Gündem:
İlk özel rapor Soma için

Haberazim.com Güncel Ajans Haberleri

Kamu Denetçisi Abdullah Cengiz Makas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6328 sayılı Kanun'un 7. Maddesi uyarınca Kamu Denetçiliğinin TBMM'ye yıllık rapor yanında, gerektiğinde hususi rapor da hazırlayabildiğini belirtti.

Söz konusu yasa hükmüne dayanarak ilk kere Soma faciası itibarıyla madencilik sektöründeki eksikliklere ait umumi bir resim ortaya koymaya çalıştıklarını anlatım eden Makas, 13 Mayıs'ta yaşanan olayın arkasından 14 Mayıs'ta çalışmalara başladıklarını, 20 Mayıs'ta kendi başkanlığında, hususi rapor hazırlanmasına karar verildiğini anlattı.

Olayın enerji, iş sağlığı ve güvenliği, çalışma, aile, sosyal ebat bu şeklinde ayrıcalıklı yönleri olduğuna gösteren Makas, bu sebeple ayrıcalıklı alanlardan sorumlu 3 halk denetçisi ve 10 uzmanın rapor için ortak çalıştığını söyledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun klasik manada bir teftiş kurulu olmadığının altını çizen Makas, yapacakları çalışmanın da bir teftiş raporu olmayacağını, savcılık soruşturmasına benzer bir tahkikat da yürütmediklerini vurguladı.

Ombudsmanlık kurumunun, halk hizmetlerinin işleyişiyle ilgili olduğunu anımsatan Makas, 'Kamunun bu kadar gündemine girmiş bir konu ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği bu kadar iri olay, elbette Kamu Denetçiliği Kurumunun gündemine girdi. Yapmaya çalıştığımız şey, Soma faciasından yola çıkarak, gerçekte madencilik sektörünü umumi manada bir elden geçirmek. Nerede kusur yapıyoruz, hangi çeşit tedbirleri almamız lazım, uluslararası mukayeseli şekilde hem mevzuat hem idari uygulama hem de denetim, bununla ilgili umumi resim ortaya koymak, hazırladığımız raporu TBMM'ye sunmak' dedi.

'Bütün boyutları gözden geçirilmeli'

Olayın tüm boyutlarının gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Makas, olayın arkasından Ankara'da mevzuat çalışmaları yaptıklarını, yetkililerle görüştüklerini 18 Ağustos'tan itibaren de Soma'ya giderek orada çalışmalarını yürüttüklerini anlattı.

Olayla ilgili tespitleri bulunduğunu lakin hazırlayacakları raporun içeriğiyle ilgili şu evrede bilgi vermenin doğru olmayacağını anlatım eden Makas, şöyle devam etti:

'En azından şöyle söyleyebiliriz. Bunlar kişisel kanaatlerim. İlgili taraflara da söyledim. Herkes bir başkasını gösteriyor. Bir hadise olmuş herkes bir başkasını suçluyor. Bundan kurtulmamız lazım. Sendikaya, işçilere, idareye de vatandaşlarla görüşürken de bunu devamlı vurguladım. Bu iri hadise lakin yeni bir Soma yaşamamak için birbirimizi suçlamaktan ziyade ne yapmamız lazım, meseleyi soğuk kanlı biçimde olduğu gibi ortaya koyup İçten biçimde üstüne gitmemiz lazım.'

Makas, sorunun tüm paydaşlarıyla görüşüp, dışarıdan bir gözle tarafsız bir bakış açısıyla bir rapor hazırlamayı amaçladıklarını belirtti.

'Yardımları devlet iyi organize etmiş'

Yardımlar konusundaki birtakım tespitlerini paylaşan Makas, 'Yardımlar konusunu devlet iyi organize etmiş, bunu gördük ama hususi yardımlar, bireysel yardımlar, orası tabii küçük bir ilçe, dünyada iri alaka uyandı Soma'ya karşı. Dolayısıyla yurttaşlar kendileri hususi şekilde katkı yapmak istediler. Bu iyi organize edilemediği için diğer sorunlara sebep oldu. 'Bazı yardımlar kimseye ulaşmadı lakin göze çarpan şahıslara daha aşırı katkı gitti' diye rahatsızlıklar geldi' diye konuştu.

Çocuklar üstünde de menfi etkiler gözlemlediklerini belirten Makas, 'Mesela bir çocuğu seviyorsunuz, 'Benim babam şehit olmadı, Ahmet'in babası şehit oldu' yani 'Onu sev' diyor' dedi.

Bütün aileleri ziyaret edemediklerini, 5-6 aileyle görüştüklerini söyleyen Makas, birtakım problemlerin çözümüne destekçi olduklarını söyledi. Makas, eşinin çektiği kredinin akıbetini öğrenemeyen bir hanım için ilgili bankanın umumi müdürlüğüyle irtibat kurduklarını kredi borcunun sıfırlandığını öğrendiklerini aktardı.

'Bütün taraflarla görüştük'

Olayın tüm taraflarıyla aileler, madenciler, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ maden mühendisliği bölümleri, sendikalar, konfederasyon yetkilileriyle görüştüklerini belirten Makas, bu görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Yurt dışındaki örnekleri de içeren TBMM Araştırma Komisyonu raporundan faydalanacaklarını, ülke arasında de gereksinim olması mecburiyetinde iyi örnekleri inceleyebileceklerini anlatım eden Makas, raporla ilgili tarih veremeyeceklerini lakin en kısa zamanda tamamlayacaklarını kaydetti.

Kanun'a nazaran şikayet başvurularının 6 ayda karara bağlandığını lakin hususi raporla ilgili bir kısıt olmadığını aktaran Makas, kamuoyunun beklentisi itibarıyla bu çalışmayı önemsediklerini ve kısa zamanda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Makas, hazırladıkları raporun takipçisi olacaklarını ve her süre dile getireceklerine dikkati çekerek ,Kamu Denetçiliği Kurumunun kararlarına yaptırım olmamasına rağmen uyulduğunu, burada da tıpkı hassasiyetin gösterileceğini öngördüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Haber Azim Güncel Ajans Haberleri
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Halı saha yapımında lider firma Türker Spor
2005 yılından bu yana halı saha yapan firmalar arasında yurt içinde lider konumda olan Türker Spor, yurt...

Haberi Oku