Gündem:
Güneşe 2,5 milyon liralık destek

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri


TÜBİTAK, yüksek verimlilikte ve düşük maliyetli güneş enerjisi hücre ve modüllerin geliştirilmesi, Türkiye'nin bu alandaki rekabet gücünün yükseltilmesine yönelik projeleri destekleyecek.

Ülkenin teknoloji alanındaki gücünü artırmak için çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK, enerji sektöründeki yenilikçi projeleri de gündemine aldı.

Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini dikkate saha ve bu alandaki teknolojik dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen TÜBİTAK, Enerji Verimliliği Çağrı Programı kapsamında "Yüksek Verimli Fotovoltaik Hücrelerin Geliştirilmesi" için girişimcilere çağrıda bulundu.

TÜBİTAK, beklentileri karşılayan projelerden küçük ölçeklilere 500 bin, orta ölçeklilere 1 milyon, kocaman ölçeklilere de 2,5 milyon liraya kadar destek verecek.

Fotovoltaik (PV) hücre üretimi, yenilik ve geliştirme faaliyetlerinin hummalı bir biçimde devam ettiği rekabetçi bir saha şekilde dikkati çekiyor. Bu alanda verimlilik artışı ve maliyetin düşürülmesine yönelik çalışmalar son zamanlarda sürat kazanmış bulunuyor.

Tek ve çok aşırı kristalli silisyum (Si) tabanlı PV sistemleri, üstünde yaygın şekilde çalışılan teknolojiler şekilde dikkati çekiyor. Esnek özelliğe sahip, boya duyarlı güneş hücreleri, yakın kızıl ötesi bölgede soğurma oluşturan natürel materyallerin kullanıldığı yarı şeffaf güneş hücreleri ile düşük maliyetli ince film tabanlı güneş hücreleri de bu alanda üstüne çalışılan ve kısa vadede uygulamaya aktarılma potansiyelleri bulunan teknolojiler içerisinde yer alıyor.

TÜBİTAK, projeyle yüksek verimlilikte ve düşük maliyetli PV hücre ve modüllerin geliştirilmesiyle Türkiye'nin bu alandaki rekabet gücünün yükseltilmesine yönelik inceleme projelerini destekleyecek.

Çağrı konusu kapsamında önerilecek projelere, Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek verilecek.

- Yerli kaynaklara dayalı planlara öncelik

Altyapı oluşturmaya yönelik planlar desteklenmeyecek ve plan bütçe kalemleri içerisinde dengeli bir dağılım olmasına bakılacak. Orta ve kocaman ölçekli projelerde yer alabilecek alt plan sayısı temel plan dahil en iyi 4 olabilecek. Sadece entegrasyon/montaj içeren pilot uygulama projeleri destek kapsamı dışında tutulacak.

Orta ve kocaman ölçekli planlar için, ilgili endüstri amaçlı kuruluşlarla işbirliği içerisinde oluşturulmuş ve/veya ilgili endüstri amaçlı kuruluşlardan ayni/nakdi destek almış bulunan planlara öncelik verilecek.

Çağrı kapsamında desteklenecek projelerde, yerli kaynaklara dayalı ürün ve bu ürünlere yönelik süreçlerin geliştirildiği planlara öncelik tanınacak.

Projeden yararlanma başvuruları 19 Eylül'de sona erecek.

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KADINLARIN SİTESİ KADİNSEN.COM
Kadınlar, kış aylarının içine girmiş bulunuyoruz. Daha önce kış modası hakkında sizlere birçok bilgi...

Haberi Oku