Gündem:
Hatay'a tayini çıkan memur ev bile bulamıyor

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in, Suriye'deki iç karışıklık itibariyle Türkiye'ye gelen sığınmacılarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'na İkaz yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Vali Lekesiz İkaz mektubuna şehirdeki mesken sıkıntısını anlatarak başladı. Şehirde 14 bin 999 Suriyeli sığınmacının kaldığını hatırlatan Lekesiz "Bizim tespitlerimize kıyasla il merkezinde 290 evde 2 bin 675 kişi, ilçelerde ise bin 82 şahıs olmak üzere 3 bin 757 şahıs il ve ilçe merkezlerinde ev kiralayarak yahut akrabalarının yanına yerleşerek kalıyor" dedi.

PROVOKASYON İKAZI

Lekesiz, Hatay'da barınan Suriyeliler"in kendi örf ve geleneklerinden kaynaklanan hayat tarzları ve sorunsuzca hareketlerinin kentte gerginliğe yol açtığını belirtti. Huzursuzluğun provokasyonlara sebep olabileceğinin altını çizen Hatay Valisi İkaz yazısını "Bu nedenle Hatay’a hukuki giriş oluşturan Suriye uyruklu vatandaşların müsait görülen illere nakledilmesi, illegal gelenlerin ise öteki illerde bulunan konaklama merkezlerine sevk edilmesi müsait olacaktır” halinde bitirdi.

MÜSTEŞAR’DAN EMİR

Hatay Valiliği’nin talebi üstüne İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu, Suriyeli vatandaşlara karşı izlenecek siyaset konusu için Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Şanlıurfa Valiliklerine yazılı buyruk gönderdi. Hacımüftüoğlu, Suriyeli vatandaşların akrabalarının beraberinde özgür ikametlerine izin verilmesi zorunda şehirdeki yoğunluğa işaret ederek, Hatay’da var koşullarının yanı dizi tayini çıkan ülke görevlileri dahi mesken bulmada zorlandığını belirtti.

Güvenlik hizmeti uyarısı

Müsteşar, mültecilerin konuk edildiği illerde Emniyet Müdürlükleri’nin var iş yükünün çok olmasının beraberinde tıpkı personelin çadır vilayetlerde bulunan Suriyeliler’in iş ve işlemleri ile ilgilendiğinden illerde asayiş ve güvenlik hizmetlerinin aksayabileceğini anlatım etti. Hacımüftüoğlu, Valilere şu buyruğu verdi:

*Ülkemize hukuki şekilde gelmiş bulunan ve Hatay’da ikamet etmekte bulunan Suriyeliler Kahramanmaraş, Kayseri, Konya ve Şanlıurfa illerine ikamete
bağlanmak üzere sevk edilsin.

*Hatay Valiliği, hukuk dışı yollarla ülkemize giren mültecilerin konaklama merkezi bulunan müsait illere sevklerini sağlasın.

*Söz ko­nu­su ya­ban­cı­lar il­le­re gel­dik­ten son­ra ka­yıt al­tı­na alın­sın. Em­ni­yet mü­dür­lük­le­ri, bun­la­rı harç­sız ve ce­za­sız ola­rak ika­met iz­ni­ne bağ­la­sın. İka­met tez­ke­re­si def­ter be­del­le­ri de Sos­yal Yar­dım­laş­ma ve Da­ya­nış­ma Fo­nu’n­dan kar­şı­lan­sın yahut va­li­lik­ler AFA­D’­dan ta­lep et­sin.

Kaynak: BUGÜN

Kaynak: HABER7.COM

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BORSA VE BORSA NEDİR?
Borsa, BİST100’de yer alan yani Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi...

Haberi Oku