Gündem:
Hava Harp Okulu'nda mezuniyet töreni

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Hava Harp Okulu'ndan 6'sı kadın, 4'ü Azeri, 2'si Gürcü, 2'si Türkmen, 2'si Ürdünlü olmak üzere toplam 194 pilot adayı teğmen mezun oldu.

Hava Harp Okulu Komutanlığının 60. Dönem Diploma ve Sancak Devir-Teslim Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet hususi ve güç komutanlarının  katılımıyla Yeşilköy'deki Hava Harp Okulu Komutanlığı'nda yapıldı.

Tören öncesinde Hava Harp Okulu Komutanlığı talebe alayı, 10. Yıl Marşı eşliğinde tören bölgesine yerleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askeri törenle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay tarafından karşılanmasının arkasından diploma ve sancak devir-teslim töreni başladı. 

Erdoğan, Hava Harp Okulu tören kıtasını denetleyerek, 'Hava Harp Okulu merhaba' dedi. Öğrenciler de Erdoğan'a 'Sağol' diyerek karşılık verdi. Erdoğan daha sonra da 'Yeni rütbeleriniz hayırlı olsun' diye konuştu.

 Törende, daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Okul komutanı Tümgeneral Alpay'ın konuşması

Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay, törende yaptığı konuşmada, 60'ıncı dönemde 10'u Ürdün, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan yurttaşı olmak üzere, 6'sı bayan 194 genç teğmenin mezun olmaya hak kazandığını söyledi.

Alpay, Hava Harp Okulu'nun kuruluşundan buyana fazla aşırı kıymetli önder ve komutanlar yetiştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

'Günümüzde ise komutanı olmaktan gurur duyduğum bu okulda, dönemin gereklerine uygun, iyi bir lider, iyi bir yönetici ve iyi bir komutan yetiştirme hedefine odaklı olarak, esas askeri öğretilerin birlikte havacılık ve uzay, bilgisayar, elektronik ve sanayi mühendisliği ile İdare bilimlerinde eğitim verilmektedir. Bu eğitimin neticesinde zabit diploması ile beraber YÖK onaylı lisans diploması verilmektedir. Ayrıca, dört yıllık eğitim ve yükseköğretim kurumu süreci sonunda, Atatürkçü fikir sistemini özümsemiş, ahlaki değerlere ve vatanseverlik duygusuna sahip, üniter ve demokratik yurt yapısını anlamış, cumhuriyetin esas niteliklerine bağlı, ulusal ve kültürel değerleri benimseyen ve bu değerlere sahip çıkan, sevk ve idare, yöneticilik ve liderlik becerileri ile donatılmış, hava ve feza gücünün etken şekilde kullanılmasındaki fikir altyapısına sahip, fiziksel ve mental şekilde üstün nitelikli hava subaylarının yetiştirilmesi ana alınmıştır.'

Türk Hava Kuvvetlerinin değişim ve dönüşümünün, hiç durmadan devam ettiğini vurgulayan Alpay, bu değişimin daha tesirli bir komuta yapısı birlikte yeni envantere giren yada girecek olan, havadan ihbar denetim uçağı, A-400M stratejik nakliye uçağı, modernize edilmiş F-16 uçakları, F-35 beraber taarruz uçağı ve ANKA insansız hava vasıtası bu şeklinde daha oldukça çok çağdaş savaş silah, konsept ve platformları ile bunlara ilişkin mühimmat, donanım ve yazılımı kapsadığını anlattı.

Alpay, konuşmasında mezun bulunan genç teğmenlere şöyle seslendi:

'Türk Hava Kuvvetleri, varlığıyla caydırıcı ve gerektiğinde tek başına savaşın kaderini tayin edebilecek özellikte bir kuvvettir. Güçlü bir hava kuvveti, ancak üstün nitelikli insan gücüyle daha ileriye gidebilecektir. Aldığınız kapsamlı eğitim ile deneyimli asker ve yürekli havacılar olmanın yanında, Hava Kuvvetlerini daha üst seviyelere taşıyacak, değişim ve dönüşümünü hızlandıracak niteliklerle mezun oluyorsunuz. Vatansever subaylar şekilde topluma ve çevrenize misal teşkil edeceğinize, şartlar ne olursa olsun, dürüstlükten, vazifeden, iş ahlakından ve mükemmellikten asla Ödün vermeyeceğinize bulunan inancım tamdır.'

Devre birincisi Hava Teğmen Kaptı'nın konuşması 

Devre birincisi Hava Teğmen Bayram Berkant Kaptı da mezunlar hesabına yaptığı konuşmada, Hava Harp Okulu'ndan Atatürk prensip ve inkılaplarının önemli noktasını oluşturan, aklın ve bilimin öncülüğünde, sağlam karakter, özveri ve inançla görevlerini yapıcak özellikleri kazanmış subaylar şekilde mezun olduklarını söyledi.

Kaptı, 'Atamızın istiklal ve cumhuriyetin teminatı şekilde gördüğü Türk gençliğinin fertleri olarak, istikbalimizi vakur ve kendinden emin bir biçimde omuzluyor ve Ulu Önderimizin bizlere vermiş bulunduğu görevleri yerine getirebilmek için sahip olduğumuz hırs ve azimle bir kere daha vurgulamak istiyoruz ki; güzel yurdumuzu ve ulu milletimizi tehdit etmeye cüret edecek bütün düşmanlar karşılarında bizleri bulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ve iri Türk milleti çelikten kanatlarımızın altında ebediyen özgür ve müstakil kalacaktır' diye konuştu.

Diploma töreni  

Konuşmaların arkasından devre birincisi Hava Teğmen Bayram Berkant Kaptı, ıslak kütüğüne 2014 yılı mezunları hesabına 60. çağ uçak maketini çaktı.

Törende, daha sonra derece alan teğmenlere diplomaları ve armağanları verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönem birincisi Kaptı'nın diplomasını verdi.

Devre ikincisi Teğmen Cengizhan Alagöz, diplomasını TBMM Başkanı Çiçek'ten, devre üçüncüsü Teğmen Mehmet Korucu, Başbakan Davutoğlu'ndan, devre dördüncüsü Teğmen Bahattin Kuşaksız da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'den aldı. 

Daha sonra Güney Kore Hava Harp Okulu mezunu bir teğmene, dereceye giren konuk askeri personel teğmenlere diplomaları sunulurken, 1964 mezunu emekli subaylar bir takım teğmenlere diplomalarını verdi.

Sancak devir-teslim töreninin arkasından Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Alpay, sancaktar ve sancak muhafızı teğmenlere kılıç ve diplomalarını verdi. F-4 ve F-16 uçakları da geçiş yaptı.

Hava Harp Okulu Marşı'nın okunmasının arkasından tören geçişi yapıldı. Mezunların kılıçlarını çatma töreninin arkasından SOLOTÜRK gösterisiyle, tören sona erdi.

Notlar

Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tören alanına ayrı helikopterlerle geldi.

Davutoğlu'na helikopterde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti. İstanbul'da süren projeleri havadan inceleyen Davutoğlu, Topbaş'tan söz konusu projeler, üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve umumi durumla ilgili bilgi aldı.

Muhabir: Andaç Hongur, Tayfun Salcı, Muharrem Aksakallı

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Eğlenceli Sosyal İçerik Platformu
İnternet üzerinde yer alan bilgileri yararlı yönde kullanmak oldukça önem taşıyor. Çoğu insan internet...

Haberi Oku