canisi arasındaki diyalog ve müzakerelerle yazılmaktadır' dedi.

Irak'ta, IŞİD'e karşı peşmergenin silahlandırılmasına yer veren Bahçeli, peşmergeye giden silahların tıpkı sürede PKK'nın da eline geçme ihtimalinden kuşkulandıklarını dile getirdi. 

Bahçeli, 'HDP Eşbaşkanı'nın utanmaksızın, Türkiye'nin PKK'ya silah yardımında bulunması teklifi şüphelerimizi artırmaktadır. Esasen ciddiye alınacak hiç bir yanı olmayan bu sefil önerinin, AKP'de cevap bulması ne yazık ki ki olmayacak bir şey değildir' diye konuştu.

Devlet Bahçeli, bir yılı aşkın süredir gündemde bulunan sözde çözüm ve sulh sürecinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in haberdar olmamasını ise inandırıcı bulmadığını belirtti.

Milli eğitimde de bir kriz ve kargaşa yaşandığını, eğitim sisteminin iyice laçkalaştığını ve enkaza dönüştüğünü savunan Bahçeli, 'Milli Eğitim Bakanı her şeyi eline yüzüne bulaştırmış, siyaseten sıfırı tüketmiştir' değerlendirmesinde bulundu.

'Dinlemekte zorluk çeken varsa bize başvursun'

MHP'lilerin izlendiği ve dinlenildiği iddiaları anımsatılarak, bununla ilgili girişimleri olup olmayacağının sorulması üzerine, Bahçeli, bugüne kadar müracatlarına hiç bir cevap verilmediğini ve son günlerde konunun bir gazetede gündeme getirildiğini söyledi.

Bahçeli, 'MHP, her tarafa açık olandır. Dinlemekte zorluk çeken varsa bize başvursun, biz gereken yanıtı veririz' dedi.

'Partinizi de 'paralel yapının' dinlediği söyleniyor. Bu konu için bir yorumunuz olacak mı?' sorusuna ise Bahçeli, 'Bunların hepsinin açıklığa kavuşması lazım. Paralel bina üstünde 'İnine kadar ineceklerini' söylüyorlar. Eğer bu ine kadar inerken menfaatlerini bulmazlar, bize de rast gelirlerse haberimiz olsun' diye cevap verdi.

'Öğretmen atamalarının acil olduğunu söylediniz. Meclis müthiş toplantıya çağrılıyor. Fakat Torba Kanun'a ciddi bir muhalefetiniz de var parti olarak. Bu çalışmalara destek olacağınız anlamına mı geliyor?' sorusu üstüne Bahçeli, 'Evet bu konu için daha evvela Meclis tatile girmeden Önce verilmiş sözümüz de vardır. eğer Soma ve muallim konusu geldiğinde biz lüzumlu katkısı yapacağımızı anlatım ettik' diye konuştu.

Fethullah Gülen'in iadesine ait değerlendirmesi sorulan Bahçeli, 'Bunu aşırı daha önceden ben anlatım ettim. Sayın Fethullah Gülen Bey'in, Türkiye'ye gelmesi ve bugünkü politik iktidarla 10 yıllık beraberliğinin yüzleşmesini yapmasında yarar vardır. Eğer Fethullah Gülen, gelme kararını alır, Esenboğa'ya indiği gün, yeni uçakla Cumhurbaşkanı'nın nereye gideceğini de merak ediyorum' dedi.

Muhabir: Hüseyin Gazi Kaykı

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku