Gündem:
Hiçbiri devletin içine bu denli sızmamıştı

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 'Şimdiye kadar devlete karşı canlılık arasında bulunan örgütlerin nerdeyse hiçbirisi devletin içine bu denli sızmamıştı' diyen Kurtulmuş, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir örgütün devleti ele geçirmeye çalıştığını fakat bunu, devletin kadrolarına sızarak bunun verdiği nimetlerden istifade ederek yapmaya çalıştığını bildirdi.

Kurtulmuş, Mehmet Bekaroğlu'nun CHP üyeliğine ilişkin, 'Bizim eski arkadaşımızdır, onun konusu için konuşmak bana yakışmaz. Dolayısıyla kişisel tercihidir. Onun için hayırlı olsun fakat CHP ile ne kadar bağdaşacak ne kadar uyuşacak onu da zaman gösterecek' dedi.

Kurtulmuş, Kanal 24 televizyonu canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı. 

'Çözüm sürecine ait soru üstüne Kurtulmuş, Türkiye'de terörün tehdit olmaktan çıkarılması, bir daha hiç bir biçimde silahların konuşmayacağının aleni ortaya konulması, bu çerçevede de Türkiye'ye ati olanların rehabilite edilmesinin süreçlerin bir parçası olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, 'Bu şahıslar gerçekten geleceklerse toplumsal yaşama katılmaları, bunların rehabilite edilmesi, hem bireyler hem de bölgenin rehabilite edilmesi anlamında. İş imkanlarından tutun bölgedeki kazanç imkanlarının aşırı güçlendirilmesine kadar oldukça çok bölgede doğal ki bir rehabilitasyon süreci de en sonunda lüzumlu olacaktır' değerlendirmesini yaptı.

Soru üzerine, Medeniyetler İttifakı Projesi'ne yer veren Kurtulmuş, bugün gerilim arasında bulunan bir İslam coğrafyası bulunduğunu belirtti. 

'İslam coğrafyasından dışarıya çıkan manzaralarsa daima terörle kanla kafa kesmekle baskıyla insanları terörize etmekle bir çeşitli eşdeş bir vaziyete gelen bir İslam görüntüsü' ifadesini kullanan Kurtulmuş, buna karşı özellikle Anadolu coğrafyasında gelişen hikmet ve irfanın, politik bir dille dünyaya anlatılması gerektiğini vurguladı.

Bunun için Medeniyetler İttifakı Projesi'nin ciddi bir vaziyete getirilebileceğini anlatan Kurtulmuş, Batı dünyasında İslamofobiyi ortadan kaldıracak çalışmalar yapmayı istediğini de kaydetti.

'Bundan sonrasını ispat etmek bizim işimiz değil'

'Fethullah Gülen'in hudut dışı edilmesi ve Türkiye'ye iadesinin mümkündür olup olamayacağına' ait soru üstüne Kurtulmuş, 2009'da verdiği röportajda 'Hocaefendinin yerinde olsam Türkiye'ye gelirim. Elimde olanak olsa Hocaefendinin Türkiye'ye gelmesi için çaba sarf ederim' dediğini hatırlattı.

'O vakit dahi hangi konu konuşuluyor olursa olsun Fethullah Gülen ismi etrafından bir tartışma, gölge boksu yapılıyordu. Bu 2009'da söylenmiş bir söz, aradan aşırı sular aktı, çok vakit geçti ve bu zamanda bu görüşümüzü teyit eden oldukça çok şey oldu' diyen Kurtulmuş, devletin içinde, ülke hesabına fakat devlete karşın operasyon oluşturan bir hiyerarşi olduğunun ortaya çıktığını anlattı.

'Bundan sonrasını ispat etmek bizim işimiz değil, bunlar mahkemelerde' ifadesini kullanan Kurtulmuş, 'Yaşadığımız için bazan kimi şeyleri aşırı ayrım etmiyoruz. Ne kadar vahim vakalar olduğunu fakat mevcut ki 24 Aralık akşamı operasyon bu network vasıtası ile yapılsaydı bugün Türkiye'de AK Parti hükümeti yoktu, bugün Türkiye'de Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı değildi' diye konuştu.

'Hiçbiri devletin içine bu denli sızmamıştı'

'Şimdiye kadar devlete karşı canlılık arasında bulunan örgütlerin nerdeyse hiçbirisi devletin içine bu denli sızmamıştı' diyen Kurtulmuş, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir örgütün devleti ele geçirmeye çalıştığını fakat bunu, devletin kadrolarına sızarak bunun verdiği nimetlerden istifade ederek yapmaya çalıştığını bildirdi.

Kurtulmuş, 'Hiç kimsenin herhangi fikri, herhangi bir hocaefendiyi, herhangi bir cemaati, herhangi camiayı desteklemesini eleştiriyor değiliz. Ama kim ne olursa olsun ister bir dini cemaat hesabına ister bir seküler örgütlenme hesabına devleti içinden ele geçirmeye çalışıyorsa buna müsaade edilemez' dedi.

Kurtulmuş, 'Gülen sebep gelmek istemiyor' sorusunu şöyle yanıtladı:

'Belki bu kadar aşırı şeyi yöneten, yalnızca Türkiye'deki değil, Türkiye'nin dışında da oldukça çok kurumları, ticari ilişkileri, üniversiteleri, okulları, hatta ülkeler arasındaki ilişkileri bir çeşit yönettiği görülen, anlaşılan birisinin herhalde Türkiye'ye gelirse bunları yönetmekte zaafa düşeceği benzeri bir kanaati var. Ya da daha açık söyleyeyim, belki Türkiye'ye gelirse bu büyünün bozulacağını zannediyor olabilirler. Bu doğal ki kendisinin vereceği bir karardır.'

'Önemli bir politik us var'

Kurtulmuş, soru üzerine, Türkiye'nin terörden 1,2 trilyon dolar ekonomik kaybı olduğunu, bunun geride kalması mecburiyetinde bu kaynakların insani gelişmeye, ekonomik kalkınmaya harcayacağını vurguladı.

Çözüm sürecine ait çerçeve yasanın hazırlanmasında ciddi bir politik us bulunduğunu anlatım eden Kurtulmuş, 'O yasaya bakarsanız aşırı somut şeyler yok, şu şöyle olacak, bu böyle olacak diye bir şey yok. Ama orada hakikaten ismi üstünde, bir çerçeve, bir iyi düşünce işareti var' değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, çözüm sürecine yönelik, 'Öyle bir noktaya geldi ki bu iş kim bu işi savsaklamaya çalışırsa kim çelme takmaya çalışırsa kamu vasıtası ile cezalandırılır. Bu kadar net söylüyorum' diye konuştu.

Bekaroğlu'nun CHP üyeliği

Kurtulmuş, 'Mehmet Bekaroğlu, CHP'ye girdi, şaşırdınız mı' sorusunu şöyle yanıtladı:

'Sayın Bekaroğlu'nun kendi kişisel kanaatidir, kendi kararıdır. Buna saygı duyarım. O vakit ayrılırken de söylediğim bir şey vardı, onu bir defa daha tekrarlarım. Bekaroğlu bizim eski arkadaşımızdır, onun konusu için konuşmak bana yakışmaz. Dolayısıyla kişisel tercihidir. Onun için hayırlı olsun fakat CHP ile ne kadar bağdaşacak ne kadar uyuşacak onu da zaman gösterecek.'

Bedelli askerliğe ait soru üstüne Kurtulmuş, bu yöndeki toplumsal talebi ciddiye aldıklarını belirterek 'Ama şu anda bu konuyla ilgili hazırlık yok. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Nihayetinde politik talepler olgunlaştıkça karşılanır' dedi.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

KADINLARIN SİTESİ KADİNSEN.COM
Kadınlar, kış aylarının içine girmiş bulunuyoruz. Daha önce kış modası hakkında sizlere birçok bilgi...

Haberi Oku