Gündem:
Haşim Kılıç'tan Medya'ya; Direnin, Pes Etmeyin..

 Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Türkiye ’de bir ‘korku iklimi‘ oluştuğunu söyleyip gazetecilere, “Direnin, pes etmeyin” çağrısı yaptı.

Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi'nin (CPJ) ortaklaşa oluşturduğu misyon, Başkent Ankara 'daki temaslarının ilk günü olan 1 Ekim'de Anayasa Mahkemesi yerleşkesinde Kılıç ile görüşmüştü. Başbakanlık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) verilmekte olan "4 saat içinde internet sitesi kapatma" ve trafik bilgilerini toplama yetkisini 2 Ekim'de iptal eden mahkemenin başkanı Kılıç heyete şunları belirtti :

EN BÜYÜK GÖREV YARGININ 

- En mühim , birinci derecedeki özgürlük, ifade özgürlüğüdür. Hatta bence aşırı olacak fakat yaşam hakkından dahi daha çok değere sahiptir.
- 2004'te Anayasa'nın 90. Maddesinde gercekleşen değişiklikle, temel hak ve özgürlükler hususunda mahalli hukuk ile imzalanan uluslararası antlaşmalar arasında çatışma olduğunda, uluslararası antlaşmaların asıl alınması öngörüldü.
Bu bir dönüm noktasıdır, devrim niteliğindedir. Şayet buna karşın gün içerisinde ifade özgürlüğünde arıza yaşanıyorsa bu maddenin uygulamaya geçirilememesinden kaynaklanıyor.
Bu mevzuda en çok büyük görev yargıya düşüyor. Sıkıntının temel kaynaklarından birisi temel haklar hususunda davalara bakan yargı mensuplarının bu algıya sahip olmaması.

HUZUR KAÇIRICI İFADELER DE HAK

 
- Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile Türk yargısı arasında ciddi hoşgörü çeşitliliği çıkıyor. Avrupa hukuku, ifade özgürlüğünün sınırlarını çok fazla bomba şok edici, keyifsiz edici, huzur kaçırıcı ifadeleri de kapsayacak şekilde çizer. Sıkıntı son tahlilde bu davaların Türkiye'de bu anlayışı içselleştirememiş yargı mensuplarının önüne gelmesiyle çıkıyor. Avrupa Konseyi ile Türk hakim ve avukatların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları hususunda bilgilendirilmesi için üç senelik bir projeye başlıyoruz. Yargı mensupları hususunda dile getirdiğim sorunun böyle çözüleceğini ümit ediyorum.

ÖZGÜRLÜK AÇILINCA, KAPATMAK ZORDUR 
- 2010 anayasa değişikliği ile AYM'ye bireysel başvuru hakkı tanınması bir şanstır. Zira AYM'nin ifade özgürlüğü meselesine bakışı tam da AİHS ile AİHM'in bakışıyla örtüşüyor. Twitter ve Youtube kararları buna örnektir. Özgürlük alanlarını açtıktan akabinde kapatmak zordur. Ben arkadaşlarıma güveniyorum; bizden akabinde da AYM'nin görevi özgürlük alanını genişletmek olacaktır.

SİYASET KURUMLARI SORUMLU 
-Beni korkutan konu, Türkiye'de gidip artan kin ve nefret söylemi. Bu iklimin oluşmasında siyaset kurumlarının sorumluluğu var. Bu sorunun siyasi tansiyonun düşmesiyle azalacağını tahmin ediyorum.
-Bu ortamda oluşan büyük endişe iklimi gazetecileri de etkiliyor. Ana hak ve özgürlükler hususunda mücadele lazım gelir . Gazeteciler de direnmeli. Pes etmemeleri gerekir'' dedi ...Hürriyet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku