Gündem:
Gıda fiyatları enflasyondaki iyileşmeyi geciktiriyor

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, 'Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen öteki unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde göze çarpan bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın yakalamak şekli ile nakit politikasındaki yoğun duruş sürdürülecektir' değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, 'Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen öteki unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde göze çarpan bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın yakalamak şekli ile nakit politikasındaki yoğun duruş sürdürülecektir' değerlendirmesi yapıldı.

Kurul'un 27 Ağustos 2014 tarihli toplantısına ait yayımladığı 3 Eylül 2014 tarihli toplantı özetinde, son aylarda kredilerin gelişme hızının ve kompozisyonunun istek edilen yönde seyrettiği ifade edildi.

Bu gelişmede nakit politikası duruşu ve alınan makroihtiyati önlemlerin belirleyici bulunduğu belirtilen özette, 'Tüketici kredilerinin yıllık büyüme oranı düşmeye devam ederken ticari krediler göreli şekilde daha canlı bir seyir izlemektedir. Kredilerdeki bu manzara bir yandan orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlarken öteki yandan cari dengedeki düzelmeyi desteklemektedir. Kurul, finansal koşullardaki kısmi iyileşmenin ve memleket içi belirsizliklerdeki azalışın önümüzdeki devirde kredi piyasasını olumlu etkileyebileceğini belirtmiştir. Bununla birlikte kuraklığa bağlı şekilde artan gıda fiyatları ve süregelen jeopolitik riskler kısa vadede tüketici güveni ve kredi talebindeki artışı sınırlayabilecektir' görüşü paylaşıldı.

Özette, şunlar kaydedildi:

'Geçtiğimiz senenin ortalarından itibaren gerçekleşen birikimli döviz kuru gelişmelerinin yıllık enflasyon üstündeki menfi yansımaları kademeli olarak azalmaktadır. Nisan ayında 3 puanı aşan söz konusu etkilerin temmuz ayı itibarıyla 2,5 puan sularında bulunduğu hesap edilmektedir. Kurul, 2015 yılında enflasyonda bu kanaldan mühim bir azalış piyasası olduğuna dikkati çekmiştir. Bununla birlikte döviz düzeyi hareketlerinin ikincil etkilerinin yakından izlenmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Gıda fiyatlarındaki yüksek seyir, enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Kurul, bu çerçevede kuraklığın ve jeopolitik risklerin enflasyon görünümü üstündeki etkilerini de ele almıştır. Kurul, son aylarda yurt içi besin fiyatlarının memleket dışı besin fiyatlarından menfi yönde ayrıştığına dikkati çekmiştir. Gıda grubunun genelinde yılbaşından itibaren yüksek fiyat artışlarının gözlendiği ve jeopolitik risklerin de etkisiyle kısa vadede göze çarpan bir düzeltme beklenmediği anlatım edilmiştir. Enflasyonun ulaştığı yüksek seviyeler orta vadeli beklentileri de menfi etkilemekte ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmaktadır. Dolayısıyla gelinen noktada tüm ilgili kurumların enflasyonla mücadeleye destek vermesinin makroekonomik istikrar açısından büyük ciddiyet taşıdığı hatırlatılmıştır. Bu kapsamda aktif bir hariç ticaret politikasının besin fiyatlarındaki riskleri sınırlama konusu için faydalı olabileceğine değinilmiştir.'

Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul'un, kısa vadeli faizlerdeki mevcut duruşun sürdürülmesine karar verdiği belirtilen özette, 'Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen öteki unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde göze çarpan bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın yakalamak şekli ile nakit politikasındaki yoğun duruş sürdürülecektir. Kurul, bu doğrultuda likidite politikasının gerektiğinde etken bir şekilde kullanılabileceğini hatırlatmıştır' ifadeleri kullanıldı.

'Orta vadede mali disiplini kalıcı duruma getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların güçlendirilmesi makroekonomik istikrarı destekleyecektir'

Özete göre Kurul, son aylarda küresel nakit politikalarına dair belirsizliklerin azalmasıyla birlikte uzun vadeli faizlerin oynaklığının da düştüğüne dikkati çekti. Bu durum, memleket içi belirsizliklerdeki azalışla ortak geniş getiri koridoruna olan gereksinimi azda olsa azalttı. Bu çerçevede Kurul, getiri koridorunun daha simetrik bir duruma getirilmesi için gecelik borç verme faizlerinin indirilmesine karar vermişti.

Kurul, maliye politikasına ve vergi düzenlemelerine ait olup bitenleri enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip ediyor. Para politikası duruşu oluşturulurken, gelecek dönemde mali disiplinin korunacağı ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlarda öngörülmeyen bir artış gerçekleşmeyeceği varsayılıyor. 

Maliye politikasının söz konusu çerçeveden göze çarpan olarak sapması ve bu durumun orta vadeli enflasyon görünümünü menfi etkilemesi halinde nakit politikası duruşunun da güncellenmesinin söz konusu olabildiği belirtilen özette, 'Orta vadede mali disiplini kalıcı duruma getirecek ve tasarruf açığını azaltacak yapısal reformların güçlendirilmesi makroekonomik istikrarı destekleyecektir. Bu yönde atılacak adımlar tıpkı sürede nakit politikasının devinim alanını genişletecek ve uzun vadeli halk borçlanma faizlerinin düşük düzeylerde seyretmesini sağlayarak toplumsal refaha müspet katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede Orta Vadeli Program'ın gerektirdiği yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi iri ciddiyet taşımaktadır' değerlendirmesi de yapıldı.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Google Reklam Şartları ve Reklam Vermenin Kolaylığı
Goolge adwords reklamları, faaliyet gösterdiniz alanda sunduğunuz hizmetin ya da ortaya çıkardığınız...

Haberi Oku