Gündem:
Hedefimiz bayram süresince ateşkesi sürdürmek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hamas ve İsrail içerisinde ateşkes sağlanması meselesi için öncelikli hedeflerinin 12 saatlik ateşkesin 24 saate çıkarılarak ardından 24 saatlik dilimler şeklinde ateşkesle de Ramazan Bayramsüresince ateşkesin temin edilerek, kalıcı ateşkes meselesi için görüşmelere devam edilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İsrail'in Filistin vatanlarını kendisine ait topraklarmış bu gibi görerek insanlık vicdanına sığmayan yöntemlerle Filistin halkına saldırdığını dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin daha önceki tecrübelerinden de hareketle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı bu gibi muhtelif kanallarda çalışmaya başladıklarını anlatım etti.

Ateşkesin fakat çift taraflı ilan edildiğinde anlamlı olacağının altını çizen Davutoğlu, 'Mısır ile İsrail birlikte istişare ederek kara harekatından bir müddet sonra ateşkes ilan ettiler, biz o süre da söyledik: 'Ateşkesin aktörleri müzakereye katılmamışlarsa bu ateşkesin sürdürülebilir olması olası değil' diye konuştu.

'Hamas'ı bulunmamaktadır saymak, Hamas'ı dönem dışında tutmak, Gazze halkının iradesini bulunmamaktadır saymak ve müzakereyi sırf İsrail ve Mısır içerisinde yürüyen bir süreçmiş bu gibi görmek şu ana kadar ateşkesin gecikmesinin en ciddi sebeplerinden birisi' diyen Davutoğlu, Mısır'ın ciddi bir role sahip olduğunu ve Mısır'a karşı olmadıklarını fakat gerçek mücadeleyi yürüten kuvvet olan Hamas'ın gözardı ederek ateşkese varılamayacağını söyledi.

Sanki 'Türkiye'nin ateşkese karşı olduğu' bu gibi bir algı oluşturulduğuna belli eden Davutoğlu, 'Bizim bildiğimiz bir şey var. Ateşkes fakat gerçek taraflarla olursa yürür' ifadesini kullandı.

Hamas'ın çok aşırı 'otoriter bir bina bulunduğu ve başındaki ne derse onun izlendiği' şeklinde yanlış bir algı olduğunu kaydeden Davutoğlu, Hamas'ın çok ayrıcalıklı görüşleri barındıran bir bina olduğunu kaydetti. Hamas lideri Halid Meşal'in herkesle istişareye ciddiyet verici bir bakışı olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, 'Hamas bir uluslararası kurtuluş hareketi şekilde organize edilmiştir. Herhangi bir yabancı savaşçı bulunmamaktadır Gazze'de. Gazzeliler kendi vatanlarını savunmak için, kendi onurlarını savunmak için mücadele ediyorlar' değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, Katar'da yürütülen ateşkes çabaları meselesi için da bilgi vererek, Mısır ve İsrail'in talebinin evvela ateşkes yapılması daha sonra konuların tartışılması şeklinde olduğunu fakat ateşkes yapıldığında oluşacak statüko nedeniyle Hamas'ın çekinceleri olduğunu söyledi.

Hamas'ın yeni bir statüko oluşmadan evvela süreçte olup kanaatlerini anlatım etmek ve oluşacak yeni statükoda belirleyici olmak istediğini belirten Davutoğlu, Hamas'ın 2011'deki anlaşmaya dönülmesi talebinde bulunduğunu aktardı.

Davutoğlu, dün akşam itibarıyla saat 08.00'de müzakere taraflarının daima birlikte sürdürülebilir ateşkesi ilan etmek için prensip kararına vardıklarını ve ABD tarafına gönderilmek üzere nihai dokunuşları yaptıkları sırada İsrail'in ateşkesi reddettiğini açıkladı.

İsrail'in ateşkes metnini reddetmesi üzerine ikinci bir plana geçtiklerini belirten Davutoğlu, 'Bu sefer dedik 'bari geçici ateşkes ilan edelim.' evvel 24 saat üzerine konuştuk. İsrail ona da karşı çıktı. 12 saate indi. 12 saatlik bir ateşkesi onlar Kahire'de ilan etti biz de destek beyan ettik. Hamas da bu ateşkesi kabul ettiğini söyledi' diye konuştu.

'İsrail'in ateşkesi istediği lakin Hamas'ın reddettiği' anlamında yanlış bir algının mevcut olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, 'Hamas gerçek bir ateşkesi reddetmiyor lakin İsrail gerçek bir ateşkese yaklaşıldığında kendi çıkarlarına uymadığını düşündüğü bir ateşkesi reddediyor' dedi.

Türkiye ve Katar'ın barışı engellediği bu gibi bir kanaatin de yayılmaya çalışıldığını aktaran Davutoğlu, 'Aksine gece ve gündüz ne kadar yoğun bir gayret sarf ettiğimiz aşikar. Biz sulh istiyoruz lakin bu onurlu bir sulh olmalı. İsrail'in istediği süre ikinci sınıfı gördüğü öteki insanlara dönük her çeşit muameleyi yapabileceği, onların ise direnme hakkının dahi bulunmadığı bir sulh istemiyoruz' ifadelerini kullandı.

Dünkü metnin herkese hakkını verici adil bir ateşkes olduğunu vurgulayan Davutoğlu, 'Şimdiki hedefimiz 12 saatlik ateşkesi 24 saate çıkararak yani 24 saatlik ateşkesler, dilimler şeklinde en azından Ramazan Bayramı süresince bir ateşkesi temin etmek ve bu arada da kalıcı bir ateşkes için neler yapılabileceğini konuşmak' dedi.

Davutoğlu, 'Türkiye'nin Hamas'a gereğinden çok yakın davrandığı' anlamında eleştiler olduğunun hatırlatılması üzerine, söz konusu eleştirinin süreci bilmeyen, sürecin nasıl işlediğini, Ortadoğu'daki dengeleri hesap edemeyenlerin oturdukları köşeden yaptıkları afaki yorumlar olduğunu söyledi. 'Hamas'a Hamas bulunduğu için destek vermiyoruz. Hamas, Filistin Davası'nı sahiplendiği için destek veriyoruz' ifadesini kullanan Davutoğlu, Filistin Davası'nın arkasında durdukları bu gibi Filistin Davası'na kim sahip çıkarsa onun da arkasında duracaklarını söyledi.

Bakan Davutoğlu, Ortadoğu'ya bataklık benzetmesi yapıldığı yönündeki bir soruya şu karşılığı verdi:

'Ortadoğu'ya bataklık şekilde bakamayız. Bunlar bizim değil 500 yıl, 100 sene evvela dedelerimizin savunduğu topraklar. Yemen Türküsü'nü söyleyip de sonra Yemen şehitlerine hakaret edercesine buralar bataklık demek, Gazze'yi düşünüp Şucaiyye'de şehit düşenleri hatırlamadan bataklık demek, Kerkük'le ilgili her gün söylev atıp, Türkmenler meselesi ne kadar istismar edilmekte bugünlerde, sonra buraya dönüp bataklık demek. Birileri burayı bataklık durumuna getirmeye çalışıyor. Bizse burasını bir gül bahçesi yapmaya çalışıyoruz. Daha önceki dönemde, Arap Baharı ve bu kargaşadan önceki çağda bunu mevcut olan muhatap devletlerle ilişki kurarak yapmaya çalıştık. Şimdi nerede bir  yangın varsa oraya koşup, yetişip söndürmeye ve çözmeye çalışıyoruz ve herkes vicdanına sorsun, bu yangınlara koşan kim?'

Davutoğlu, Gazze ve Filistin'in birlikte bölgesel konularda gösterdikleri hassasiyetlerin seçim yatırımı şekilde değerlendirildiğiyle ilgili bir soru üzerine AK Parti ve Türkiye Cumhuriyeti'ne ziyan vermek için olmadık senaryoların gündeme getirildiğini söyledi.

'Bunlar kendileri hiç bir süre İçten olmadıkları için, hiç bir davayı samimiyetle savunmadıkları için daima hesap içerisinde oldukları için bizi anlayamıyorlar, anlamalarını da bekleyemeyiz' ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Ne süre bir sorun varsa biz onu sahiplendik lakin naturel daima şöyle yapanlar: İsrail'e çiçek atıp Filistin'i hiç bir süre aleni desteklemeyenler, Türkiye'de iktidar olmanın yolunun İsrail'den geçtiğini, İsrail memnun edilirse Türkiye'de iktidar olunabileceğini düşünenler ki bunların içerisinde bu 'paralelci' dediğiniz binalar da var. Hep onların gönlünü kazanmaya çalıştılar. Filistin'le ilgili İçten hiç bir adım atmadılar. Hala bir taziye, İsrail'e açık bir tenkit görebiliyor musunuz yayınlarında? Onları vicdana çağırıyorum. Onları tarihsel hatırlamaya çağırıyorum. Her şeyi unutsalar onları Mescid-i Aksa'nın ve tüm o kültürü bize miras bırakan, tüm Kudüs'teki islam medeniyetini miras bırakan Hz. Ömer'in, Selahaddin Eyyubi'nin, Kanun-i Sultan Süleyman'ın, Sultan Abdülhamid'in mirasına sahip çıkmaya çağırıyorum. Biraz onları düşünsünler. Onların şahs-ı manevilerini tahayyül etsinler ve o şahs-ı manevi ile konuşsunlar. Bir kaç İsrailliden ve ya İsrail yanlısı Neoconcu, Amerika'ya çöreklenmiş Neoconculardan övgü alabilmek için tüm o tarihe ihanet etmesinler. O ihanet içerisinde oldukları için bizim istismar içerisinde olduğumuzu zannediyorlar. Seçim ne olursa olsun, seçimin neticesi, öncesi, sonrası... Ne Sayın Başbakanımızın zihninden, ne benim ne de AK Parti kadrolarının zihninden bir an dahi Filistin'deki küçük bir çocuğun bırakın kanını, gözyaşını dahi bin seçime feda etmeyiz biz. Bunu bizi tanıyanlar bilir.'

Muhabir: Sinan Polat

HaberAzim.Com Güncel Haberler.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlk MGK Toplantısında OHAL Uzatılmasına...
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle mücadele...

Haberi Oku